Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Padający śnieg - bez użycia GAP  (Przeczytany 161236 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Carmix
Gość
« : 16.12.2006, 02:40:46 »

Padający śnieg bez użycia GAP
Tutorial

Opracowanie: carmix, poprawa Hasia
Poziom trudności: Średni





Tutorial ten pokazuje sposób zrobienia animacji padającego śniegu bez użycia GAP. Jak zrobić podobną animację z użyciem GAP możecie dowiedzieć się z tego poradnika: Padający śnieg (z użyciem GAP).
Mój sposób różni się trochę od pierwowzoru carmixa, ale jest równie prosty do wykonania. Poradnik dla tych wszystkich, których przeraża mnogość opcji w GAP-ie. Do jego wykonania potrzebna jest co najmniej podstawowa znajomość GIMP-a.

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.8.2. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Pierwsze co musisz zrobić, to przyszykować obrazek, który posłuży ci jako tło dla padającego śniegu. Otwórz go w GIMP-ie poprzez Plik->Otwórz... W moim przypadku za tło posłużył mi obrazek o wymiarach 500x352 pikseli. Oto on:



Lime Point 2. Następnie zrób śnieg. W tym celu Stwórz nowy biały obraz Plik->Nowy.... Obraz ten nie może być mniejszy niż obrazek robiący za tło. Wymiary obrazu do zrobienia śniegu zależne są od tego jak chcesz, aby on wyglądał. Im większy będzie obraz ze śniegiem, tym większe wyjdą ci płatki. Ja zrobiłam obraz o takiej samej szerokości jak obrazek mojego tła, ale o dwa razy większej wysokości, a dokładnie 500x710 pikseli. Kiedy utworzyłeś już nowy obraz przejdź do Filtry->Szum->Szum RGB.... Następnie w opcjach filtru ustaw Czerwony na 1,00, a pozostałe na 0,00. Zaznacz Niezależny RGB. Kliknij OK.



Lime Point 3. Kolejny krok to desaturacja utworzonego szumu Kolory->Desaturacja... Zaznacz Jasność. Tak teraz to wygląda:



Lime Point 4. Teraz wybierz Kolory->Zmiana koloru w alfę. Kolor domyślnie ustawiony powinien być na biały i tak pozostaw. Kliknij OK. Następnie przejdź do Filtry->Rozmycie->Rozmycie Gaussa. Promień ustaw na 1. Następnie Kolory->Inwersja.
Tak wygląda mój śnieg w powiększeniu na 200%:



Lime Point 5. Twój śnieg jest już gotowy. Teraz potrzebujesz wyciąć z niego kawałek o identycznych rozmiarach jak twój obrazek z tłem. Do tego pomocne będą prowadnice. Aby dodać je do obrazu przejdź do Obraz->Prowadnice->Nowa prowadnica.... W poziomie wpisz wysokość w pikselach twojego obrazu z tłem, u mnie musiałam wpisać 352 kliknij OK. W ten sam sposób dodasz prowadnicę w pionie. Ja tego nie robiłam ponieważ mój śnieg ma taką samą szerokość jak obraz który posłuży za tło. Włącz przyciąganie do prowadnic Widok->Przyciąganie do prowadnic. Teraz Zaznaczeniem prostokątnym  Zaznaczenie prostokątne [R] zaznacz obszar między prowadnicami. Skopiuj.



Lime Point 6. Teraz zawartość schowka wklej jako nowa warstwa do obrazu z twoim tłem Edycja->Wklej jako->Nowa warstwa.



Lime Point 7. Teraz zanim zaczniesz robić poszczególne klatki, musisz wiedzieć kilka rzeczy. Aby animacja była w miarę płynna musi składać się z odpowiedniej ilości klatek/warstw. Im więcej klatek, tym płynniejsza animacja. Ale im więcej klatek chcemy mieć, tym więcej będziemy musieli się napracować. W przypadku animacji padającego śniegu optymalnym wyborem będzie 10 klatek. Nasza animacja powstanie poprzez przesuwanie obszaru roboczego warstwy ze śniegiem. Może brzmi to skomplikowanie, ale tak naprawdę nie jest takie trudne. Aby obliczyć o ile należy przesuwać swoją warstwę wystarczy, że podzielisz wysokość swojego obrazu przez ilość klatek z ilu chcesz złożyć swoją animację. W moim przypadku obraz ma 352 piksele. Chcę mieć 10 klatek. Dzielę więc 352:10=35,2. Wychodzi mi 35,2 co zaokrągliłam do 35. Zapisz gdzieś swój wynik.

Lime Point 8. Teraz, będąc na warstwie ze śniegiem, przejdź do Warstwy->Przekształcenie->Przesunięcie. W wyświetlonym okienku pisz w polu Y liczbę, którą otrzymałeś ze swojego wcześniejszego obliczenia, ale z wartością ujemną, czyli ja wpisałam -35. Pole z X pozostaw na 0. Zaznacz opcję Zawinięcie. Kliknij Ok. Utwórz warstwę z widoku Warstwa->Nowa z widoku.... Wyłącz widoczność nowo powstałej warstwy. Wróć na warstwę ze śniegiem i ponownie włącz opcję przesunięcia, ale tym razem w polu Y wpisz podwojoną poprzednią wartość, czyli w moim przypadku było to -70. Ponownie zrób warstwę z widoku i wyłącz jej widoczność. Powtarzaj tę czynność, aż będziesz mieć zaplanowaną ilość klatek. Pamiętając żeby za każdym razem, kiedy przesuwasz obszar roboczy warstwy ze śniegiem, odpowiednio powiększać wartość. U mnie tak wyglądała kolejność wpisywania wartości w Y: -35, -70, -105, -140, -175, -210, -245, -280, -315, -350. Mam nadzieję, że wszystko jasne.
Tak wyglądało moje okno warstw po wykonaniu wszystkich tych czynności:



Warstwy zaznaczone czerwoną obwódką usuń.

Lime Point 9. Teraz włącz widoczność wszystkich warstw i wyeksportuj obraz jako GIF. Pamiętaj o zapętleniu animacji. Gotowe!



Lime Point Koniec



Miłego GIMP-owania Uśmiech


« Ostatnia zmiana: 09.12.2015, 19:28:30 wysłane przez be@ » Zapisane
Smiti
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

Smiti


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 03.03.2007, 15:31:33 »

Moja praca :



tylko dlaczego tak gęsto tego śniegu  Co?
Zapisane
Gregory86
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 10.11.2007, 18:02:21 »

A oto moja praca zamiast śniegu mam literki z alfabetu chińskiego bodajże Język
« Ostatnia zmiana: 10.11.2007, 18:33:18 wysłane przez Gregory86 » Zapisane

Crespo
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 26.03.2008, 07:48:03 »

Dzieki super tutek Uśmiech 2
tylko nie wiem czemu mi do końca sie nie udało(liczę na waszą pomoc Uśmiech)
PozdRo™ Cool


* tux.GIF (385.5 KB, 350x150 - wyświetlony 2942 razy.)
Zapisane
Ada2609
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Ada2609


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 02.04.2008, 19:31:29 »

Kurczę... nie umiem zrobić tego początkowego śniegu. Usunęłam początkową warstwę, ale nie wiem jak zrobić teraz ten "śnieg"... Proszę napiszcie odpowiedzi. Ale na PW a nie na temat...
Zapisane
jerzol321
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 12
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 29.11.2008, 16:15:40 »

kto mi pomoże bo mi wyszło takie coś Buzia na kłódkę


Zapisane


$Kamil$
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika


All are that tray be.Bright but I am god:P


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 21.12.2008, 01:56:46 »

Ja nie wiem jak zrobi się ten śnieg. Płacz
Zapisane

Uśmiech                Gimp                  Uśmiech
$Kamil$
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika


All are that tray be.Bright but I am god:P


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 21.12.2008, 02:07:59 »

Bardzo prosze o pomoc jak robić śnieg.Pisać na PW. Płacz
Zapisane

Uśmiech                Gimp                  Uśmiech
hatroha
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 26
Galeria Użytkownika

hatroha


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 21.12.2008, 02:10:39 »

Jak robić śnieg....
Myślę, że tworzysz warstwę PRZEZROCZYSTĄ na której ciapkasz na wybranym kwadracie białe plamy. potem ten kwadrat wielokrotnie powielasz ew używasz stempla...Potem wg podpowiedzi...
najlepiej zrób II warstwy do ciapkowania (pod spodem zrób czarną by widac było jakie ciapki białego sniegu ci wychodzą. Oczywiście ciapki robisz na warstwie PRZEZROCZYSTEJ!
Wybierz taki "ciapkomarker" by najlepiej oddawał charakter śniegu;)

Najlepszy ciapkomarker to po prostu aerograf
W OPCJACH MASZ LOSOWOŚĆ KRYCIA _ TWARDOŚCI_TEMPA_ROZMIARU....po prostu wybierz biały kolor...jakis rozsądny rozmiar i naciśnij PPM i jachać, jachać!
Zapisane

Nie mów mi co zrobiłem źle, powiedz mi co mam zrobić by było lepiej!
Nancy
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 21.12.2008, 15:20:54 »

więc czas na moją pracę Uśmiech grafika była najpierw zrobiona w PS, a w gimpie dodałam efekt śniegu. jedyne co mi się nie podoba... śnieg spada za szybko, bo robiłam co 20px ale i tak jest świetne  Cool

Zapisane
$Kamil$
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika


All are that tray be.Bright but I am god:P


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 21.12.2008, 21:43:58 »

A oto moje dzieło:


* nieg.gif (178.15 KB, 223x227 - wyświetlony 5392 razy.)
Zapisane

Uśmiech                Gimp                  Uśmiech
jareczo
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

jareczo

Grafik


Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 23.12.2008, 18:33:21 »

Oto mój efekcik  laugh

Zapisane
Pils
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

Pils


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 24.12.2008, 13:04:18 »

Cóż - oto moja pierwsza praca w GIMPie; a myślałem ze to wyższa szkoła jazdy ;)Pozdrawiam


* PILSnieg2.gif (709.09 KB, 240x320 - wyświetlony 2777 razy.)
Zapisane
mysior
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika


Otaku ^^


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 08.02.2009, 11:59:00 »

A oto moja praca  Uśmiech proszę o wyrozumiałość, niezbyt się starałam a poza tym jestem początkująca  Mrugnięcie


* c_hiughgh.gif (680.79 KB, 350x200 - wyświetlony 1775 razy.)
Zapisane

Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwumTutoriale wycofane z indeksuWątek: Padający śnieg - bez użycia GAP
Skocz do: