Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Ognisty napis  (Przeczytany 3932 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
adam912601
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

adam912601


Zobacz profil
« : 17.06.2013, 09:33:50 »

Mógłbym prosić o tutorial jak zrobić taki ładny napis jaki jest tu :
http://i4.ytimg.com/u/kBY1Nex9ZexgSnzlMctNlg/channels4_banner.jpg?v=51aa15f0 ,chodzi mi o ten napis Sheo Chichot

//bea: Proszę podawać linki bezpośrednio do obrazka, nie do strony z obrazkiem. Poprawiłam.
« Ostatnia zmiana: 12.08.2013, 02:20:58 wysłane przez beą » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 17.06.2013, 10:01:58 »

Sam napis najwygodniej będzie zrobić z użyciem skryptu Layer effects. W przeciwnym razie musiałbyś bawić się Rzucaniem cienia (ew. Mapowaniem wypukłości i barwieniem za pomocą Balansu kolorów lub mieszania warstw). Po wykonaniu takiego lekko wypukłego napisu trzeba go zduplikować  Duplikowanie warstwy i na niższej warstwie poprzesuwać trochę literki. Później dodajesz nową przezroczystą warstwę powyżej napisów, ustawiasz jej tryb na Pokrywanie i bardzo miękkim pędzelkiem, białym lub jasnożółtym kolorem dodajesz jaśniejsze plamy na literach. W razie potrzeby można jeszcze rozmyć gaussem. Na kolejnej przezroczystej warstwie dodajesz jakimś pędzelkiem typu sparks żółte odblaski. Ogień dodajesz poniżej warstw z napisem a powyżej czarnego tła. Najlepiej znaleźć sobie jakiś render. Możesz także użyć pędzli typu flame albo fire (poszukaj w grafice google albo na deviantArt).
Jak się zdecydujesz, którym sposobem chcesz zrobić sam napis (skrypt, mapowanie czy rzucanie cienia) to mogę ew. dokładniej opisać jeśli będziesz miał z tym problem.
Zapisane
adam912601
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 9
Galeria Użytkownika

adam912601


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 29.06.2013, 22:36:36 »

Mam ten skrypt ,ale czy mogę prosić o to jak to zrobić krok po kroku?Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 30.06.2013, 04:39:17 »

1. Tworzysz nowy obraz z czarnym tłem, wybierasz czcionkę i wpisujesz tekst Narzędzia tekstowe ciemnoczerwonym kolorem, np. #bb0000. Warto nieco zwiększyć odstępy między literami.




2. Dopasowujesz wymiary warstwy tekstowej do obrazu (menu: Warstwa) i wybierasz: Warstwa -> Layer effects -> Bevel and Emboss. Ustawiasz jak na zrzucie poniżej:




3. Jeśli chcesz aby litery były na różnej wysokości i pod różnymi kątami jak na Twoim przykładzie, to musisz umieścić każdą literkę na osobnej warstwie. W tym celu wybierasz zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne, zaznaczasz pierwszą literę, odrywasz zaznaczenie (Zaznaczenie -> Oderwij) i zmieniasz je na nową warstwę klikając na ikonę czystej kartki w lewym dolnym rogu okienka warstw. Tak samo postępujesz z drugą literą i każdą następną za wyjątkiem ostatniej.



Zmieniasz nazwy warstw tak, aby każda odpowiadała znajdującej się na niej literze.




4. Kiedy już każda litera jest na osobnej warstwie, to przesuwasz Przesuwanie je i obracasz Narzędzie do obracania. Jeśli chcesz aby jakaś literka była mniejsza od pozostałych, to możesz ją lekko przeskalować Skalowanie.





  Efekt powinien wyglądać jak na poniższym zrzucie:




5. Kiedy napis ma już właściwy kształt, duplikujesz Duplikowanie warstwy każdą literę i kopie przesuwasz o kilka pikseli w dół lub w górę i w prawo lub w lewo. W razie potrzeby możesz je także lekko przekręcić i/lub odrobinę przeskalować.









 Efekt:




6. Łączysz wszystkie kopie liter w jedną warstwę i wszystkie oryginały także w jedną warstwę, tak aby ostatecznie uzyskać dwie warstwy z napisem. Na jednej powinien być napis złożony z literek znajdujących się na pierwszym planie (tak jakby na wierzchu) a na drugiej z liter znajdujących się pod spodem. Aby się nie pomylić podczas łączenia warstw należy wyłączyć widoczność Widoczność warstwy wszystkich kopii warstw oraz warstwy Tło.



 Następnie klikasz PPM na dowolną widoczną warstwę i wybierasz z menu: Połącz widoczne warstwy. Powstałą w ten sposób warstwę nazywasz Napis i wyłączasz jej widoczność.



 Włączasz z kolei widoczność kopii warstw i łączysz je w jedną. Powstałą w ten sposób warstwę nazywasz Napis2.






7. Włączasz widoczność wszystkich warstw, klikasz w oknie warstw na warstwę Napis2 i wybierasz z menu: Filtry -> Światło i cień -> Rzucanie cienia z ustawieniami jak poniżej:




8. Dodajesz nową przezroczystą warstwę powyżej wszystkich pozostałych. Zmieniasz jej tryb na Pokrywanie a nazwę na Cienie. Miękkim pędzlem dodajesz kilka czarnych plam tak, aby przyciemnić dolne części liter.




9. Znów dodajesz nową przezroczystą warstwę powyżej wszystkich pozostałych. Zmieniasz jej tryb na Pokrywanie a nazwę na Światła. Jeszcze bardziej miękkim, białym pędzlem dodajesz jasne plamy mniej więcej w górnej części napisu.




10. Jeszcze raz dodajesz nową przezroczystą warstwę powyżej wszystkich pozostałych. Zmieniasz jej nazwę na Błyski. Na tej warstwie miękkim pędzlem w kształcie gwiazdek dodajesz jasnożółtym kolorem rozbłyski na literach.




Jak dodać ogień pisałam wcześniej więc nie będę się powtarzać. W załączniku poglądowy XCF.

* text.xcf (647.27 KB - pobrany 151 razy.)
« Ostatnia zmiana: 30.06.2013, 06:36:21 wysłane przez bea » Zapisane
Ryychuu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: thomsson@jid.dug.net.pl
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 449
Galeria Użytkownika


Ostatni ISOs


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 30.06.2013, 12:24:16 »

Hmm a może by dodać ten tutorial do indeksu?
Zapisane

Jeśli trzeba może pomóc przy Linuxach (coś może o tym wiedzieć)
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 30.06.2013, 14:45:19 »

Ja tez Cię zachęcam Beo, do przeniesienia tego do indeksu.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 30.06.2013, 18:07:00 »

Ale ja to zrobiłam tak na szybko, żeby tylko pokazać sposób. Musiałabym poprawiać...
No i jeszcze nawet autor tematu się nie wypowiedział.
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 432
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 30.06.2013, 19:22:56 »

Ale do fabryki można by już przenosić...
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Ognisty napis
Skocz do: