Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wodny płomień  (Przeczytany 40571 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« : 15.02.2012, 21:34:39 »

Wodny Płomień
Tutorial

Oryginał: Свеча из воды
Opracowanie: Danyeru
Poziom trudności: Średni





W tym tutorialu poznamy ciekawy efekt edycji fotografii. Poznamy sposób dodawania wodnego płomienia, które naturalnie występują z ogniem.
Tutorial wzorowany na lekcji z rosyjskiej strony. Ponieważ na stronie oryginału opis jest niedokładny, opracowanie jest dość swobodne.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.6 W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Na początek będzie Nam potrzebne kilka zdjęć.
Przede wszystkim zdjęcie przedmiotu, na którym chcemy zrobić wodny płomień. Możesz zrobić swoje zdjęcie lub poszukać go w internecie.
Będą Nam też potrzebne jakieś zdjęcia wody, z których wytniemy elementy płomienia - używałem znalezionych w internecie.

Lime Point 1. Uruchamiamy GIMP-a i otwieramy zdjęcie świeczki.
Zdjęcie, na którym będę pracować zrobiłem sam, jak widać świeczkę ochlapałem wodą (jeżeli też chcesz mieć mokry obiekt, a nie możesz znaleźć czy zrobić takiego zdjęcia, spróbuj użyć tego tutoriala >>klik<<).



Lime Point 2. Tło na moim zdjęciu jest jasne, wolę jednak pracować na ciemnym, tło można zamalować lub je wypalić, Ja wybrałem tą drugą opcję.
Wybieramy narzędzie Ścieżki  Ścieżki [B ] i obrysowujemy tło, które chcemy zaciemnić (aby uzyskać większą dokładność, pracuj na powiększeniu 200-400%).



Po tym, jak już obrysujemy tło, zamieniamy ścieżki na zaznaczenie.
Wybieramy narzędzie Rozjaśnianie / Wypalanie Rozjaśnienie-wypalenie [Shift+D]  i zaczynamy "malować" po Naszym tle.
(Jeżeli w trakcie wypalania zaczniecie otrzymywać niechciany kolor użyjcie desaturacji Menu -> Kolory -> Desaturacja z ustawieniem Jaskrawość
Po skończonym wypalaniu usuwamy zaznaczenie Shift+Ctrl+A lub Menu -> Zaznaczenie -> Nic.



Lime Point 3. U Was punkt ten może być opcjonalny, zależy od Waszych upodobań.
Moja świeczka jest bardzo złota, co nie do kóńca mi się podoba, postanowiłem ją stonować.
Wchodzimy w Menu -> Kolory -> Odcień i nasycenie i wartość Nasycenie ustawiamy na -50.




Lime Point 4. Teraz nie zamykając tej pracy, otwieramy nowe okno GIMP-a.
Otwieramy w nim zdjęcia wody, z których stworzymy płomień. Najwygodniej będzie utworzyć duży obraz, gdzie na jednej warstwie zmieszczą Nam się zdjęcia z wodą i zostanie miejsce na tworzony płomień.
Tworzenie płomienia to nic innego, jak wycinanie. Najlepsze będą zdjęcia wody na czarnym tle, wtedy usuniemy je poprzez zamianę koloru w alfę (Menu => Warstwa => Przezroczystość => Zamień kolor w alfę) lub na jasnoszarym tle które naturalnie będzie niewidoczne.
Narzędzia potrzebne do pracy to: Ścieżki, Zaznaczenie eliptyczne Zaznaczenie eliptyczne [R], Zaznaczenie prostokątne Zaznaczenie prostokątne [E], Lasso Lasso [F], Obrót Narzędzie do obracania [Shift+R]/ lub Gumka Gumka [Shift+E].

Swój płomień wyciąłem z wody na szarym tle. Wycinałem mniej-więcej tak, jak na poniższym obrazku, po czym wklejone elementy obróciłem do pożądanej pozycji i wygumkowałem zbędne tło.



Mając uformowany płomień wycinamy go i wracamy do Naszej pracy.


Lime Point 5. Tworzymy nową warstwę o nazwie Płomień ustawiając ją nad warstwą ze świeczką.
Wklejamy Nasz płomień i kotwiczymy go Menu -> Warstwa -> Zakotwicz warstwę lub Ctrl+H.
Za pomocą narzędzia Przesuwanie Przesuwanie [M] ustawiamy płomień w odpowiednim miejscu i dopasowujemy granicę warstwy do granic obrazu (Menu -> Warstwa -> Dopasuj wymiary warstwy do obrazu).
Jeżeli płomień przesłania Nam knot świeczki, to wymazujemy go trochę w tym miejscu używając miękkiej gumki (najlepiej pędzlem Circle Fuzzy) ze zmniejszonym kryciem - procent krycia należy dobrać doświadczalnie.



Lime Point 6. Nadajemy łunę naszemu płomieniowi.
Tworzymy nową warstwę o nazwie Blask i ustawiamy ją pod warstwą Płomień.
Wybieramy narzędzie Pędzel Pędzel [P], pędzel ustawiamy Circle 19, skalę ustawiamy na 10,00 a kolor na jakiś jasny niebieski (#91e6e6).
Klikamy, tworząc kółko, mniej-więcej na wysokości środka płomienia.



Teraz rozmyjemy to kółko tworząc łunę.
Wybieramy Menu -> Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa. Obie wartości rozmycia ustawiając na 200px, a Typ rozmycia na RLE.



Nasza łuna jest gotowa, możemy poprawić jej pozycję za pomocą narzędzia Przesuwanie.



Lime Point 7. Ja widać wierzch Mojej świecy jest dosyć jasny i praktycznie nie widać na nim płomienia - co zrobić?
Zaznaczymy sobie ten obszar Różdżką Magiczna różdżka [U ].
Tworzymy nową warstwę o dowolnej nazwie, np. Ciemne i przechodzimy na nią, nie usuwając zaznaczenia.
Wypełniamy zaznaczenie kolorem czarnym (#000000) i usuwamy zaznaczenie.
Krycie warstwy ustawiamy na 20%.
Nasz obraz jest gotowy.



Lime Point Koniec



Inne przykłady zastosowania:

Zwracam uwagę na swobodę w tworzeniu tego efektu i zachęcam do eksperymentowania. Miłego GIMP-owania. Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 06.01.2013, 10:26:30 wysłane przez Danyeru » Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEdycja fotografiiWątek: Wodny płomień
Skocz do: