Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Zwężanie teksturowanej ramki bez zmiany rozmiaru obrazu
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Zwężanie teksturowanej ramki bez zmiany rozmiaru obrazu  (Przeczytany 3709 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
turban
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

turban


Zobacz profil
« : 18.05.2013, 17:57:18 »

Witam,
mam pytanie jak zwęzić obramowanie ramki widocznej na screenie?


Dziękuje za pomoc!

//bea: Poprawiłam nieco tytuł
« Ostatnia zmiana: 17.09.2013, 14:43:16 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.05.2013, 18:03:53 »

Klikasz różdżką na przezroczysty obszar dookoła ramki, powiększasz zaznaczenie o kilka pikseli i klikasz DELETE. Jeśli zaznaczenie będzie postrzępione, to przed powiększeniem warto zmienić je na ścieżkę a następnie ścieżkę znów na zaznaczenie.
Zapisane
turban
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

turban


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.05.2013, 18:14:21 »

Dziękuje za odzew ale chodzi mi o to aby zachować wygląd i kształt ramki. Twoim sposobem ją obcinam po prostu a ja chciałbym aby wyglądała tak samo ale była węższa.

Próbowałem za pomocą filtru Deformacja - Skurczenie ale to jest za mało precyzyjne.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.05.2013, 18:20:38 »

No to chyba musisz zrobić tę ramkę od nowa albo podeślij mi ten obrazek w pełnym rozmiarze to pokombinuję i napiszę jeśli znajdę sposób. Możliwe, że da się to zrobić za pomocą wtyczki "Inteligentne skalowanie".
Zapisane
turban
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

turban


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 18.05.2013, 18:27:24 »

Jednak dałeś mi do myślenia i chyba uzyskałem pożądany rezultat za pomocą zaznaczania, zmniejszania powiększania i kasowania:)

//bea: Nic z tego nie kumam ale skoro uzyskałeś pożądany efekt, to spoko Mrugnięcie
« Ostatnia zmiana: 18.05.2013, 18:29:31 wysłane przez bea » Zapisane
Myrevin
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 19.05.2013, 22:29:30 »

Topik z cyklu, "bajki z mchu i paproci". Sorry. Jeśli wtręt psuje obowiązujące tu konwenanse, proszę skasować, rzadko bywam więc nie ogarniam trendów. :o
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 401
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 20.05.2013, 03:02:13 »

@Up - niezupełnie bajki, bo jednak jest to do zrobienia. Wprawdzie wymaga troszeczkę kombinowania i wiadomo, że po zmianie proporcji wzór wewnątrz ramki siłą rzeczy ulegnie pewnemu zniekształceniu ale czasami może się coś takiego przydać. A da się to zrobić za pomocą filtra: Odwzorowania -> Przesuń z odpowiednio dobraną maską. Dla każdego boku ramki trzeba zastosować inna maskę i przesunięcie ale działa to bardzo dobrze i efekt jest całkiem ładny (nawet bardzo ładny jeśli "ściśniemy" ramkę tylko od zewnętrznej strony). Na dowód w załączniku poglądowy XCF z przykładową ramką (@turban niestety nie udostępnił mi swojej).

@Edit:
Próbowałam także zrobić to za pomocą pluginu Liquid Rescale i też bardzo ładnie się zwęża ale tylko od zewnętrznej strony. Być może trzeba zastosować jakąś inną maskę ale nie bardzo wiem jaką. W drugim załączniku XCF z efektem działania pluginu i zastosowaną maską. Z pewnością użycie pluginu jest szybsze, wymaga znacznie mniej kombinowania i tylko jednej maski.
@Edit2:
Etapami udało mi się jednak zwęzić przykładową ramkę w miarę proporcjonalnie za pomocą Liquid Rescale także od wewnętrznej strony i efekt z trzeciego załącznika wygląda lepiej niż ten uzyskany za pomocą filtra Przesuwanie.
Tutaj można go zobaczyć: http://i.minus.com/iwOcnXrAN2A5c.gif - nic nie jest przycięte, tylko i wyłącznie przeskalowane. Niestety jakość obrazka uległa pogorszeniu przy zmianie formatu na GIF (chciałam to pokazać w postaci animacji) więc lepiej pobrać XCF-a.

* Shrink.xcf.bz2 (1161.11 KB - pobrany 59 razy.)
* 2.LiquidRescale.xcf.bz2 (692.47 KB - pobrany 68 razy.)
* 3.LiquidRescale.xcf.bz2 (1037.51 KB - pobrany 59 razy.)
« Ostatnia zmiana: 20.05.2013, 08:33:50 wysłane przez bea » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwum[Archiwum] Pomocna dłoń - GIMPWątek: [ROZ] Zwężanie teksturowanej ramki bez zmiany rozmiaru obrazu
Skocz do: