Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Warstwy Dopasowania  (Przeczytany 16029 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ryychuu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: thomsson@jid.dug.net.pl
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 449
Galeria Użytkownika


Ostatni ISOs


Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 19.05.2013, 12:16:22 »

Cyberslaw nie ma co narzekać na instalacje programów na Linuxie, bo to wcale nie jest trudne, trudna instalacja to mit z lat poprzednich, gdy często bez samodzielnej kompilacji nie szło, a jak już się kompilowało, to było to straszne... Aktualnie instalacja większości rzeczy sprowadza się do wpisania nazwy programu w centrum oprogramowania (czy jak to się nazywa w poszczególnych dystrybucjach) i kliknięcia instaluj oraz potwierdzenia. Luźne pakiety też się instaluje prosto i błyskawicznie zazwyczaj, bo wystarczy zazwyczaj podwójnie kliknąć na pakiet by został zainstalowany (np. przez Ubuntowe Centrum....).
Oczywiście zdarza się, że potrzeba kompilacji jest, ale zazwyczaj sprowadza się to do wpisania:
cd [ścieżka rozpakowanych źródeł]
./configure
make
sudo make install
opcjonalnie można sobie pakiet utworzyć i zainstalować pakiet (zaletą jest łatwiejsze późniejsze usunięcie)

Chyba, że uważa ktoś się za pr0, zainstaluje sobie Gentoo i narzeka na ciężką instalacje Duży uśmiech
A co do programistów Linuxa, to oni się nie muszą obawiać M$ bo jak na razie nawet M korzysta z systemów POSIX-owych na swoich serwerach Chichot I linux kontroluje rynki superkomputerów, serwerów i ARM, MS ma tylko PC, a tu ich udziały też już nie są takie pewne, wcześniej był argument oprogramowania komercyjnego i gier, teraz powstał Steam na Linuxa, oprogramowanie komercyjne też znajduje tu swoje miejsce (Mathematica, Maya, NUKE, NUKEX), a sam MS zapowiedział, że być może powstanie MS Office na Linuxa.

Aktualnym problemem Linuxa jest imo brak porozumienia, programiści Ubuntu odkrywają koło na nowo tworząc MIRa, X-y to antyk klamot, GNOME za bardzo tablecieje, zamiast tego lepiej by było gdyby coś zrobili w stylu KDE na tablety (nie pamiętam jak ten projekt się nazywa), deweloperzy zamiast rozwijać AOO i LO mogliby połączyć siły i też by z tego byłoby więcej dobrego niż to rozwarstwienie które teraz się robi. Wielość projektów która jest zaletą, jest jednocześnie wadą, bo programiści mają niestety ograniczone możliwości rozwijania(muszą przecież żyć, spać, mają rodziny)...

A jeśli chodzi o GIMPa, to sytuacja jest prosta: Brakuje deweloperów, rozwijanie przez 4 lata gimpa 2.8 spowodowało "klapnięcie" projektu i imo rozwija się teraz trochę powolnie... (sytuacja może się zmienić, gdy zostanie w pełni zaimplementowany GEGL - bezstratna obróbka powinna być niezłym kopem dla projektu)

Osobiście duże nadzieję wiązę z Kritą, projektem ze strony drugiego dużego gracza Open-Source - KDE, ale jak na razie na moje, nasze nieszczęście na razie rozwija się on bardziej pod kątem malarzy i brakuje tam takich opcja jak np. znane z GIMPa progowanie... Za to ma na przykład ma makra, co jest niewątpliwie zaletą...

Więc powiem tak, że programiści chcieliby, ale zasobów za mało...
Zapisane

Jeśli trzeba może pomóc przy Linuxach (coś może o tym wiedzieć)
cyberslaw
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #15 : 19.05.2013, 15:19:32 »

Po pierwsze dzięki Rychu za poinformowanie mnie o tym programie "Krita", zobaczę do czego mi się może przydać.
Po drugie. Mam zainstalowany UBUNTU 12 i uwierz mi że właśnie w tym centrum oprogramowania to masz rację, zainstaluje program, lecz jeśli ściągam jakiś program z jakiejś strony to wcale to tak różowo nie wygląda wiele razy daje te komendy:
./configure
make
sudo make install

i już na samym początku system twierdzi że mu jakiś plików brakuje które muszę ściągnąć, szukam, szukam i znajduje, potem ponownie próbuje i znowu że jeszcze innych mu brakuje i tak aż do znudzenia.
Lecz z tymi sterownikami do urządzeń nei jest tak do końa za wesoło, raczej producenci tych urządzeń powinni brać pod uwagę i użytkowników linuxa. To co muszę rzyznać za duży plus w UBUNTU to prędkość działania oraz uruchamiania aplikacji, jest świetna w porównaniu do win.
Zapisane
Ryychuu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: thomsson@jid.dug.net.pl
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 449
Galeria Użytkownika


Ostatni ISOs


Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 19.05.2013, 16:32:10 »

Właśnie przy instalacji ze źródeł wadą jest to, że uzupełnianie zależności jest uciążliwe wielokrotnie trzeba dociągać pliki z repozytorium, a jak ich nie ma, to kompilować z zewnątrz...

a co do ubuntu, to akurat nie wiem po co kompilujesz, skoro baaaardzo często do wszystkiego albo znajdziesz paczki .deb albo repozytoria zrobione pod Ubuntu, które wystarczy dodać w centrum oprogramowania Mrugnięcie
Zapisane

Jeśli trzeba może pomóc przy Linuxach (coś może o tym wiedzieć)
POGO
Użytkownik

Reputacja: 7 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 541
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 19.05.2013, 16:55:54 »

Po pierwsze dzięki Rychu za poinformowanie mnie o tym programie "Krita", zobaczę do czego mi się może przydać.
Po drugie. Mam zainstalowany UBUNTU 12 i uwierz mi że właśnie w tym centrum oprogramowania to masz rację, zainstaluje program, lecz jeśli ściągam jakiś program z jakiejś strony to wcale to tak różowo nie wygląda wiele razy daje te komendy:
./configure
make
sudo make install

i już na samym początku system twierdzi że mu jakiś plików brakuje które muszę ściągnąć, szukam, szukam i znajduje, potem ponownie próbuje i znowu że jeszcze innych mu brakuje i tak aż do znudzenia.
Lecz z tymi sterownikami do urządzeń nei jest tak do końa za wesoło, raczej producenci tych urządzeń powinni brać pod uwagę i użytkowników linuxa. To co muszę rzyznać za duży plus w UBUNTU to prędkość działania oraz uruchamiania aplikacji, jest świetna w porównaniu do win.

w Ubuntu masz przecież synaptic (jak nie ma to trzeba dodać). Bez żadnego problemu i szukania można doinstalować brakujące pakiety.(Instaluj zawsze wersję -dev) 
Zapisane

cyberslaw
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #18 : 21.05.2013, 16:38:32 »

Zeszliśmy trochę z tematu. Jak pamiętacie, chodzi o warstwy dopasowania. Wiadomo, nikt nie będzie robił klonu PS, lecz nie jest to powiedziane że nie można dopisać funkcji które poprawią komfort pracy. Kiedyś ludzi denerwowało wielookienkowość GIMPa, i mamy, w wersi 2.8 interfejs o jednym module. Więc czemu nie dodać warstw dopasowania? Ciekawe co nam przyniesie wersja 3.0 GIMPa o ile taka będzie. Wiadomo programiści muszą jeść więc całego swojego czasu nie poświęcą wolnemu oprogramowaniu.Mam tylko marzenie aby w nie długiem czasie dodano akcję i - warstwy dopasowania. Na pewno ci którzy znają PSa czekają, tak jak ja, na to.
Zapisane
Ryychuu
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: thomsson@jid.dug.net.pl
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 449
Galeria Użytkownika


Ostatni ISOs


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : 21.05.2013, 17:48:45 »

Na pewno wiiadomo co będzie w wersji 2.10 Duży uśmiech http://wiki.gimp.org/index.php/Roadmap a potem zobaczymy, tak jak mówiłem, gimp musi się rozbujać, bo projekt od wersji 2.6 zwolnił i jest mniejsze zainteresowanie aktualnie Mrugnięcie
Zapisane

Jeśli trzeba może pomóc przy Linuxach (coś może o tym wiedzieć)
cyberslaw
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #20 : 22.05.2013, 13:21:25 »

Ryychuu wiesz czemu jest mniejsze zainteresowanie GIMPem? Powiem ci. Bo ludziska wolo PS z CRACKIEM ale nie zdają sobie sprawy z konsekwencji twierdząc że ryzyko dotyczy firm a nie jednostek i są w błędzie. Dodatkowo na GIMPie można też zarobić. Na szkoleniach, na reklamach dołączonych do instalacji GIMPa, na wdrażaniu w życie GIMPa dzięki informowaniu przez użytkowników innych. Ja przekonałem znajomego fotografa który rozpoczął działalność bo miał wydawać klika tysiaków, kupił książkę z płytą z GIMPEm za kilkadziesiąt złotych, więc zaoszczędził kilka tysięcy i dobrze sobie radzi, oprócz tego prowadzę serwis poświęcony całkowicie GIMPowi www.gimpkurs.strefa.pl. Tak że trzeba wspierać GIMPa. Uśmiech
Zapisane
Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeGIMPWątek: Warstwy Dopasowania
Skocz do: