Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Zabezpieczenie zdjęcia. Jak to zrobić?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Zabezpieczenie zdjęcia. Jak to zrobić?  (Przeczytany 896 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
marekx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

marekx


Zobacz profil
« : 09.11.2012, 14:25:47 »

Chciałbym mieć możliwość zidentyfikowania danego zdjęcia- to w skrócie, bo cała spawa jest dość skomplikowana i nie chcę tutaj zanudzać.

Pomysł jaki ja testowałem, to wklejenie małego kodu QR (zawierającego datę i numer seryjny) którego jedna kropka jest wielkości 1 piksela i umieszczenie tego w takim miejscu zdjęcia, aby było niezauważalne. Zdaje to egzamin, ale tylko przy dużych rozdzielczościach obrazu. Jeżeli użytkownik zmniejszy obraz, np do 500x500 px, wówczas pod dużym powiększeniem jestem w stanie rozpoznać w miejscu umieszczenia kodu QR przebarwienie pikseli, które jest jakimś tam potwierdzeniem, że zdjęcie jest przeze mnie zaznaczone, ale niestety odczytanie kodu QR jest w tym przypadku niemożliwe.

Dlatego poszukuję sposobu abym wystarczającej wielkości kod QR mógł umieścić jakby "pod obrazem". Wówczas nawet po przeskalowaniu obrazka, odczytanie QR byłoby nadal możliwe.
Uwidocznienie kodu QR byłby możliwe po zastosowaniu pewnej obróbki zdjęcia np. filtrów lub czegoś podobnego.

Czy ktoś z forumowiczów orientowałby się jak to zrobić?
Zapisane
ghoot
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: ghoot@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 282
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 09.11.2012, 18:08:46 »

Jedyne co mi przychodzi do głowy http://pl.wikipedia.org/wiki/Steganografia
Zapisane
marekx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

marekx


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 09.11.2012, 23:29:58 »

Steganografia ma tę wadę, że po przeskalowaniu zdjęcia traci się zapisaną w nim wiadomość. Do tego ten sposób zabezpieczenia zwiększa wagę zdjęcia, co od razu na pierwszy rzut oka, oczywiście nie we wszystkich przypadkach, daje podejrzenie, że zdjęcie zawiera jakiś dodatkowy materiał. Z exifem (np. komentarz umieszczony w exif) też sprawa odpada, bo zdecydowana większość portali hostujących zdjęcia usuwa exif podczas uploadu.
Zapisane
ghoot
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
JID: ghoot@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 282
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 10.11.2012, 13:33:31 »

jeśli kod QR umieścić by na całej powierzchni zdjęcia, to nawet po przeskalowaniu nie było by problemu z odczytaniem. Co do rozmiaru - Nie można ukryć czegoś w zdjęciu od tak - wszystko ma swoje wady i zalety.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneHyde parkWątek: Zabezpieczenie zdjęcia. Jak to zrobić?
Skocz do: