Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Jak zrobić kreskówkową ikonkę na podstawie modelu 3D.
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak zrobić kreskówkową ikonkę na podstawie modelu 3D.  (Przeczytany 16445 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Yotos
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 17.08.2014, 20:57:52 »

Witam!
Chciałbym zrobić adaptację do ikonki z gry Worms Armageddon.

Zrobiłem model 3D z pozą podobną do tej z ikonki:

Jednak nie wiem jak uzyskać taki efekt za pomocą gimpa:


Byłbym wdzięczny za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 18.11.2014, 00:26:48 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 17.08.2014, 21:12:29 »

Ten Twój model to taki niespecjalny...
 Tak ogólnie, to najlepiej posłużyć się zaznaczaniem wg koloru Zaznaczenie wg koloru z odpowiednio ustawionym progowaniem (dążysz do zmniejszenia liczby kolorów), następnie zmieniasz zaznaczenie na ścieżkę, aby wygładzić jego kontury i ew. poprawiasz kształt ścieżki edytując ją Ścieżki, a następnie ponownie zmieniasz ścieżkę w zaznaczenie. Zaznaczony w ten sposób obszar wypełniasz kolorem pobranym Narzędzie do pobierania koloru mniej więcej ze środkowej części zaznaczenia. Dodatkowo ścieżką musisz obrysować kontury i użyć opcji: Rysuj wzdłuż ścieżki.
Zapisane
Yotos
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17.08.2014, 21:40:59 »

Ok dzięki. Spróbuje.

Scalenie postów: 18.08.2014, 18:57:51 (używaj opcji Modyfikuj!)
Jak na razie idzie dobrze jednak mam pewne pytanie. Czy jest możliwość Rysowania wzdłuż granic zaznaczenia? Jedyny sposób jaki znalazłem to zmniejszenie warstwy o 2 np odwrócenie i wypełnienie kubkiem ale nie uznałbym tego za dobry efekt.
« Ostatnia zmiana: 18.08.2014, 18:57:51 wysłane przez Ziomioslaw » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.08.2014, 16:01:03 »

Tak, jest opcja "Rysuj wzdłuż zaznaczenia" z możliwością emulacji dynamiki pędzla, dzięki czemu np. linie na końcach mogą się zwężać (trzeba oczywiście wybrać odpowiedni pędzel i dynamikę).
Zapisane
Yotos
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 18.08.2014, 16:02:35 »

Zastanawiam się także jak zrobić ten efekt cieniowania. Próbowałem filtrem rzucenie cienia ale niestety rzucanie cienia działa poza zaznaczoną warstwę.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 18.08.2014, 16:05:09 »

Rzucanie cienia dodaje cień do elementów na przezroczystej warstwie, a więc musiałbyś mieć np. wycięty render.
Zapisane
Yotos
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 18.08.2014, 16:13:24 »

Tzn. Ja korzystam z tego modelu 3D jako szablonu. I na jego podstawie teraz robię 1 owce. Pobrałem próbki kolorów tych bazowych(nie cieni) I stworzyłem że tak powiem szkielet. Myślę że to najlepszy pomysł. Zastanawiam się właśnie co tym cieniem (Patrz wełna).


Jest jakaś opcja że jak mam wełnę koloru białego a jako color tła np szary stworzyć podobny cień za pomocą jakiejś opcji?.
« Ostatnia zmiana: 18.08.2014, 16:29:31 wysłane przez Yotos » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 18.08.2014, 16:33:20 »

Nie bardzo wiem, jak to ma wyglądać, ale faktycznie można użyć filtra Rzucanie cienia także z użyciem zaznaczenia, wtedy to zaznaczenie będzie traktowane tak samo, jak kształt znajdujący się na przezroczystej warstwie. Jeśli natomiast chcesz mieć cień wewnątrz zaznaczenia, to przed użyciem filtra musisz je odwrócić.
Zapisane
Yotos
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 18.08.2014, 16:42:33 »

Ahh. Nie wpadłem na to że trzeba odwrócić zaznaczenie. o ten efekt mi chodziło =).
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 18.08.2014, 16:47:36 »

Ja tylko dodam od siebie, że można to narysować. Dla ułatwienia można odrysować kontury na nowej przeźroczystej warstwie, ładnie i gładko wyjdzie za pomocą ścieżek, i postarać się o to aby wszystkie linie się domknęły. Później "rysuj wzdłuż ścieżki". Wyłączyć widoczność warstwy z obrazkiem. Utworzyć nową przeźroczystą warstwę pod konturem. Kubełkiem z zaznaczoną opcją "próbkuj wszystkie warstwy" wypełnić kolorami. Jeśli powstały białe niewypełnione piksele przy konturze to można zwiększyć odrobinę tolerancję w opcjach kubełka. Dla cieni utworzyć nową przeźroczystą warstwę. I narzędziem różdżka zaznaczać kolory i twardym pędzlem po kolei na każdym zaznaczonym elemencie namalować cienie.
Tutki, które mogłyby ci się przydać:
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,15774.0.html
http://www.gimpuj.info/index.php/topic,11785.0.html
Zapisane

Yotos
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 19.08.2014, 22:40:55 »

Zrobiłem coś takiego =).

Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 19.08.2014, 22:44:11 »

Nieźle, ale byłoby dużo lepiej, gdybyś jednak używał ścieżek, bo teraz masz strasznie postrzępione kontury. Z drugiej strony taką owcę to w 5 minut można narysować bez żadnych modeli 3D.
Zapisane
Yotos
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 24
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 19.08.2014, 22:48:08 »

Tzn ja zaznaczałem różdżką 255 cały obiekt. Zwiększałem zaznaczenie o 1 pixel. Potem brałem ścieżkę i zrób ścieżkę z zaznaczenia poprawiałem potem jak trzeba było trochę tę ścieżke i 4 pixele. To jak powienienem zrobić żeby nie mieć postrzępienia? Mam tyle warstw że to nie problem =). Kopie każdego mam ;P

Ja nie mam talentu do rysowania =). To mój pierwszy raz, że tak powiem coś wyszło udanego.
« Ostatnia zmiana: 19.08.2014, 23:15:29 wysłane przez Yotos » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 19.08.2014, 22:56:43 »

Jeśli wypełniałeś zaznaczenie utworzone ze ścieżki, to niemożliwe aby wyszły takie postrzępione krawędzie. Musiałeś wypełniać tylko zwykłe zaznaczenie. Może utworzyłeś ścieżkę z zaznaczenia, ale nie zamieniłeś  jej później ponownie na zaznaczenie, tylko wypełniałeś sobie to wcześniejsze zaznaczenie, z którego zrobiłeś ścieżkę? Aby się nie pomylić, to najlepiej wyłączyć zaznaczenie po utworzeniu ścieżki. Wtedy poprawiasz sobie ścieżkę, zmieniasz ją w zaznaczenie i masz pewność, że to będzie zaznaczenie ze ścieżki, a nie to utworzone różdżką.
Zapisane
Strony: [1] 2 3  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Jak zrobić kreskówkową ikonkę na podstawie modelu 3D.
Skocz do: