Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Przyczynek do kącika prawnego młodego freelancera
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Przyczynek do kącika prawnego młodego freelancera  (Przeczytany 2842 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« : 24.09.2014, 20:01:39 »

Nasza wielka doświadczano graficzko!
Jako młody freelancer mam kilka pytań na temat legalnego zdobywania pieniądza w naszym kraju za moje prace.

Zechciej mi wyjaśnić:
 - co to jest umowa o dzieło?
 - co to jest umowa na zlecenie?
 - czym się różnią?
 - które powinienem wybrać?
 - czy trzeba być pełnoletnim?
 - czy trzeba płacić podatek od nich?
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 24.09.2014, 21:30:49 »

Myślę, że nie tylko ja zarabiam w ten sposób Uśmiech

Napiszę co wiem, ale uprzedzam, że nie jestem prawnikiem Uśmiech

Cytuj
- co to jest umowa o dzieło?

Nie używając zbytnio jakiejś zawiłej terminologii, to umowa o dzieło jest taką umową, którą mogą zawrzeć między sobą dwie osoby fizyczne. Nie muszą prowadzić one działalności gospodarczej, ale mogą. Umowa o dzieło, jest umową na wykonanie właśnie jakiegoś dzieła. Zazwyczaj stosuje się nazwy takie jak Zamawiający i Wykonawca. Zamawiający określa jakiego rodzaju chce dzieło, a wykonawca ma dostać za nie wynagrodzenie(zawsze). Taka umowa ma moc prawną i wiąże obie strony, a wszystko to co nie jest w niej zawarte reguluje po prostu Kodeks cywilny, i jednocześnie wszystko co w niej zawarte musi być z tym kodeksem zgodne. Umowa o dzieło jest umową cywilnoprawną.

Cytuj
- co to jest umowa na zlecenie?

Nigdy nie miałam przyjemności zawrzeć umowy zlecenie, ale to co wiem to, że umowa zlecenie jest umową pewnego rodzaju zatrudnienia, ale na innych zasadach niż umowa o pracę. Przede wszystkim umowa zlecenie jest także umową cywilnoprawną i nie jest regulowana przez Kodeks pracy. Przy umowie zlecenie nie może zaistnieć stosunek pracy, bo wtedy wykonanie owej pracy nie jest już zleceniem. Jest to umowa na wykonanie jakiejś usługi. Może być nieodpłatna. Mogą zawrzeć ją także dwie osoby nie będące przedsiębiorcami ale mogą zawrzeć ją również osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Cytuj
- czym się różnią?

Przede wszystkim, umowa o dzieło jak sama nazwa wskazuje to umowa o wykonanie jakiegoś dzieła, a umowa zlecenie to umowa na wykonie jakiejś pracy. Dalej, przy umowa o dzieło, wykonawca zawsze musi otrzymać wynagrodzenie, przy umowie zlecenie nie ma takiej konieczności. Przy umowie o dzieło nie przysługują żadne świadczenia, przy zleceniu jest obowiązek ubezpieczeń zdrowotnych, rentowych i emerytalnych. Wiem że różni je też sposób rozliczania z urzędem skarbowym, ale jak dokładnie to nie wiem. A co jeszcze to można poszukać w googlach Język

Cytuj
- które powinienem wybrać?

Nie wiem czy jak to jest regulowane prawnie i wygląda w praktyce, (na przykład w przypadku kiedy ewidentnie widać, że faktycznym przedmiotem umowy jest dzieło) ale ja uważam, że umowa zlecenie jest korzystniejsza niż umowa o dzieło(jeśli wynagrodzenie i warunki są takie same). Tylko przedmiot umowy musiałby być odpowiednio określony. Nie wiem jak miałaby tez wyglądać umowa zlecenie, kiedy trzeba przekazać autorskie prawa majątkowe.

Cytuj
- czy trzeba być pełnoletnim?

Szczerze, to nie miałam pojęcia. Google powiedziało, że nie trzeba. Umowę o dzieło i zlecenie można zawrzeć z osobą od 13 roku życia, za zgodą prawnego opiekuna lub kuratora Uśmiech

Cytuj
- czy trzeba płacić podatek od nich?

Tak. I przy umowie o dzieło i zlecenia. W przypadku umowy o dzieło( tylko przy tym rodzaju umowy mam doświadczenie) jeśli zawierają je dwie osoby nie prowadzące działalności gospodarczej, to po stronie wykonawcy ciąży obowiązek rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Dochody te wpisuje się w rubrykę "inne" w corocznym rozliczeniu ze skarbówką. Jeśli umowę podpisuje się z przedsiębiorcą, to obowiązek rozliczenia ciąży na nim i wystawia nam później PIT 11(mówię o przypadku w którym to zamawiający jest przedsiębiorcą a wykonawca nie prowadzi działalności gospodarczej.) Kiedy obie strony prowadzą działalność gospodarczą, to nie wiem jak się rozliczają Uśmiech

Jeśli coś pokręciłam, to przepraszam, ale to trudne rzeczy Uśmiech

Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 25.09.2014, 16:46:29 »

A jeszcze takie pytanie:

 - dlaczego właściwie mamy bawić się w takie umowy?
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 25.09.2014, 16:51:39 »

 
Cytuj
- dlaczego właściwie mamy bawić się w takie umowy?

Dla większej pewności. Bo w przypadku niewywiązania się umowy, którejkolwiek ze stron, to można dochodzić swoich praw przed sądem, a umowa jest wtedy najmocniejszym dowodem. Nie musisz szukać świadków itp.
Zapisane

Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 29.09.2014, 20:03:50 »

Gdzieś czytałem, że umowy o dzieło i zlecenie są niewiele warte. Bardzo ciężko jest coś wywalczyć w sądzie. Oczywiście lepsze to niż nic. W każdym razie warto sprawdzić swojego pracodawcę. Często w internecie, na forach pojawiają się informacje o oszustach.

A gdzie to czytałaś?
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 29.09.2014, 20:42:48 »

Gdzieś czytałem, że umowy o dzieło i zlecenie są niewiele warte. Bardzo ciężko jest coś wywalczyć w sądzie. Oczywiście lepsze to niż nic. W każdym razie warto sprawdzić swojego pracodawcę. Często w internecie, na forach pojawiają się informacje o oszustach.

Umowa o dzieło, czy zlecenie to umowy cywilnoprawne, czyli reguluje je kodeks cywilny a każde spory rozstrzyga się przed sądem cywilnym. Umowami cywilnoprawnymi są takie umowy jak umowa kupna sprzedaży, najmu czy umowa pożyczki. Umowa o dzieło czy zlecenie jest tak samo wiążąca jak każda inna umowa cywilnoprawna.
Zapisane

pokemonekk
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 0
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 19.11.2014, 22:15:25 »

Rozwijając wątek umów cywilnoprawnych - dla pracownika ważniejsze są wynikające z kodeksu pracy przywileje, których kodeks cywilny nie oferuje. Np. prawo do minimalnego wynagrodzenia, płatnego urlopu, ochronę przed zwolnieniem w czasie ciąży i przed emeryturą. Umowa o pracę zawsze wymaga opłacania składek ZUS za pracownika, w przeciwieństwie do umów cywilnoprawnych. I to są główne minusy umów "śmieciowych".
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Przyczynek do kącika prawnego młodego freelancera
Skocz do: