Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ]Zmiana koloru i usunięcie napisu z grafiki
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ]Zmiana koloru i usunięcie napisu z grafiki  (Przeczytany 5019 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
qwertyasad
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

qwertyasad


Zobacz profil
« : 23.08.2014, 02:43:05 »

Witam.
Na wstępie powiem, że nie umiem nic, a z racji tego, że mam masę wolnego czasu, chciałbym nauczyć się nieco grafiki komputerowej. Chciałbym uczyć się w praktyce, czyli po prostu stawiając sobie kolejne zadania aby krok po kroku umieć coraz więcej.

Na pierwszy ogień wybrałem sobie tę oto grafikę:


Chciałbym zrobić z niej avatar, zawierający zarówno samochód jak i nieco dymu/neonu z tyłu.

Chciałbym zmienić dwie rzeczy:
- zmienić kolor samochodu jak i neonu z niebieskiego na czerwony
- pozbyć się napisu z maski samochodu

Czy stopień trudności jest zbyt wysoki na początek?
Jeżeli nie, jakimi narzędziami/funkcjami powinienem się posłużyć, aby zmienić te dwie rzeczy, o których wspomniałem?


Pozdrawiam

//be@: Podmieniłam obrazek na miniaturę z odnośnikiem do oryginalnej, dużej tapety, bo to co wkleiłeś, to ani miniatura, ani oryginał.
« Ostatnia zmiana: 10.11.2014, 03:13:39 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 405
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 23.08.2014, 05:26:31 »

Ostrzeżenie
Przeczytaj: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,62496.0.html (pkt.3)

Zmiana koloru jest dość prostą czynnością i powinieneś sobie poradzić, natomiast usuwanie napisu wymaga już pewnego doświadczenia i umiejętności, a czasem nawet zdolności plastycznych, ponieważ trzeba odtworzyć fragmenty obrazu pod napisem. Problem będzie szczególnie z pierwszą i ostatnią literką. Jak poprawisz tytuł, opiszę dokładniej zmianę koloru.
Jako osobie początkującej polecam przede wszystkim zapoznanie się z forumowym FAQ i przerobienie kilku najprostszych tutoriali (po prawej są kategorie do wyboru, stopień trudności jest oznaczony zielonymi kropkami - wybieraj te z jedną lub dwoma), szczególnie tych nowszych.
« Ostatnia zmiana: 23.08.2014, 09:05:53 wysłane przez be@ » Zapisane
qwertyasad
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

qwertyasad


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 23.08.2014, 17:27:42 »

Zmieniłem nazwę tematu. Mam nadzieję, że teraz jest w porządku.

Przepraszam za zły link - po prostu ten pierwszy rzucił mi się w oczy przy przeglądaniu grafiki Google.

Zapoznam się z FAQ i tutorialami. Dziękuję.

Całego napisu najprowdopodobniej nie trzebaby było usuwać, ponieważ chciałbym na masce samochodu umieścić logo forum, na którym jestem użytkownikiem. Do tego dochodzi fakt, że forum zmniejsza rozmiar avatara do 96x96, więc ewentualnych niedociągnięć może nie być widać. Warto też zaznaczyć, że logo jest wypełnione, nie jest to sam napis.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 405
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 23.08.2014, 19:37:00 »

Kolory zmienisz najprościej za pomocą opcji: Kolory -> Barwienie z ustawieniami:
Barwa: 0
Nasycenie: 95
Jasność: 0
Następnie dodajesz nową warstwę powyżej tej z zabarwionym obrazkiem i wypełniasz ją kolorem żółtym: #ffff00. Tryb tej warstwy zmieniasz na Mnożenie i zmniejszasz suwakiem Krycie do ok. 70-85%. Ew. na koniec (po połączeniu warstw) można jeszcze dopracować kolorystykę używając: Kolory -> Krzywe, ale to już wymaga pewnej wprawy i wyczucia. W każdym razie można sobie przynajmniej wypróbować tę opcję: pomocny tutorial.

Napis usuniesz używając klonowania Klonowanie i ew. łatki latka. Musisz pobrać kolor (klikasz z wciśniętym klawiszem CTRL) znajdujący się tuż obok usuwanej litery, tak aby był najbliższy temu, który znajdowałby się w miejscu pod literą. Najlepiej używać do tego miękkiego (rozmytego) pędzla.

Kiedy już będziesz zadowolony z rezultatu możesz narzędziem kadrowanie Kadrowanie przyciąć obraz do interesującego Cię obszaru. Pewnie i tak będzie jeszcze za duży, więc będziesz musiał także przeskalować. Aby nie stracić przy tym zbytnio na jakości, warto skalować stopniowo po 90%, a przed ostatnim skalowaniem lekko wyostrzyć.
Zapisane
qwertyasad
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

qwertyasad


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 23.08.2014, 21:43:49 »

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.

Zrezygnowałem z warstwy wypełnionej kolorem żółtym, ponieważ efekt niezbyt mi się podobał.

Popróbowałem trochę i otrzymałem taki efekt:


Z pomocą różdżki udało mi się uzyskać trochę żółtego koloru przy światłach.

Z pomocą krzywych uzyskałem taki efekt:


Co prawda nie widać wtedy niedoskonałości powstałych w wyniku usunięcia liter z maski, ale według mnie ogólny efekt jest gorszy.

Mam jeszcze jedno pytanie. Logo forum na masce wygląda moim zdaniem strasznie. Jest jakby za bardzo wklejone. Ciężko mi wytłumaczyć, o co chodzi. Nie sprawia wrażenia naklejki na samochodzie. Co mógłbym z tym zrobić?

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 405
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 23.08.2014, 22:04:24 »

Niestety, te kolory wyszły Ci bardzo sztucznie. Chyba zrobiłeś to zupełnie inaczej niż pisałam. Poniżej mój efekt:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/27473063/WWW/heart/Amazing.png

A tutaj zmniejszyłam krycie żółtej warstwy do 30% i sunęłam żółty kolor z obrzeży obrazu a dodałam go nieco na światłach (na dodatkowej warstwie):
https://dl.dropboxusercontent.com/u/27473063/WWW/heart/Amazing1.png

I jeszcze inna wersja, tutaj użyłam barwienia oraz krzywych + żółte światła na warstwie w trybie Połączenie ziarna:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/27473063/WWW/heart/Amazing2.png

Co do logo, to trzeba je lepiej dopasować do kształtu samochodu, np. za pomocą narzędzia perspektywa Narzędzie perspektywy. Poza tym na obrzeżach logo widać białe piksele, najwyraźniej zostało niedokładnie wycięte. Warto także lekko zmniejszyć krycie warstwy z logo albo zmienić jej tryb np. na Twarde światło czy jakiś inny, najlepiej wypróbować różne.
« Ostatnia zmiana: 23.08.2014, 22:15:46 wysłane przez be@ » Zapisane
qwertyasad
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

qwertyasad


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 23.08.2014, 22:50:36 »

Poprawiłem logo i dodałem żółtą warstwę. Faktycznie, jest lepiej, ale przy 70% kryciu obraz jest według mnie zbyt żółty.

Tutaj 30% krycia:
http://i.imgur.com/upWby4X.png

A tutaj 70%:
http://i.imgur.com/yTLfMQi.png

U Ciebie najbardziej podoba mi się ostatni efekt. Czy mogłabyś mi powiedzieć, w jaki sposób ustawiłaś krzywe? Rozumiem, że ustawiałaś je już na efekcie końcowym?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 405
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 23.08.2014, 22:59:29 »

Krzywe zastosowałam po użyciu Barwienia, z takimi ustawieniami, jak podałam wcześniej. U Ciebie coś jest nie tak z tym barwieniem, albo zamiast barwienia użyłeś Barwa i nasycenie, bo nie rozumiem skąd Ci się wziął taki brzydki efekt plam na światłach. I do tego masz zbyt słabe nasycenie tego czerwonego. A co do krzywych, to wygięłam krzywą na kanale niebieskim, w górę na tonach pośrednich, trochę bliżej cieni i na kanale zielonym, w tym samym miejscu w dół. Później dodałam nową, przezroczystą warstwę powyżej i na niej zrobiłam żółte, rozmyte plamy w miejscu świateł i ustawiłam tryb tej warstwy na Połączenie ziarna.

Zapisane
qwertyasad
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

qwertyasad


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 23.08.2014, 23:44:38 »

Spróbowałem od nowa i uzyskałem taki efekt:
http://i.imgur.com/9bWEXaa.png

Tylko teraz mam pytanie - czy istnieje możliwość, aby zmienić kolory w taki sam sposób, tylko w mojej wcześniejszej wersji? Tam mam już logo zrobione, a tutaj musiałbym usuwać napis od początku. Chodzi o to, że gdy teraz próbuję zmienić w niej kolor, to początkowa wersja nie jest taka sama i efekt wychodzi inny.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 405
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 23.08.2014, 23:47:36 »

Teraz wyszło Ci bardzo ładnie. Niestety, wydaje mi się, że jednak lepiej będzie usunąć te literki od nowa, bo w tamtych wersjach z logo te kolory już są zbyt zepsute. Poza tym logo i tak miałeś przecież poprawiać.
Zapisane
qwertyasad
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

qwertyasad


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 24.08.2014, 00:09:27 »

Wydaje mi się, że mam to, co chciałem
http://i.imgur.com/fds9TQk.png

Trudno mi wyobrazić sobie, jak to logo powinno leżeć, ale wydaje mi się, że jest w porządku.

Serdecznie dziękuję za poświęcony czas.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 405
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 24.08.2014, 00:13:35 »

Jak na początkującego, to naprawdę szybko sobie przyswoiłeś te umiejętności i efekt końcowy jest teraz naprawdę dobry Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ]Zmiana koloru i usunięcie napisu z grafiki
Skocz do: