Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1] 2 3 4
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Metaliczny wytłoczony napis  (Przeczytany 138298 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« : 03.12.2006, 18:48:01 »

Metaliczny wytłoczony napis
Tutorial

Opracowanie: noss
Poziom trudności: łatwy






Przedstawiam tutorial "Metaliczny wytłoczony napis" zrobiony na prośbę @putmana. Jest to efekt, który wykorzystałem w Proste metaliczne tło na samym dole.
Poradnik przeznaczony jest dla osób początkujących, niemniej mających już kontakt i znających podstawy obsługi GIMP-a.
Jeśli dopiero zaczynasz zabawę z GIMP-em i niczego nie rozumiesz, to zapoznaj się z tym wątkiem: Nie wiesz jak zacząć? Zajrzyj tu!

Tutorial napisany w wersji GIMP 2.4. W innych wersjach nazwy narzędzi i pojęć mogą się różnić.



Lime Point Zaczynamy

Lime Point 1. Jako tło i zarazem naszą bazę wykorzystamy gotowy obrazek z Proste metaliczne tło.



Lime Point 2. Resetujemy kolory [D] i tworzymy napis np. czcionką Orange LET Ultra-Light (znajdziesz ją w załączniku) o rozmiarze 80px.



Lime Point 3. W zakładce Warstwy klikamy PPM (prawym przyciskiem myszy) na warstwie tekstowej i wybieramy Dopasuj wymiary granic warstwy do obrazu.
Tryb warstwy zmieniamy na Pokrywanie.



Lime Point 4. Duplikujemy warstwę. Klikamy na kopii PPM i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie. Powiększamy zaznaczenie o 1px (Zaznaczenie -> Powiększ) i wypełniamy kolorem czarnym [Ctrl+,].

Lime Point 5. Ponownie pobieramy zaznaczenie z warstwy tekstowej umieszczonej poniżej i powracamy do naszej kopii. W oknie edycyjnym czyścimy zawartość zaznaczenia klawiszem Delete. Tym sposobem otrzymaliśmy obrys warstwy tekstowej.
Tak powinna wyglądać nasza kopia przy wyłączonej widoczności warstwy tekstowej.



Tutaj są widoczne wszystkie warstwy (raptem 3):



Lime Point 6. Dla warstwy tekstowej zmniejszamy krycie na 50.
Duplikujemy warstwę tekstową i przesuwamy ją na wierzchołek, zwiększamy dla niej krycie na 100 i ustawiamy tryb na Zwykły.

Lime Point 7. Pod nią tworzymy nową warstwę, którą wypełniamy na biało [Ctrl+.]. Tę kopię na samej górze łączymy z tą białą warstwą, klikając na górnej kopii PPM i wybierając Połącz w dół.
Teraz ją rozmyjemy: Filtry -> Rozmycie -> Rozmycie Gaussa o promieniu 10px.



Lime Point 8. Wyłączamy widoczność warstwy białej z rozmytym napisem i przechodzimy do warstwy tła.
Duplikujemy warstwę tła, tło pozostawiamy tak na wszelki wypadek.

Lime Point 9. Zastosujemy teraz na duplikacie tła filtr Filtry -> Odwzorowania -> Mapowanie wypukłości. W miejscu Mapowanie wypukłości wybieramy warstwę białą z rozmytym napisem. Zaznaczamy Odwracaj mapowanie wypukłości, możemy jeszcze zwiększyć Głębię do 5.
Od ustawionej głębi zależy siła naszego uwypuklenia, natomiast odwracanie mapowania zmienia kąt padania światła, z góry lub z dołu (w uproszczeniu).



Lime Point 10. W zasadzie to już uzyskaliśmy nasz efekt, ale można go jeszcze dopieścić.



Duplikujemy warstwę tekstową, duplikatowi ustawiamy krycie na 100, natomiast warstwie tekstowej zmieniamy tryb na Wydobycie ziarna a krycie ustawiamy na 20.

Lime Point 11. Duplikujemy warstwę z obrysem tekstu (tę pod białą warstwą) i zmieniamy tryb krycia na Połączenie ziarna, krycie na 15. Duplikat pozostawiamy bez zmian.
Tak wygląda nasz poprawiony efekt:



Generalnie można stosować nieco inne ustawiania by uzyskać oczekiwany efekt.

Lime Point 12. Teraz wytniemy nasz napis. Wybieramy Edycja -> Kopiuj widoczne, a następnie wklejamy [Ctrl+V] i klikamy w Nowa warstwa w palecie warstw.
Pobieramy zaznaczenie z warstwy tekstowej, klikamy PPM i wybieramy Kanał alfa na zaznaczenie.
Powracamy do naszej spłaszczonej warstwy na samej górze. W zależności co chcemy dalej zrobić z naszym napisem powiększamy zaznaczenie o 2px (Zaznaczenie -> Powiększ) (dla białego tła docelowego) lub o 3-5px (dla czarnego tła docelowego, uzyskamy poświatę). Zmiękczamy zaznaczenie o 5px (Zaznaczenie -> Zmiękcz) (można spróbować innych wartości). Teraz kopiujemy nasz napis [Ctrl+C] i wklejamy tam gdzie chcemy lub jako nowy obraz i zapisujemy jako PNG (koniecznie aby zapisać przezroczystość).





Ja zastosowałem na naszym napisie jeszcze tutorial Neonowy napis z drobnymi modyfikacjami.



Można go również barwić przeróżnymi sposobami np. tak:



Tutaj jest tutorial opisujący jak uzyskać efekt widoczny powyżej Fajny napis na logo WWW

Tutaj wykorzystałem czcionkę Fanzine Condensed (do ściągnięcia w załączniku):



Tutaj dodatkowo po modyfikacjach suwakami z poziomem krycia warstw:



Pokolorowany jeszcze:



Pobawiłem się, i zrobiłem jeszcze takie efekty:

1. Jako metalowe tło wykorzystałem deseń standardowo dostępny w GIMP-ie recessed(80x80)



2. Pokolorowany:



3. Dodatkowo punkt 1. zmodyfikowany krzywymi:



4. Pokolorowany:



5. Takie pomieszanie:



Lime Point Koniec



Mam nadzieję że opisałem to w sposób czytelny i zrozumiały dla wszystkich, uzyskanie tego efektu tak naprawdę jest proste.

noss Duży uśmiech


* orange_let.ttf (47.56 KB - pobrany 4244 razy.)
« Ostatnia zmiana: 22.09.2010, 11:47:49 wysłane przez INSEKT » Zapisane

putman
Nowicjusz

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

putman


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.12.2006, 12:07:23 »

Wielke dzięki - jakby było jak się spotkać to masz u mnie pifko  Mrugnięcie
Oto efekt pracy - w sumie pierwsza robótka w gimpie - kiedyś troszkę się bawiłem Photoshopem.



* putman1.png (34.84 KB, 190x190 - wyświetlony 33759 razy.)
« Ostatnia zmiana: 04.12.2006, 12:27:19 wysłane przez Shah » Zapisane

...Sercu posłuszny nie wdepniesz w gnój....
CHUDZINI
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

CHUDZINI


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 28.12.2007, 22:54:31 »

Kosmos po prostu Mrugnięcie Ale mógłbyś napisać jeszcze tutka jak tego tutka połączyć z tutkiem neonowym Język tak, żeby efekt był jak u Ciebie bo mi ten neon nie wychodzi :/ Smutny

Zapisane
Feomathr
Nowicjusz

Reputacja: 2 Offline Offline

GIMP: 1
Licencja: Copyright
Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 20.03.2008, 20:49:47 »



Dodałem jeszcze inną czcionkę, wycięcie i barwienie. Jak oceniacie?
Zapisane
Baltosz
Użytkownik

Reputacja: -1 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 18
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 03.07.2008, 10:58:18 »

Moje:


* metalicznetlo.jpg (23.81 KB, 500x250 - wyświetlony 1653 razy.)
Zapisane
bziomek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.4 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 8
Galeria Użytkownika

bziomek


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 09.07.2008, 00:10:06 »

Czysto, przejrzyście i zrozumiale napisane Uśmiech

Ma praca:
Zapisane
glabek94
Użytkownik

Reputacja: 2 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
JID: glabek94@jabber.org
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 116
Galeria Użytkownika


Zajrzyj do mojej galerii


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #6 : 15.07.2008, 13:59:54 »

Kolejny ciekawy tutek nossa Mrugnięcie .
Mój efekt:

Zapisane

neonek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

neonek


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 02.01.2009, 21:30:20 »

Aż mi głupio bo wszystkim się udaje a ja próbowałem chyba ze 100 razy i kończę na pkt 4.Kiedy powiększam zaznaczenie ono nie chce się wypełniać kolorem...nie wiem dlaczego.
Zapisane
noss
Użytkownik

Reputacja: 41 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 384
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 03.01.2009, 18:29:19 »

Wypełnij zaznaczenie czarnym kolorem za pomocą Kubełka Shift + B.
Zapisane

neonek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

neonek


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 03.01.2009, 22:19:26 »

Tak robię z tym kubełkiem, próbowałem tez pędzlem ale kicha. Chyba coś źle robię z warstwą tekstową. Tekst jest cały czas w takiej ramce, kiedy dopasowuję warstwę do rozmiarów obrazu ramka zwiększa się do wielkości obrazu. Czy to tak ma być?
Zapisane
camelia
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.0
Licencja: Copyright
Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 15.01.2009, 13:09:01 »

Cytuj
Pkt.5. Ponownie pobieramy zaznaczenie z warstwy tekstowej umieszczonej poniżej i powracamy do naszej kopii. W oknie edycyjnym czyścimy zawartość zaznaczenia klawiszem Delete. Tym sposobem otrzymaliśmy obrys warstwy tekstowej.
Tak powinna wyglądać nasza kopia przy wyłączonej widoczności warstwy tekstowej.

Też z tym sobie poradzić nie mogę ponieważ nie bardzo rozumiem Smutny
Zapisane
Danyeru
Korektor

Reputacja: 24 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 673
Galeria Użytkownika


Honorowy Dawca Krwi


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #11 : 15.01.2009, 15:41:36 »

camelia, jak już wykonasz pkt.4 to przechodzisz do warstwy z tekstem, w menu warstw klikasz PPM i wybierasz "kanał alfa na zaznaczenie". Następnie wracasz do warstwy z pkt.4 i czyścisz zaznaczenie [del]

Bless!
Zapisane

I zapłoną piekielnym ogniem Wasze serwery, gdyż zabezpieczenia ich wątłe, a podatność na buffer overflowy ogromna.
I zaprzestaną działania Wasze routery, a Wasze niewiasty nosić będą pakiety w kubłach, a tam będzie płacz, zgrzytanie zębów, 404 i request timeout.


Cytat: Terrqge
to przez INSEKT'a Danyeru jest taki straszny
camelia
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.0
Licencja: Copyright
Wiadomości: 21
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 15.01.2009, 17:59:17 »

A w pkt.4 jak wypełnić kubełkiem ? bo nie mogę  Zawstydzony
Zapisane
Zdybek
Emeryt

Reputacja: 14 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 729
Galeria Użytkownika



Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 15.01.2009, 18:18:53 »

Ustaw kolor pierwszoplanowy na czarny, zrób zaznaczenie tak jak napisane jest w tutorialu, przejdź do Edycja -> wypełnij kolorem pierwszoplanowym.
Zapisane

Cytuj
<+Bizzar> będę na v lansił laski
<+Bizzar> *eeej laska mam v na IRCu 8)*
Strony: [1] 2 3 4
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialeTutorialeGIMPEfekty tekstoweWątek: Metaliczny wytłoczony napis
Skocz do: