Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: MENEDŻER FILTRÓW 8 BF  (Przeczytany 7761 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« : 30.10.2010, 00:27:45 »

Witam serdecznie,

Wraz z wzrastającą ilością zainstalowanych filtrów *.8bf (a naprawdę w przeciągu godziny można ściągnąć ich tysiące) coraz częściej stwierdzałem, że znaczna ich część nie działa. Myślałem że skoro te filtry przeznaczone są do Photoshopa (Photo-Paint, Paint Shop Pro) to niekoniecznie mogą działać w Gimpie. Zastanawiający jednak był fakt, że niektóre filtry wcześniej działały a ja zmieniając w międzyczasie na kolejne coraz nowsze wersje Gimpa myślałem iż to jest kwestia wersji (tak jak bywa ze skryptami – w jednej wersji działają a w innej nie). Dopiero porządkując i katalogując swoje zbiory odkryłem, że zdecydowana większość z nich jednak działa - jednak tylko pod warunkiem, że ich ilość uruchomiana wraz z Gimpem nie może być zbyt duża!
Eksperymentalnie  (dla mojego komputera z Windows XP Home) ustaliłem, że ilość ładowanych filtrów nie powinna przekroczyć 30 (chociaż bardzo sporadycznie bywają i takie filtry które trzeba ładować solo). I tu powstał nowy problem – jak usprawnić sobie wybór filtrów do załadowania. Istnieją wprawdzie komercyjne aplikacje typu Plugin Manager czy Plugin Commander Pro (lub jego bardzo ograniczona bezpłatna wersja Light: http://thepluginsite.com/products/picopro/index ) do zarządzania filtrami 8bf (z tego co wyczytałem na ich temat działają na zasadzie przełączania wybranych katalogów lub plików-poprzez zmianę rozszerzenia *.8bf na *._bf)  lecz 50 $ lepiej przeznaczyć na coś innego - dlatego rozwiązałem ten problemik inaczej - poprzez modyfikację wzorcowego pluginu pythona do zarządzania pędzlami Brush Manager 2.00 autorstwa Sean`a Bogie ( http://myweb.msoe.edu/~bogies/brushmanager/ ).

Wprawdzie sama aplikacja pspi.exe [zrzut 1] dysponuje opcją wyboru  katalogów (gdzie umieszczono filtry) do wczytania podczas uruchamiania się Gimpa - jednak każdorazowe szukanie ich lokalizacji na dysku nie jest opcją najwygodniejszą.

Dlatego więc udostępniam Użytkownikom GIMPUJ „PSPI Manager.py” (z opisanymi poniżej wskazówkami w formacie PDF plus pspi.exe ) w paczce zip w załączniku.

Dla tych którzy nie instalowali jeszcze podobnego pluginu (jak np.: brush managera)
w instrukcji znajdziecie kilka słów o instalacji (dla Windows XP oraz Ubuntu 10.04 LTS - Lucid Lynx)

czyli dokładnie to, że:

1. Wymagania: zainstalowany Python oraz wtyczka pspi.exe
(link pobrania pspi: http://tml.pp.fi/gimp/pspi.html )
 umieszczona w katalogu c:\Documents and Settings\ x \.gimp-2.y\plug-ins\
 [gdzie x to Twoja nazwa z logowania a y wersja Gimpa].

2. Wtyczkę PSPI Manager.py umieszczamy również w katalogu jw.

3. W katalogu c:\Documents and Settings\x\.gimp-2.y tworzymy dwa foldery:
Przykładowo: Plugin_ps_active  i  Plugin_ps.

4. Do katalogu Plugin_ps przenosimy wszystkie filtry w podzielonych (pojedynczych) podfolderach (sugerowana ilość to nie więcej niż 30 plików *.8bf) [zrzut 2]

5. Plik wtyczki PSPI Manager.py otwieramy w Notepad ++ i edytujemy linię 10 i 11 [zrzut 3]:

W Windows:

ACTIVE_DIR=r"C:\Documents and Settings\x\.gimp-2.y\Plugin_ps_active"

(Katalog aktywny identyczny jak folder w Photoshop Plug-in Settings)

INSTALL_DIR=r"C:\Documents and Settings\x\.gimp-2.y\Plugin_ps"

(Katalog, gdzie umieszczasz swoje filtry 8bf w podfolderach)

W Ubuntu (wiadomo - ukośniki odwrotne)

ACTIVE_DIR=r"/home/x/.gimp-2.y/Plugin_ps_active"
INSTALL_DIR=r"/home/x/.gimp-2.y/Plugin_ps"


6. Po uruchomieniu Gimpa we wtyczce pspi.exe (w menu: Filtry/Photoshop Plug-in Setting) wybieramy katalog Plugin_ps_active [zrzut 1]

7. Jeżeli wszystkie w/w czynności zostały wykonane prawidłowo wtyczka powinna pokazać się w menu: Filtry/Photoshop Plug-in Menedżer.

8. W oknie menadżera zaznaczamy (lub odznaczamy) foldery z których pliki *.8bf zostaną załadowane przy następnym uruchomieniu Gimpa [zrzut 4]

9. Powodem wyświetlenia się menedżera w menu przy braku możliwości jego uruchomienia może być błąd w zapisie z pkt. 5 (zwłaszcza zbędne spacje lub literki polskie z „ogonkami”).

10. Po restarcie Gimpa tylko wybrane filtry pojawią się w menu [zrzut 5]

11. Menadżer nie obsługuje (raczej nielicznych bezpłatnych) rozbudowanych filtrów *.8bf (składających się z więcej niż jednego pliku/katalogu) z powodu prostej zasady działania – przenoszenia/kasowania tylko plików *.8bf z katalogów określonych jako ACTIVE_DIR i INSTALL_DIR.
Rozwiązaniem  tego problemu może być wcześniejsze umieszczenie wszystkich składników w katalogu ACTIVE_DIR lub zebranie tego typu filtrów do odrębnego katalogu i dodanie go w konfiguracji pspi.exe.

12. Jeżeli chcesz poznać faktyczne nazewnictwo i lokalizację swoich filtrów w menu (ważne przy grupowaniu filtrów tematycznie lub alfabetycznie) proponuję jednorazowo zainstalować wszystkie filtry w katalogu określonym w ACTIVE_DIR.
Gimp zapisze te dane w pliku pspirc zlokalizowanym w Documents and Settings\x\.gimp-2.y – wystarczy otworzyć go w Notepad++ i wyczytać interesujące nas dane do właściwego pogrupowania.

13. W Linuksie, w którym wszystkie filtry *.8bf działają zdecydowanie gorzej, czasami pomaga włączenie gegla lub po komunikacie [We wtyczce wystąpił błąd: `pspi`] zwykłe powtórzenie użycia filtra (w menu Filtry/Powtórz ”XYZ”).

Nieliczne aplikacje graficzne jak np. Paint Shop Pro lub Photo-Paint potrafią wczytać nowe wybrane filtry bez ich restaru – jednak Gimp z pspi.exe tego wymaga (podobnie jak Photoshop w Windows). Myślę, że dla programisty opracowanie procedury odświeżania (dla tych przecież bardzo licznych i ciekawych filtrów) podobnej do ‘gimp-brushes-refresh’ czy ‘script-fu-refresh’ jest tylko kwestią czasu ...

Pozdrawiam MareroQ

* PSPI Manager.zip (225.91 KB - pobrany 252 razy.)

* Z1 - Photoshop Plug-in Settings.png (16.2 KB, 358x232 - wyświetlony 458 razy.)

* Z2 - Katalogi.png (14.61 KB, 531x391 - wyświetlony 388 razy.)

* Z3 - Ustawienia w PSPI Manager_py.png (5.68 KB, 1210x69 - wyświetlony 306 razy.)

* Z4 - Menedżer filtrów 8bf.png (9.59 KB, 238x434 - wyświetlony 372 razy.)

* Z5 - Filtry w menu.png (84.1 KB, 525x803 - wyświetlony 482 razy.)

* Z6 - w Ubuntu.png (721.84 KB, 1280x1024 - wyświetlony 521 razy.)
« Ostatnia zmiana: 30.10.2010, 01:17:48 wysłane przez MareroQ » Zapisane
MareroQ
Użytkownik

Reputacja: 13 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 584
Galeria Użytkownika

MareroQ


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 09.01.2011, 10:34:00 »

Jeżeli śledzicie forum GIMP Plugin Registry [http://registry.gimp.org/node/22324#comment-10500 ] lub Gimp Chat [http://www.gimpchat.com/viewtopic.php?f=9&t=970 ] to już wiecie, że niezrównany Rob Antonishen rozwiązał problem używania w Gimpie pluginów 8bf bez konieczności instalacji pspi.exe. Inowacyjność rozwiązania polega na użyciu programu XnView - z którym z poziomu Gimpa łączymy się za pomocą pluginu pythona.

[link pobrania: http://www.gimpchat.com/download/file.php?id=1098 ]

Plugin ten działa dla mnie w XP oraz co ważniejsze w Ubuntu (bo tu problemy z pluginami 8bf  były zawsze dużo większe).

Przegrywając pluginy 8bf z Gimpa do:
c:\Program Files\XnView\8bf\
problem zbyt dużej ilości załadowanych plików już nie istnieje.


PS. Jak się okazuje oprócz Xn View można również użyć free Deep Paint (a są różnice bo np.: jeżeli Xn View nie obsłuży impressionist.8bf to poradzi sobie z tym  Deep Paint).
« Ostatnia zmiana: 09.01.2011, 12:50:41 wysłane przez MareroQ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aDodatkiPluginy i Script-FuWątek: MENEDŻER FILTRÓW 8 BF
Skocz do: