Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Łączenie węzłów, tworzenie symetrycznej figury
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Łączenie węzłów, tworzenie symetrycznej figury  (Przeczytany 3011 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Eliasz
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Eliasz


Zobacz profil
« : 21.11.2014, 00:45:56 »

Witam,
na wstępie dodam że przeglądałem tutoriale ale od godziny nie mogę znaleźć dokładnie tego czego szukam. A mianowicie mam dwie takie same ścieżki, przesunięte o 45 stopni. i potrzebuje połączyć węzły tak by logo nie straciło kształtów. Dodam że z grafiką mam do czynienia od wczoraj.
Logo robiłem w taki sposób iż stworzyłem jedną część ścieżki z duplikowałem ją 7 razy i rozmieściłem po okręgu. Teraz potrzebuje wszystkie części połączyć. I zależy mi na tym żeby było symetryczne bez "ręcznych błędów"
http://imageshack.com/a/img540/3738/zftIbo.jpg

« Ostatnia zmiana: 28.11.2014, 20:55:11 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 21.11.2014, 01:22:06 »

PPM na ścieżce w oknie ścieżek i z menu wybierasz: Połącz widoczne ścieżki. Łączyć można tylko węzły końcowe, klikając najpierw na jeden węzeł, a następnie na drugi z wciśniętym klawiszem CTRL. Całe ścieżki można przesuwać z wciśniętym klawiszem ALT. Co do tego, jak rozmieścić poszczególne ścieżki tak, aby było symetrycznie, to może narysuj sobie pomocniczo jakiś okrąg? W sumie nie wiem dlaczego te elementy są tak nierówno ułożone i nie bardzo wiem, jak pomóc w tej kwestii.
« Ostatnia zmiana: 21.11.2014, 04:42:58 wysłane przez be@ » Zapisane
Eliasz
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

Eliasz


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.11.2014, 14:27:48 »

Rozumiem o co chodzi odnośnie łączenia ścieżek i skrótów klawiszowych. Ale wrzuciłem zrzut ekranu ponieważ chcę dwa niezależne węzły połączyć w jedno. Ścieżki są symetrycznie rozłożone bo jak już zasugerowałaś są wpisane w okręg. Elementy są nierówno ułożone bo tak jak wcześniej wspomniałem narysowałem tylko część "słoneczka" a pozostałe elementy kopiowałem z wcześniejszego.

Może jest inny sposób na zrobienie tego o co mi chodzi mianowicie:
Chcę utworzyć takie logo http://imageshack.com/a/img904/8356/DMG2Hc.png   te jest malutkie i trochę odręczne. Potrzebuję je zrobić duże i symetryczne tak by każdy promień był identyczny.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 21.11.2014, 15:53:07 »

 Myślę, że to głównie kwestia logiki i matematyki. Musiałbyś sobie najpierw narysować okrąg, podzielić go na równe 8 części i oprzeć na nim ten fragment ścieżki tak, aby pierwszy i ostatni węzeł znalazły się dokładnie na okręgu, a ścieżka zmieściła się na łuku stanowiącym dokładnie 1/8 część okręgu. Wtedy dopiero obracasz ścieżką ale środek obrotu musi się pokrywać ze środkiem okręgu. Ostatnio mniej używam GIMP-a, ale z tego co wiem, nie ma możliwości scalenia dwóch końcowych węzłów w jeden. Można je tylko połączyć za pomocą odcinka ścieżki ale jeśli będą ułożone dokładnie jeden na drugim, to nie powinno to przeszkadzać w czasie rysowania wzdłuż tej ścieżki. Jeśli jest inaczej, to niech mnie ktoś poprawi.
Generalnie o wiele wygodniej i łatwiej stworzysz takie logo w darmowym programie Inkscape. Tam można łączyć węzły tak jak chcesz, łatwiej też obracać ścieżki wokół wybranego środka obrotu itd.
« Ostatnia zmiana: 21.11.2014, 21:28:45 wysłane przez be@ » Zapisane
POGO
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 541
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 22.11.2014, 00:02:13 »

Na mój gust to te słoneczko jest zrobione ręcznie i kopiowanie jednego segmentu nic nie da bo to się nie zjedzie do kupy. Jak chcesz mieć wszystko idealnie równo i symetrycznie to trzeba zrobić to od początku tak jak napisała be@ i najlepiej w programie do wektorów.
Pobawiłem się trochę tym logo. W załączniku jest plik ex4_tif.zip będzie można edytować ścieżki w Gimpie, może będzie pomocne.


* ex.png (126.85 KB, 650x650 - wyświetlony 223 razy.)
* ex4_tif.zip (22.66 KB - pobrany 77 razy.)
Zapisane

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Łączenie węzłów, tworzenie symetrycznej figury
Skocz do: