Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwumTutoriale wycofane z indeksuWątek: Krwawy napis w GIMPie - tutorial dla początkujących.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Krwawy napis w GIMPie - tutorial dla początkujących.  (Przeczytany 35693 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Myron
√ ι ק

Reputacja: 17 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.6
Licencja: Copyright
Wiadomości: 258
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« : 02.10.2007, 21:22:19 »Tutorial został przełożony na język polski (NIEDOSŁOWNIE) na prośbę mcyorka (wątek: http://www.gimpuj.info/prosby-o-tutoriale/prosba-o-tutorial-napis-ociekajacy-krwia-t7570.0.html)

Oryginalny tutorial można znaleźć na stronie:
http://www.gimpusers.com/tutorials/smelting-text-bloody-text.html


Wersja GIMPa: 2.4-rc1 (na każdej innej wersji będzie podobnie).


ZACZYNAMY!

1. Tworzymy nową białą warstwę 600x400px

2. Piszemy dowolny napis, wybieramy czcionkę i kolor według uznania (u mnie jest to czcionka: „Accent SF”, rozmiar: 100px, odstęp między wierszami: 20 , kolor: #ab0000).
- Warstwa > Dopasuj warstwę do obrazu.3. Punkt ten jest opcjonalny, jeżeli twoja czcionka ma zaokrąglone krawędzie nie musisz go wykonywać.
- Filtry > Rozmycie Gaussa – z ustawieniem 10px
- Powtórz tą czynność jeszcze 2-krotnie.
- Kolory > Krzywe, w okienku które się pojawi ustaw kanał Alfa, a następnie przesuń punkt z lewego dolnego rogu w prawą stronę w pobliżu środka, podobnie zrób z punktem u góry po prawej stronie, który przesuń tym razem w lewo, aby znajdował się również w pobliżu środka. Wszystkie zmiany obserwuj na bieżąco w obrazie i ustaw krzywe tak aby czcionka wyglądała na ładnie zaokrągloną.

4. Utwórz nową warstwę i wybierz Ołówek [N]. Ustaw kolor taki sam jak na początku: #ab0000.
Wielkość ołówka niech będzie 7. Narysuj teraz pionowe linie zaczynające się od litery i idące w dół. [Najprościej to zrobić w ten sposób: klikasz na dolnej części litery, wciskasz Shift +Ctrl i przesuwasz myszką w dół (bez wciśniętego klawisza), po kilkunastu pikselach wciśnij LPM (lewy przycisk myszy) – tak powstała prosta pionowa linia].5. W oknie dialogowym warstw kliknij prawym przyciskiem myszy na najwyższej warstwie i wybierz z menu kontekstowego: „połącz w dół”, tak aby linie i napis tworzyły jedną warstwę.
Teraz użyjemy filtru deformacji [Filtry > Zniekształcenia > Deformowanie] z następującymi ustawieniami: Promień deformacji: 9, stopień deformacji: 0.26.
Z prawej strony okienka wybieramy „rozrost” i w okienku podglądu ruchami okrężnymi jeździmy myszką po liniach wystających z liter. Następnie to samo robimy przy ustawieniu filtra na „skurczenie”. Jeżeli efekt będzie zadowalający klikamy przycisk „OK”.
Aby wyglądało to dość realnie linie muszą być nierówne i stosunkowo cienkie.

6. Zduplikuj warstwę z napisem, i zablokuj kanał alfa kopi.Kliknij PPM na warstwie kopi i wybierz „Kanał alfa na zaznaczenie”. Przejdź do zakładki Kanałów, kliknij na niej PPM, wybierz Nowy kanał i „Inicjuj z zaznaczenia”. Powstały kanał kliknij PPM i odejmij od zaznaczenia. Następnie 4 razy Filtry > Rozmycie > Rozmycie Gaussa z tymi ustawieniami: 10px, 6px, 3px i na końcu 1px.7. Kliknij ikonkę oka przy wcześniej utworzonym kanale, by uczynić go niewidzialnym.
Przejdź do okna Warstw i wybierz kopię warstwy z napisem. Wybierz #818181 jako kolor pierwszoplanowy, a następnie: Edycja > Wypełnij kolorem pierwszoplanowym. Warstwa powinna mieć teraz kolor szary.8. Filtry > Światło i cień > Efekty świetlne z następującymi ustawieniami:Zakładka: Światło
Światło 1
typ: kierunkowe,
kolor: biały
intensywność: 1
kierunek: X=-0.90, Y=-1.50, Z=0.70Światło 2
typ: kierunkowe,
kolor: biały
intensywność: 1
kierunek: X=1.40, Y=1.65, Z=1.009. Ponownie stosujemy rozmycie Gaussa 3 razy, w każdym przypadku ustawiamy 2px.10. Ustawiamy tryb warstwy na „Twarde światło” i otrzymujemy efekt krwi UśmiechAby kolor krwi był bardziej realny, w punkcie 2 należy wybrać troszkę ciemniejszy kolor, np: #870000. 
« Ostatnia zmiana: 19.01.2016, 16:01:14 wysłane przez be@ » Zapisane

Olixnt
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Olixnt


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 14.09.2013, 19:19:53 »

W punkcie ósmym napis robi się taki szarawy i jakby połyskujący (tzn szary i czarny się miesza, proszę nie wliczać światła) a u mnie jest całkowicie szary...
Na dodatek http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=ff56b73faa2958a6 światło robi się "na zewnątrz" napisu a u mnie wewnątrz.
« Ostatnia zmiana: 07.04.2014, 03:44:27 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 6 828
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« Odpowiedz #2 : 14.09.2013, 23:04:00 »

Musiałeś coś namieszać w punkcie 6 albo użyć niewłaściwej warstwy w Efektach świetlnych. Ten tutorial jest wycofany z indeksu, więc być może zawiera jakieś błędy. Sprawdź jeszcze oryginał (przyjrzyj się zrzutom):
http://www.gimpusers.com/tutorials/smelting-text-bloody-text.html
albo video:
http://dl.meetthegimp.org/meetthegimp057.mp4
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aHyde zoneArchiwumTutoriale wycofane z indeksuWątek: Krwawy napis w GIMPie - tutorial dla początkujących.
Skocz do: