Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Menu Główne i zapis konfiguracji
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Menu Główne i zapis konfiguracji  (Przeczytany 6723 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Abrimaal
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 24.02.2016, 06:46:03 »

Witam, używam programu GIMP 2 od niedawna, lecz nie jest to pierwszy edytor, na którym mam przyjemność pracować. Nie zamierzam pisać o przyzwyczajeniach ani porównaniach.

Sprawa nadrzędna: z menu File absolutnie powinna być usunięta pozycja Overwrite original, a jeśli musi tam być, to przynajmniej powinnien wyświetlić się dialog potwierdzenia. Umiejętności zdobywa się z wiekiem, zniszczenie cennego pliku może na zawsze zniechęcić adepta fotografii czy grafiki i zrobić z niego amatora denaturatu. Taka prawda.

W oknie ustawień Preferences są bardzo cenna opcje Save tool options on exit i Save tool options now. Proponuję rozszerzyć zapis konfiguracji o Save as, czyli zapis wielu konfiguracji i możliwość używania ich jako presetów do różnych zadań.

Siatka korekcji perspektywy, rotacji i deformacji. Domyślna siatka deformuje się wraz z obrazem, więc nie stanowi punktu odniesienia dla korygowanego obrazu. Czy istnieje możliwość wyłączenia jej lub ustawienia statycznej, tego jeszcze nie wiem, jednak jestem zdania że jako standardowe ustawienie siatka powinna być stała, deformacja jako opcja. Ustawienie dodatkowej siatki z menu i wyświetlanie dwóch jednocześnie jest dość męczące dla wzroku.

Umożliwienie zapisu wspomaganych formatów z okna submenu Save as zamiast informacji, że zabłądziliśmy. Nawet zdeklarowani artyści liczą czas. Jeśli pliki .jpg czy .png otwieramy z pozycji Open, nie Import, więc ich zapis niech będzie analogicznie przez Save. Popularyzacja standardu .xcf w explorerach grafiki to osobny temat, nie może on przywoływać skojarzeń z uporczywym lansowaniem w systemach Windows zapomnianych już prawie formatów .wmv i .wma.





Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.02.2016, 08:58:26 »

Ty pytasz jak to osiągnąć, czy pytasz nas o powody decyzji związanych z designem interface'u GIMP-a?

W dziale z opisem: "Uwagi do forum: co zmienić, co poprawić, co dodać, czego się pozbyć."? Przenoszę.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24.02.2016, 15:46:51 »

Na polskim forum wymieniasz nazwy opcji w menu GIMP-a po angielsku. Skoro używasz angielskiej wersji językowej i tak dobrze znasz angielski, to trzeba było napisać na forum anglojęzycznym. Tutaj raczej większość osób (w tym i ja) używa GIMP-a z polskim menu i bardzo niewygodnie czyta mi się Twój post, kiedy muszę się zastanawiać co to jest za opcja.
Nie jestem także pewna, o jakiej siatce piszesz. W GIMP są narzędzia: perspektywa Narzędzie perspektywy, pochylenie nachylenie i obrót Narzędzie do obracania, a także przekształcenie klatki. Nic nie wiem, o żadnej siatce korekcji. Jeśli używasz np. narzędzia perspektywa, to w jego opcjach możesz sobie dowolnie ustawić poziom krycia obrazu oraz liczbę wyświetlanych linii (do wyboru masz także: przekątne, złoty podział, jedna trzecia itd.). Możesz wybrane ustawienie zapisać sobie jako domyślne. Linie pomocnicze rzeczywiście są przekształcane razem z obrazem, ale zawsze można sobie pomocniczo wyświetlić siatkę (w menu Widok).
W oknie ustawień Preferences są bardzo cenna opcje Save tool options on exit i Save tool options now. Proponuję rozszerzyć zapis konfiguracji o Save as, czyli zapis wielu konfiguracji i możliwość używania ich jako presetów do różnych zadań.
Można sobie zapisywać ustawienia poszczególnych narzędzi, a listę zapisanych masz w okienku ustawień narzędzi.
 Co do "Overwrite original", to ja mam w menu: "Zastąp_nazwa pliku.format_pliku" czyli np. "Zastąp kwiaty.png", więc jest oczywiste, że oryginalny obraz zostanie nadpisany. Często używam tej opcji i naprawdę nie chciałabym, aby ją usunięto. Nikt na tym forum jeszcze się nie skarżył, aby z tego powodu niechcący nadpisał sobie oryginalny plik. Przynajmniej ja sobie takiego posta nie przypominam.
« Ostatnia zmiana: 24.02.2016, 18:08:14 wysłane przez be@ » Zapisane
Abrimaal
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 25.02.2016, 06:55:56 »

Napisałem w niewłaściwym dziale. Proszę wybaczyć, szukałem tematu developerskiego samego programu.
Zawiłość interfejsów użytkownika jest bardzo częstym powodem nieużywania pewnych programów. Developerzy skupiają się na usprawnianiu komponentów, zapominając często o komforcie użytkowania i optymalizacji interfejsu do konkretnych potrzeb.
Interfejsy typu menu główne, w nim kilkadziesiąt rozwijanych pozycji, wiele z nich z własnymi sub odchodzą do przeszłości. Po znalezieniu i wybraniu ukazuje się okno i dopiero w nim ustawiamy konfigurację narzędzia czy efektu. Prawie każdy program w swojej wersji początkowej był prosty w obsłudze i intuicyjny, w miarę rozwoju pozycji i opcji menu przybywało i znalezienie tego, czego szukamy zajmuje czasem kilkanaście minut.
Na początku pracy użytkownik niech poinformuje program, co zamierza robić, czyli wybiera odpowiednią zakładkę lub ikonę. Zakładki grupują powiązane ze sobą czynności znajdujące się zwykle w różnych miejscach menu. Jeśli wybierze korekcję fotografii, niepotrzebne mu są w danej chwili narzędzia do rysowania czy tekstu. Bardzo potrzebne są suwaki koloru/kontrastu/jasności, filtry wyostrzania/wygładzania, narzędzia selekcji, retuszu i geometrii. To one zostają widoczne w toolboxie. Gdyby chciał użyć tekstu, zawsze będzie on dostępny w ogólnym menu.
Dobrym przykładem jest wspomniana korekta geometrii (perspektywa itp.). Z nią nieodłącznie związana jest siatka. Obecnie wybieramy konfigurację siatki w menu Obraz, a włączamy ją w Widok. Równie dobrze możemy szukać tych ustawień w Narzędziach, Oknach czy Edycji. Po wprowadzeniu zakładek wszystkie te ustawienia są dostępne jednocześnie, w jednym miejscu przestawiamy tryb perspektywa/obrót/ukos/skalowanie, konfigurujemy obie siatki, włączamy je i wyłączamy, a także docinamy obraz.
Angielskiego używam z doświadczenia aby uniknąć domysłów, co może znaczyć w tym lub innym programie opcja "Prz. do prz. w prz." i podobne Uśmiech
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 25.02.2016, 10:56:36 »

Jak tak sobie pisałeś, to nie pomyślałeś: "Właściwie to czemu amerykański program ma stronę developmentu na polskim forum? Ci amerykanie to jacyś nie tego są..."? Chichot

Jesteśmy forum GIMP-a, ale w nazwie jest "użytkowników". Niby moglibyśmy przepisać twoje uwagi na oficjalną bugzille, ale w sumie po co? Możesz to przecież zrobić sam. Do czego zachęcam.

Prywatnie: Co do zagadnień z interfacem, wydaje mi się, że to kwestia Twojej opinii, być może spowodowana innymi przyzwyczajeniami.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 25.02.2016, 16:54:08 »

Dobrym przykładem jest wspomniana korekta geometrii (perspektywa itp.). Z nią nieodłącznie związana jest siatka. Obecnie wybieramy konfigurację siatki w menu Obraz, a włączamy ją w Widok. Równie dobrze możemy szukać tych ustawień w Narzędziach, Oknach czy Edycji. Po wprowadzeniu zakładek wszystkie te ustawienia są dostępne jednocześnie, w jednym miejscu przestawiamy tryb perspektywa/obrót/ukos/skalowanie, konfigurujemy obie siatki, włączamy je i wyłączamy, a także docinamy obraz.
Siatki używa się nie tylko podczas przekształcania obrazu. Prawdę mówiąc nigdy jej nie używam kiedy obracam czy pochylam obraz. Jedynie w przypadku perspektywy zdarza mi się wyświetlić siatkę, częściej jednak korzystam z prowadnic. Siatki używa się także do wielu innych czynności, zupełnie nie związanych z narzędziami przekształcania i jak dla mnie, to jej miejsce w menu Widok jest bardzo odpowiednie. Nieintuicyjne jest jedynie to, że konfiguracja tejże siatki znajduje się w zupełnie innym miejscu, ale jak napisał Ziomioslaw, wiele tego typu rzeczy to kwestia przyzwyczajenia.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Menu Główne i zapis konfiguracji
Skocz do: