Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak ukośnie "podzielić" zdjęcie?  (Przeczytany 2477 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Lionheart0810
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Lionheart0810


Zobacz profil
« : 01.08.2015, 00:13:57 »

Witajcie, mam pytanie odnośnie tego zdjęcia:



Chodzi mi mianowicie o to, jak "podzielić" zdjęcie takowymi liniami, aby jeden art nie wchodził na drugi. Coś mi mówi, że może być to zabawa warstwami, jednakże nie mam co do tego pewności. Mógłby ktoś pomóc? Uśmiech
« Ostatnia zmiana: 24.08.2017, 21:32:53 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 01.08.2015, 03:41:04 »

Po otwarciu zdjęcia w GIMP-ie, utwórz sobie taki pojedynczy romb za pomocą ścieżki Ścieżki. Aby linie były idealnie równoległe, trzeba sobie w menu Widok pomocniczo włączyć siatkę i przyciąganie do niej:



 Następnie zamieniasz ścieżkę w zaznaczenie, przesuwasz Przesuwanie to zaznaczenie tak, aby objęło interesujący Cię fragment zdjęcia i odrywasz: Zaznaczenie -> Oderwij, po czym zmieniasz je na nową warstwę. Można także skopiować zaznaczony obszar i wkleić jako nową warstwę. Tak samo postępujesz z pozostałymi fragmentami. Kiedy już będziesz mieć wycięte wszystkie części, ustawiasz je równo w jednym rzędzie, tak, aby prawie stykały się krawędziami. Zostawiasz tylko jednopikselowe odstępy. Aby równo ułożyć wszystkie warstwy najlepiej posłużyć się prowadnicą lub siatką z włączonym przyciąganiem i narzędziem przesuwanie Przesuwanie oraz strzałkami na klawiaturze. Do ułożenia warstw na jednej wysokości można także użyć narzędzia wyrównaj i rozmieść wyrownanie. Po zakończeniu tego etapu należy usunąć zbędne warstwy, a pozostałe połączyć w jedną i dopasować wymiary obrazu do warstw: Obraz -> Dopasuj płótno do warstw. Następnie dodajesz nową, białą warstwę i umieszczasz na samym dole stosu warstw, dzięki czemu w jednopikselowych odstępach pomiędzy wyciętymi rombami pojawi się biała linia. Na Twoim przykładzie widać jeszcze rozświetlenie przy niektórych liniach dzielących fragmenty zdjęcia. Można je dodać białym kolorem i miękkim pędzlem w odpowiednim kształcie i pod odpowiednim kątem na nowej, przezroczystej warstwie powyżej zdjęcia. Przykład jak mniej więcej powinien wyglądać pędzel (można go sobie z łatwością utworzyć w edytorze):



 Tryb tej warstwy należy zmienić na Pokrywanie.
« Ostatnia zmiana: 24.08.2017, 21:29:04 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Jak ukośnie "podzielić" zdjęcie?
Skocz do: