Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootNews-roomInneWątek: Nowy Inkscape 0.46 to dobra wiadomość
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Nowy Inkscape 0.46 to dobra wiadomość  (Przeczytany 8273 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
RRH
Gość
« : 10.06.2008, 18:41:09 »

Poniższy tekst jest tłumaczeniem artykułu, który można znaleźć na stronach Linux.com. Artykuł ukazał się również w wersji papierowej.
Zapraszam do lektury.



Inkscape 0.46 to dobra wiadomość


Wersja 0.46 open-source'owego edytora do grafiki wektorowej została wydana, prezentując nowe narzędzia, efekty, filtry, nowy interfejs i poprawiając szybkość działania.

Pakiety binarne dla trzech głównych dystrybucji dostępne są na stronie projektu. Zbudowane paczki występują w dwóch formatach: autopackage i ZeroInstall. Strona zawiera odnośniki do nieoficjalnych paczek dla Fedory, a użytkownicy Ubuntu mogą uaktualnić program za pomocą APT. Instrukcje instalacji dostępne są na stronie domowej projektu. Paczki dla innych dystrybucji powinne pojawić się

W wersji 0.46 zadebiutowały dwa nowe narzędzia, a kilka innych otrzymało dodatkowe cechy.

Pierwszym z nowych narzędzi to Obiekt 3D. Podobnie jak spirala i wielobok (narzędzie Gwiazda), cel tego narzędzia jest prosty - rysowanie trójwymiarowych obiektów na płaszczyźnie 2D.
Możesz ustawić rozmiar obiektów, które rysujesz, w trzech wymiarach, a Inkscape będzie dopasowywał je względem uchwytów kontrolnych..

Kolejne nowe narzędzie nazywa się Ulepszenie, składające się z 8 trybów, które tworzą jakby 8 osobnych narzędzi. Za jego pomocą możesz popychać, zmniejszać, rozciągać i zniekształcać istniejące obiekty oraz ścieżki poprzez dotknięcie ich kursorem, w taki sam sposób, jak narzędzia do malowania w edytorze do grafiki rastrowej.

Tryby narzędzia Ulepszenie, to: Popychaj, Zwiększ, Zmniejsz, Przyciągaj, Odpychaj, Twórz chropowatość ścieżek, Maluj kolorem narzędzia na zaznaczonych obiektach oraz Desynchronizuj kolory zaznaczonych obiektów. Popchnięcie jest prostym efektem, rozciąga i deformuje efekty oraz ścieżki za pomocą dotyku kursora. Powiększenie i zmniejszenie ogranicza możliwe deformacje do samego obiektu – powiększenie tylko wypycha ze środka obiektu, a zmniejszenie zmniejsza w kierunku środka. Chropowatość losowo zaburza obiekt dodając drżenie do ścieżek.

Aby zastanowić się, który tryb jest odpowiedni, potrzeba trochę praktyki, ale ponieważ wszystkie mają natychmiastowy wpływ na rysunek, łatwo jest się ich nauczyć. W przeciwieństwie do pierwszych sześciu dwa ostatnie tryby nie wpływają na ścieżki bądź kształty obiektów, ale tylko na wypełnienie i kolor konturu. Maluj kolorem zmienia kolor docelowego obiektu w kierunku wybranego koloru, podczas gdy Desynchronizuj kolory tworzy losowe zmiany.

Z pośród istniejących narzędzi najbardziej zauważalną nową cechą jest tryb grawerowania narzędzia Kaligrafia. Pozwala stworzyć sztuczne drzeworytnictwo. To skomplikowane efekty trudno było by uzyskać tradycyjnymi metodami.

Ważna zanotowania jest możliwość tworzenia okręgów i elips, które łączą się poprzez zaznaczone punkty (przeciwieństwo posiadania kontroli tylko nad centralnym punktem). Nową cechę nabyły również Pióro i Ołówek: rysowanie pojedynczych kropek. W przeszłości wymagało to ruchu kursora, co powodowało, że najmniejszy możliwy kontur zawsze był linią.


Interfejs


W tym wydaniu programiści skupili uwagę również nad interfejsem. Opływające paski narzędzi, okna dialogowe i palety mogą być teraz dokowane w głównym oknie. Praca z paletami kolorów jest teraz łatwiejsza. Możesz przeciągnąć próbkę koloru i upuścić ją na obiektach, bądź przepisać kolor za pomocą menu kontekstowego. Możesz również przypisać kolor obiektom za pomocą tak zwanych „gestów kolorów” - naciśnij i przytrzymaj próbkę koloru a następnie przesuń kursorem, by zmienić barwę, nasycenie lub wartość.

W wersji 0.46 oddano większą kontrolę nad siatkami i prowadnicami niż w poprzednich wydaniach. To udoskonalenie da się poczuć podczas pracy z tymi wszystkimi narzędziami. Siatki i prowadnice są teraz w oddzielnych zakładkach w oknie dialogowym Właściwości dokumentu prezentując nową jakość i elastyczność w działaniu.

Prowadnice to pojedyncze, dające się przesunąć linie, do których możesz przyciągnąć lub wyrównać obiekty, podczas gdy siatki są jak wirtualny papier milimetrowy – system regularnych współrzędnych, który pokrywa cały obszar roboczy.

W poprzednich wydaniach dostępne były tylko poziome i pionowe prowadnice, ale teraz możesz umieścić je pod dowolnym kątem i możesz stworzyć prowadnice z obiektów bądź ścieżek. Dodatkowo, co jest nowością, możesz nałożyć siatkę aksonometryczną. W dokumencie można posiadać wiele siatek i kontrolować ich działanie oddzielnie.


Efekty ścieżek: na żywo!


Tak samo interesującym jest nowy system efektów ścieżek (LPE). LPE był projektem zeszłorocznego Goggle Summer of Code i teraz jest dostępny w stabilnym wydaniu. Trudno się kłócić z jego ważnością.

Krótko mówiąc - LPE pozwala stworzyć specjalne efekty, które mogą być zmieniane i dostosowane na żywo. Rozpoczyna się od ścieżki odniesienia, na której można zastosować transformacje, desenie lub zszyć ścieżki podrzędne. Później można manipulować wynikowym obiektem poprzez zmianę ścieżki odniesienia – deseń i transformacje dostosują się automatycznie do kształtu.

W wersji 0.46 pojawiły się cztery efekty: Deseń wzdłuż ścieżki, Ścieżka zagięcia, Zszyj podrzędne ścieżki i Koła zębate. Można stworzyć własne efekty – tutorial jest dostępny na stronie wiki projektu Inkscape.


Więcej efektów, nawet więcej filtrów


Do wydania 0.46 dołączono "tradycyjne" efekty dostępne w menu Efekt (nie funkcje LPE wspomniane wyżej). Nowe to: Kod kreskowy, Spirograf, Wir, Siatka, Koła zębate, nowe przekształcenia koloru i tekstu oraz ulepszenie funkcji Ploter.
Inkscape potrafi również wywoływać polecenia ImageMagick na zaznaczonych obiektach i ukazać efekt w aktualnym dokumencie.

Zeszłoroczne wydanie 0.45 wprowadziło pierwszy filtr SVG – rozmycie Gaussa. Tym razem do projektu dodano 13 nowych: Mieszanie, Macierz koloru, Składanie, Macierz splotu, Oświetlenie rozproszone, Oświetlenie odbite, Mapa przemieszczenia, Wypełnienie, Morfologia, Przesunięcie i Turbulencje. Takie jak Mieszanie, czy Macierz koloru mogą bezpośrednio wpływać na obiekt i ścieżki. Inne jak Składanie czy Przesunięcie są jak klocki – ich efekty najlepiej będą widoczne, kiedy zostaną połączone z innymi filtrami. To uzupełnienie przybliża Inscape'a do pełnej implementacji zestawu filtrów SVG. A takie wydanie stanie się wydaniem milowym.
Filtry SVG pozwalają obrazom wektorowym zaimplementować efekty wcześniej uważane jako wyłączna domena oprogramowania do grafiki rastrowej.


Pod maską


Nowa wersja obsługuje ukryte zmiany takie jak zarządzanie kolorem czy też dostrajanie wyświetlania dla każdego okna. Dzięki temu można jednocześnie pracować ze skorygowanymi i nieskorygowanymi dokumentami. Wersja ta oferuje również obsługę protokółu dostrajania monitora XICC, dzięki któremu kolory dokumentu są wyświetlane tak samo na różnych monitorach. Inkscape może zapisywać dokumenty SVG używając kalibrowanej definicji zarządzania kolorem, która gwarantuje prawidłowe wyświetlanie kolorów w innych aplikacjach.

Import oraz eksport dokumentów został ulepszony. Inkscape może bezpośrednio importować dokumenty PDF i formaty plików Adobe Illustratora w wersji 9.0 i późniejszych (kiedy Illustrator zmienił formaty plików). Ulepszono import dokumentów SVG Illustratora ze względu na jego zachowanie przy imporcie, jak również import plików CorelDraw, Windows Metafile (WMF) i XAML.

Eksportowanie do bitmapy uzyskało nową opcję, włączając możliwość zapisu każdego obiektu w pojedynczym pliku bitmapy.

Inkscape rozpoczął przechodzenie na bibliotekę graficzną Cairo, która pierwszy raz pojawiła się w zeszłym roku. Tryb wyświetlania zarysu jest oparty na Cairo i jest prawdopodobnie o 25% szybszy i zużywa połowę mniej pamięci niż poprzednie wersje. Warto poczekać, aż Cairo obejmie resztę kodu. Zauważalne jest przyspieszenie w częstych zadaniach takich jak rysowanie obrazu, przeciąganie i przesuwanie obiektów oraz obszaru roboczego dokumentu.


Nowości jest więcej


Uwierzysz bądź nie, ale ulepszenia i nowe cechy wspomniane powyżej opisują tylko ułamek tego, co jest nowe w Inkscape 0.46. Znacznie więcej jest tego w oficjalnej nocie wydania, ale ja nie miałem czasu na testowanie, nie miałem pojęcia jak testować albo skończyło mi się miejsce, aby o tym mówić.

Testowałem wersję rozwojową projektu pod Ubuntu Gutsy. Tak jak ostrzegały instrukcje, doświadczyłem dwa razy zawieszenia się programu, z których w obu przypadkach byłem wstanie przywrócić plik, nad którym pracowałem dzięki mechanizmowi Inscape'a.

Jeśli tworzysz prace, sprawdź swój system zarządzania pakietami twojej dystrybucji, by zobaczyć kiedy oficjalne pakiety będą dostępne, albo poszukaj pakietów zbudowanych dla twojego systemu w sekcji Download witryny Inkscape.

Słowa uznania dla drużyny Inkscape'a, która ponownie umieściła tak dużo w nowym wydaniu – nowe narzędzia, ulepszone filtry i efekty, ulepszony interfejs i nowe interesujące elementy jak Efekt żywej ścieżki (LPE).
Zapisane
@Cakper
Administrator

Reputacja: 36 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
JID: cakper@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 1 046
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 10.06.2008, 22:03:11 »

gratuluję dobrego tłumaczenia i napomknę jeszcze że w nowym gimpie w większości też już jest używane Cairo Mrugnięcie
Zapisane
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 11.06.2008, 09:22:52 »

Dobre tłumaczenie, chociaż pozwolę sobie na uszczypliwość merytoryczną - 0.46. było przygotowywane 12 miesięcy więc
Cytuj
Słowa uznania dla drużyny Inkscape'a, która ponownie umieściła tak dużo w nowym wydaniu – nowe narzędzia, ulepszone filtry i efekty, ulepszony interfejs i nowe interesujące elementy jak Efekt żywej ścieżki (LPE).
wobec uznania będę sceptyczna, niemniej cieszę się, że do wydania doszło i było ono tak obszerne Uśmiech Super pracuje się na nowym Inku, teraz byłoby dobrze dorobić się co najmniej jednego dobrego tutoriala na każde nowe narzędzie.
Zapisane
RRH
Gość
« Odpowiedz #3 : 11.06.2008, 12:00:15 »

No, rok to trochę długo, ale musimy pamiętać, że nie jest to Adobe, który ma setki dobrze opłacanych programistów.
Od krótkiego czasu regularnie śledzę rozwój wersji 0.47 i myślę, że będzie dobrze. Brak przykładów nowych narzędzi jest faktycznie bolączką. Po jednym przykładzie dla LPE to zdecydowanie za mało. Mało tego. Te przykłady znalazłem tylko dlatego, że grzebałem w źródłach.
Zapisane
asifalittlezonked
Użytkownik

Reputacja: 6 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 280
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 11.06.2008, 13:25:33 »

Brzmi to wszystko bardzo zachęcająco. Nowych narzędzi, jak widzę, multum, w tym kilka takich, dla których zaraz ściągnę tę wersję Duży uśmiech Nawet trochę przerażająca wizja, ciekawe, czego nie da się zrobić w 0.46 Duży uśmiech
Dzięki za artykuł, przynajmniej będę wiedziała, czym się bawić  Język Mam nadzieję, że pod Windowsem nic się nie wykrzaczy.
Zapisane
BartisKing
Gość
« Odpowiedz #5 : 11.06.2008, 14:29:23 »

Ja to mam szczęście  Zły. Ściągnąłem Inka 0.45, tak się cieszyłem że będę miał najnowszą wesje, ale po godzinie wchodzę na gimpuj i pisze o wersji 0.46.
Zapisane
Calii
√ ι ק

Reputacja: 21 Offline Offline

GIMP: 2.10 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 092
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 11.06.2008, 14:46:21 »

Informacje o 0.46. wydanym podawałam w marcu Chichot lameczki. Ten news tłumaczy jakie ważne zmiany nastąpiły obszernie Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aRootNews-roomInneWątek: Nowy Inkscape 0.46 to dobra wiadomość
Skocz do: