Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Składanie w całość delikatnie zdeformowanych bitmap
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Składanie w całość delikatnie zdeformowanych bitmap  (Przeczytany 6147 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
ogrzech
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

ogrzech


Zobacz profil
« : 20.05.2023, 22:00:21 »

Uszanowanie wszystkim,

Mam zeskanowane wielkoformatowe rysunki techniczne, podzielone na pliki bitmapowe (png, jpg - format i jego zmiana nie mają znaczenia) odpowiadające rozmiarowi A4.
Chciałbym te pojedyncze pliki połączyć w całość.
Próbowałem działać w prostych programach typu windowsowy Paint czy "starodawny" sharewarowy PaintShop Pro, ale efekty są niezadowalające.
Problemem jest fakt, że poszczególne bitmapy się lekko zdeformowane - obrazki są "obrócone" o jakieś setne/dziesiąte części stopnia, a skutkiem tego rozmiary i położenie poszczególnych kluczowych elementów na obrazkach różnią się od siebie o kilka/kilkanaście pikseli.
Powoduje to, że poszczególne elementy na obrazkach łączonych prostackim "kopiuj-wklej" nie pokrywają się ze sobą, a im więcej tak łączonych obrazków (mogą być dołączane z lewej, prawej, u góry i na dole!) tym gorsze efekty i tym większe "rozjazdy"...
Samo idealne wypoziomowanie poszczególnych obrazków też nie zawsze jest możliwe, bo w takich przypadkach potrafią pojawiać się błędy spowodowane niewłaściwą geometrią skanu, spowodowane np. nierównomiernym dociśnięciem oryginału do szyby skanera.

To "łączenie" wyobrażam sobie w pierwszej wersji tak:
Otwieram dwa skany w osobnych warstwach.
Na każdym z nich wybieram po dwa charakterystyczne punkty.
Nasuwam drugą warstwę na pierwszą w taki sposób, aby pokryły się pierwsze z tych punktów (te same na obu obrazkach!). Drugie punkty będą miały minimalnie różne położenie - jak wspomniałem wyżej będzie to od kilku do kilkunastu pikseli góra/dół i lewo/prawo.
"Przyszpilam" te pierwsze punkty, tworząc w ten sposób swoistą oś obrotu obrazka z drugiej warstwy względem obrazka z pierwszej warstwy.
Następnie na obrazku z drugiej warstwy "łapię" drugi charakterystyczny punkt i "nasuwam" go na drugi punkt z obrazka pierwszej warstwy. W trakcie tej czynności obrazek drugiej warstwy "obraca się" względem tego pierwszego, "przyszpilonego" punktu i jednocześnie proporcjonalnie się przeskalowywuje.
Gdy w wyniku "nasuwania" pokryją się drugie punkty łączę warstwy i... gotowe Uśmiech - mogę dodać kolejny obrazek, przyszpilić i obracać.

A w drugiej wersji tak:
Otwieram dwa skany w osobnych warstwach.
Na każdym z nich wybieram po trzy lub może jeszcze lepiej (?!?) cztery charakterystyczne punkty, tworzące "siatkę".
Nasuwam drugą warstwę na pierwszą w taki sposób, aby pokryły się pierwsze z tych punktów (te same!). Kolejne punkty będą miały minimalnie różne położenie - jak wspomniałem wyżej będzie to od kilku do kilkunastu pikseli góra/dół i lewo/prawo.
"Przyszpilam" te pierwsze punkty - w tej wersji to nie będzie oś obrotu, a taka swoista "baza".
Następnie na obrazku z drugiej warstwy "łapię" drugi charakterystyczny punkt i "nasuwam" go na drugi punkt z obrazka pierwszej warstwy. W trakcie tej czynności obrazek drugiej warstwy proporcjonalnie się przeskalowywuje tego względem pierwszego, "bazowego" punktu według linii wyznaczonej przez punkt bazowy i drugi punkt.
Gdy w wyniku "nasuwania" pokryją się drugie punkty "przyszpilam" je także i identycznie jak w poprzednim kroku postępuję z trzecim i czwartym punktem, czyli inaczej mówiąc rozpinam "siatkę" charakterystycznych punktów z drugiego obrazka (drugiej warstwy) na "siatce" odpowiednich charakterystycznych punktów pierwszego obrazka (pierwszej warstwy).
Po "rozpięciu" na "siatce" łączę warstwy i... gotowe Uśmiech - mogę dodać kolejny obrazek, przyszpilić pierwszy punkt i postępować identycznie jak wyżej z drugim, trzecim i czwartym punktem.
(Mam nadzieję, że ten opis będzie w miarę jasny - jeśli nie, to postaram się przygotować ilustrację tak jak do pierwszej wersji.)

Czy da się to wykonać w GIMPie?
Jeśli tak, to czy mógłbym prosić o wskazanie funkcjonalności, które powinienem wykorzystywać?
A jeśli nie w GIMPie, to może ktoś zna jakiś inny program, w którym da się osiągnąć pożądany efekt?

Najbliższy chyba mojemu problemowi jest wątek https://www.gimpuj.info/index.php/topic,69424.0.html , ale w nim kol. be@ sugeruje przeliczanie wymiarów i przeskalowanie obrazków przed nałożeniem warstw na siebie, no i nie ma tam mowy o "przyszpileniu" i obracaniu...
Znalazłem w menu narzędzia obrotu i skalowania, a także kotwiczenia warstw, ale mimo prób nie potrafię zakotwiczyć ("przyszpilić") warstwy do warstwy, a potem jednocześnie obracać i skalować "trzymając" konkretny punkt Smutny
Tym bardziej nie potrafię "rozpinać" jednego obrazka na drugim w oparciu o "siatkę".

W załączeniu spreparowana, uproszczona i mocno "przesadzona" poglądowa ilustracja problemu i jego rozwiązania w pierwszej wersji.
Każdym z punktów w ilustracji będzie oczywiście konkretny PIXEL(!) a nie te "kobylaste" kwadraty.

Zainstalowałem GIMP 2.10.28 (pobranego z działu Download forum), na w miarę silnej maszynie (radzi sobie z bitmapami kilkadziesiąt tysięcy na kilkanaście tysięcy pikseli) pod Windows 11.


* przyklad1.png (492.19 KB, 1030x1305 - wyświetlony 28 razy.)

* przyklad2.png (509 KB, 1002x1157 - wyświetlony 25 razy.)

* przyklad3.png (645.27 KB, 1366x1307 - wyświetlony 28 razy.)
« Ostatnia zmiana: 07.03.2024, 20:45:32 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 20.05.2023, 22:25:54 »

Zakotwiczenie nie ma z tym nic wspólnego, ta opcja tylko wkleja na warstwę oderwane wcześniej zaznaczenie. Aby poddać przekształceniom, takim jak np. obrót, dwie warstwy jednocześnie, trzeba je połączyć ikoną łańcucha w oknie warstw (trzeba kliknąć w oknie warstw, po lewej stronie warstwy, pomiędzy ikoną oka a warstwą). Narzędzie obrót daje możliwość przesuwania środka obrotu w dowolnie wybrane miejsce. Punkty można sobie oznaczyć za pomocą prowadnic. Jednak nie ma czegoś takiego, jak "przyszpilenie" wybranych punktów. Można jedynie zaznaczyć jakiś obszar i wtedy przekształcenie będzie działać tylko na zaznaczonym obszarze, nie na całej warstwie, ale nie wiem, czy w tym przypadku to ma sens. Już bardziej sprawdziłoby się wtedy przekształcenie za pomocą klatki - to chyba najbliższe owemu rozpinaniu. Coś w rodzaju siatki przekształceń jest też w programie Krita, ale testowałam to dawno temu i już słabo pamiętam. Wtedy działało to jakoś lepiej niż w ówczesnej wersji GIMP-a.
 Osobiście do poprawy geometrii skanów używam właśnie prowadnic i narzędzia obrót oraz narzędzia perspektywa, a w przypadku nakładania na siebie dwóch obrazów przydaje się też skalowanie i przesuwanie. Jednak nigdy nie miałam potrzeby aż tak dokładnego dopasowywania
« Ostatnia zmiana: 20.05.2023, 22:48:22 wysłane przez be@ » Zapisane
ogrzech
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

ogrzech


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.05.2023, 16:44:46 »

Dziękuję za odpowiedź.

Przyjrzę się bliżej, cóż to takiego te prowadnice i klatka.
Wydaje się, tak na wyczucie, że pomóc może też pobawienie się perspektywą.
Tak czy siak dużo czeka mnie sporo nauki.

Jeśli dojdę do satysfakcjonujących wyników,to się pochwalę  Mrugnięcie
 
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 21.05.2023, 16:55:51 »

Prowadnice to po prostu poziome i pionowe linie, które można sobie wyciągnąć z brzegów okna przy włączonej linijce. Zaznaczam nimi położenie wybranych punktów ustawiając, aby krzyżowały się na środku punktu. Do prowadnic można też wyrównać krawędzie kartki oraz elementy rysunku, które powinny tworzyć poziomą lub pionową linię.
Narzędzie przekształcenie klatki powinno być w przyborniku i służy do deformacji obrazu: https://www.youtube.com/results?search_query=gimp+cage+transform+tool
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 21.05.2023, 18:06:51 »

Dziękuję za odpowiedź.

Istnieje do dzisiaj skrypt pandora-combine-0.9.3.scm "Akkana Peck June 2006", którym można się pobawić.
Pliki które podano do prób są za mocno popisane, ale:
Najpierw wyprostowałem (z grubsza – Narzędzie Miarka)
Załączam zrzut z nieskończonej próby:

Lub:
Można również zastosować bezpłatny nowo opracowany i w dalszym rozwoju program do Sklejania panoram = Xpano. https://github.com/krupkat/xpano/releases/tag/v0.13.0
Poniżej przykład połączenia:


* 2023-05-21.jpg (653.95 KB, 1920x1080 - wyświetlony 26 razy.)

* przyklad_Połączenie w Xpano.jpg (424.6 KB, 1735x1290 - wyświetlony 28 razy.)
« Ostatnia zmiana: 21.05.2023, 18:33:18 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
ogrzech
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

ogrzech


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 22.05.2023, 23:54:37 »

Istnieje do dzisiaj skrypt pandora-combine-0.9.3.scm "Akkana Peck June 2006", którym można się pobawić.
Skrypty to chyba jeszcze mocno za wysokie progi jak dla mnie.
Ale... odnotowuję sobie Uśmiech


Można również zastosować bezpłatny nowo opracowany i w dalszym rozwoju program do Sklejania panoram = Xpano. https://github.com/krupkat/xpano/releases/tag/v0.13.0
Ten program jest GE-NIA-LNY !!!
Od ręki załatwił mi jakieś 70% roboty Uśmiech I to tej trudniejszej i żmudniejszej.

Bardzo Ci dziękuję!
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Składanie w całość delikatnie zdeformowanych bitmap
Skocz do: