Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Czy można powiększyć wybraną literkę w wyrazie?
Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Czy można powiększyć wybraną literkę w wyrazie?  (Przeczytany 10268 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 22.07.2013, 16:37:10 »

Miałam kiedyś OpenOffice ale zrezygnowałam, bo mi strasznie zamulał. Teraz używam darmowego MS Word Starter i tam po wpisaniu wyrazu trzeba po prostu zaznaczyć wybraną literę i dopiero zmienić wielkość czcionki, następnie zaznaczasz drugą literę, którą chcesz powiększyć i znów zmieniasz wielkość. Jestem pewna, że w Open Office też można w taki sam sposób powiększać litery. Tak samo zresztą robi się to w GIMP 2.8.


* zrzut01488.png (60.19 KB, 772x478 - wyświetlony 216 razy.)
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : 22.07.2013, 16:49:48 »

No tak bea, ale autorowi zależało na efekcie z tej specjalnej funkcji „Fontwork”, po której zastosowaniu wielkość liter resetuje się. Sama sprawdzałam w OpenOffice.
Zapisane

be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 22.07.2013, 16:55:27 »

Sprawdzałam w Word, gdzie też są efekty 3D i nic się nie resetowało ale nie znalazłam opcji takiego wyginania tekstu jak w tym "Fontwork", tyle że ja bardzo słabo znam Worda bo go prawie nie używam. Do tego wersja Starter jest okrojona.
Zapisane
nuski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

nuski


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 22.07.2013, 16:58:03 »

Stream to takie oglądanie na żywo, jak ktoś coś robi. Dodatkowo można się porozumiewać na przykład za pomocą czatu. Jak jesteś zdecydowany na stream to mogę Ci podać wszystkie szczegóły. Używam GIMP-a 2.6.
Filmiku nagrywać nie będę bo za dużo to będzie wymagać od mojego komputera.


Edit: Widzę, że jak na razie się nie zdecydowałeś. No trudno. Ja już dzisiaj, nie będę miała czasu na streamowanie.
   Hasia, gdybym wiedział że w tak wspaniały sposób jest możliwe rozwiązanie mego zadania, to zostawił bym wyjazd na bok Uśmiech Sory, ale jeśli jest jeszcze jakaś szansa pomocy mi, to teraz będę przy komputerze do 18:30, a jutro od 9:30 do 12:00. Itd.
Dzięki opcji Stream, nauczyłbym się aż dwóch rzeczy naraz, bo przy okazji pierwszy raz doświadczyłbym na czym polega to Stream.
Pozdrawiam i jestem bardzo wdzięczny za tak wspaniałomyślny pomysł.




Sprawdzałam w Word, gdzie też są efekty 3D i nic się nie resetowało ale nie znalazłam opcji takiego wyginania tekstu jak w tym "Fontwork", tyle że ja bardzo słabo znam Worda bo go prawie nie używam do tego wersja Starter jest okrojona.
Ja nie mam  Word-a, ale gdybym wiedział że ta opcja jest możliwa w  Word-dzie to dla tej jednej rzeczy chyba specjalnie zakupiłbym Worda.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #18 : 22.07.2013, 17:07:27 »

Dzisiaj już nie dam rady, a jutro naprawdę nie wiem.
Zapisane

nuski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

nuski


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : 22.07.2013, 18:48:53 »

Dzisiaj już nie dam rady, a jutro naprawdę nie wiem.
Dziękuję  Hasia za dobre chęci, ale definitywnie rezygnuję z tej pomocy nie tylko dlatego że zbyt wiele pracy by Cię to kosztowało, ale znalazłem też następujące rozwiązanie.
W  programie OpenOffice ( „Fontwork w grafice tekstowej” ) wpadłem na pomysł aby każdą literkę wypisać w zupełnie innym cyklu programu. Tzn. wcześniej był to 1 wyraz, a teraz wyrazów jest tyle samo co liter, czyli  w przypadku wyrazu POLSKA, jest osobnych wyrazów  6.
W tym rozwiązaniu jednak pojawił się nowy problem. Pod każdą literką jest zupełnie inny kształt. Pod spodem wyślę dwie fotki dla podrównania. Proszę zauważyć np. literki K i A. W dolnej części liter, ich podstawy są zupełnie inne. Nawet nie wiem też jak ułożyć to  6 osobnych liter ( w jedną całość by wyszło tak jak na zdjęciu drugim ( POLSKA ). Jeśli ktoś ma jakiś pomysł ( w  programie OpenOffice ) to dziękuję.
Jednak proszę zauważyć ( na pierwszym zdjeciu POLSKA ) że dwie literki P i L są wieksze jak chciałem Uśmiech


* 1A.png (97.88 KB, 757x546 - wyświetlony 219 razy.)

* 1B.png (140.71 KB, 800x623 - wyświetlony 235 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #20 : 22.07.2013, 18:53:04 »

Może zrób jeden cały napis z mniejszych liter i jeden cały z większych a później usuń z mniejszego napisu te dwie litery, które mają być większe i wklej tam odpowiadające im litery z większego napisu?
Nie wiem jak to będzie wyglądać bo nie mam jak sprawdzić ale możesz spróbować.
Zapisane
nuski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

nuski


Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : 22.07.2013, 19:09:16 »

Może zrób jeden cały napis z mniejszych liter i jeden cały z większych a później usuń z mniejszego napisu te dwie litery, które mają być większe i wklej tam odpowiadające im litery z większego napisu?
Nie wiem jak to będzie wyglądać bo nie mam jak sprawdzić ale możesz spróbować.
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Bea, ale problem będzie z literką ,,a". gdyż duże "A" ma zupełnie inny kształt. Ale dziekuje za pomysł Bea.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : 22.07.2013, 19:17:41 »

Miałam na myśli rozmiar czcionki a nie wielkie i małe litery. Chodziło mi o to, by jeden napis był wpisany czcionką o większym rozmiarze a drugi mniejszym ale obydwa wielkimi literami. I żeby te literki podmienić już po zastosowaniu efektu "Fontwork" na każdym z tych napisów z osobna. Jednak nie wiem, czy to w ogóle zda egzamin.
Zapisane
nuski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

nuski


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : 22.07.2013, 23:42:10 »

Miałam na myśli rozmiar czcionki a nie wielkie i małe litery. Chodziło mi o to, by jeden napis był wpisany czcionką o większym rozmiarze a drugi mniejszym ale obydwa wielkimi literami. I żeby te literki podmienić już po zastosowaniu efektu "Fontwork" na każdym z tych napisów z osobna. Jednak nie wiem, czy to w ogóle zda egzamin.
Dziękuję Bea za próbę pomocy. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Bea, ale jeśli chodzi o temat co poniżej, to też już dokonałem tej próby wcześniej.

na Open Office jak i w Gimpie jest taka możliwość lecz musiałbyś napisać Literki OSOBNO !!
1. Czyli po kolei np. literka P 100px literka O 50px literka L 100px literki SKA 50px i potem przybliżyć do siebie literki Uśmiech

Niestety ale gdy w programie OpenOffice, zrobiłem odstępy każdej literki osobno, napotkałem na ten sam problem. Czyli tylko podczas edycji każda literka powiększała się jak tego chciałem. Natomiast gdy tylko zakańczałem edycje, to wszystkie literki powracały do równej wielkości.
Może coś robię nie tak, bo zielony jestem zarówno w OpenOffice, jak również  w Gimpie.
Wyszło mi coś takiego ( tylko większe odstępy pomiędzy literkami ).



* POSLKA8.png (103.94 KB, 687x388 - wyświetlony 237 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : 22.07.2013, 23:49:16 »

Również nie wiem czy dobrze zrozumiałeś, bo ja nic nie pisałam o wpisywaniu każdej literki osobno, tylko o wpisaniu całego wyrazu jednakowej wielkości literami.
Może po prostu napisz w dziale Prośby, opisz dokładnie jak to ma wyglądać, jakiej wielkości ma być napis, w jakich kolorach i może ktoś Ci taki zrobi w GIMP-ie.
Zapisane
nuski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika

nuski


Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : 23.07.2013, 08:22:57 »



I żeby te literki podmienić już po zastosowaniu efektu "Fontwork" na każdym z tych napisów z osobna. Jednak nie wiem, czy to w ogóle zda egzamin.

a później usuń z mniejszego napisu te dwie litery, które mają być większe i wklej tam odpowiadające im litery z większego napisu?

Teraz skapowałem Bea o co Ci chodziło. Sory Uśmiech Ale boję się że w programie OpenOffice zadanie to jest niewykonalne. Gimp natomiast jest mi obcy.





Może po prostu napisz w dziale Prośby, opisz dokładnie jak to ma wyglądać, jakiej wielkości ma być napis, w jakich kolorach i może ktoś Ci taki zrobi w GIMP-ie.

Nie jestem jeszcze na 100 % zdecydowany, jaki w pewnych szczegółach dobrać format, dlatego wolałbym sam poeksperymentować jeszcze kilka drobnych szczegółów.
Teraz pracuje nad dopasowaniem każdej literki z osobna, ale jak wspomniałem we wcześniejszych fotkach, mam problem różnicy kształtu  podstawy liter.
Dziękuję za zainteresowanie tematem.
Zapisane
Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Czy można powiększyć wybraną literkę w wyrazie?
Skocz do: