Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Rysowanie na wszystkich warstwach.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Rysowanie na wszystkich warstwach.  (Przeczytany 7506 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Doton
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Doton


Zobacz profil
« : 26.04.2023, 11:59:30 »

Witam.

Czy ktoś może pomóc i dokładnie wie, który tryb/funkcja pozwala np. na malowanie pędzlem na wszystkich warstwach jednocześnie? Męczę się z tym od dłuższego czasu. Przeszukałem forum i net, niestety nie znalazłem odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: 30.04.2023, 12:57:29 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 26.04.2023, 12:15:13 »

A czemu miałoby to służyć? Zdziwienie
Zapisane
Doton
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Doton


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 26.04.2023, 12:55:46 »

Powiedzmy, że chcę ręcznie oczyścić zeskanowany dokument z dobrze i ledwo widocznych zanieczyszczeń. Nakładam warstwę z kopią obrazu, ale z użyciem "Automatycznie > Zrównaj" i czyszcząc warstwę, oczyszczam również obraz. Różne automatyczne narzędzia, filtry, wypełnienia etc. mnie nie interesują, sprawdzałem i średnio nadają się, więc pomyślałem o ww. sposobie, stąd moje pytanie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 26.04.2023, 13:08:38 »

Nadal nie rozumiem, po co tutaj malowanie na wszystkich warstwach? Podejrzewam, że po prostu niewłaściwie do tego podchodzisz. Wielokrotnie oczyszczałam zeskanowane dokumenty i nigdy nie potrzebowałam takiej opcji, a też pracowałam z użyciem wielu warstw. Trzeba po prostu umiejętnie używać trybów warstw. Poza tym można stosować narzędzia na innej warstwie niż ta, która jest widoczna na wierzchu. Narzędzia działają na aktywnej warstwie, nawet jeśli znajduje się u dołu stosu warstw, zakryta przez inne warstwy
Zapisane
Doton
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Doton


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 26.04.2023, 13:36:50 »

Rozumiem i dziękuję za komentarz.

Jednakże odpowiedzi nie otrzymałem, to zapytam ponownie. Czy da się w GIMPie np. malować pędzlem na wszystkich warstwach jednocześnie? Tak, czy nie? Uśmiech

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 26.04.2023, 13:49:36 »

Nie przypominam sobie, aby kiedykolwiek ktoś o taką opcję pytał tu na forum i nic mi o takiej możliwości nie wiadomo. Wciąż nie potrafię sobie wyobrazić, co takiego robisz, że ta opcja jest niezbędna. Jestem pewna, że problem poprawy zeskanowanego obrazu można rozwiązać w inny sposób.
Jedyne, co znalazłam na ten temat: https://graphicdesign.stackexchange.com/questions/159751/gimp-edit-all-layers-simultaneously-with-brush - ale nie wiem, czy to będzie pomocne, bo nie rozumiem stosowanej przez ciebie techniki. Musiałabym chyba zobaczyć to na filmiku z widocznym oknem warstw i jakimś objaśnieniem
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 26.04.2023, 16:16:52 »

Jeszcze taki pomysł, ale też nie wiem, czy właśnie o to chodzi:
- mógłbyś malować na przezroczystej warstwie powyżej tej kopii, na której zastosowałeś "Automatycznie > Zrównaj", a po zakończeniu nałożyć ją na oryginalny obraz lub powielić i nałożyć na wszystkie poniższe warstwy
Zapisane
Doton
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Doton


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 26.04.2023, 21:00:22 »

Postaram się wytłumaczyć pomysł i co próbowałem osiągnąć.

Mamy wcześniej wspomniany zeskanowany dokument z tekstem, wykresami, grafiką itd. na białej A4.
Tworzę jego kopię, wrzucam ją jako wyższą warstwę z użyciem "Automatycznie > Zrównaj" i na niej będę operował białym ołówkiem/pędzlem. Zamalowując na biało niechciane zanieczyszczenia na warstwie z "Zrównaj", czyściłbym jednocześnie główny dokument. Wcześniej narzędzie "Zrównaj" służyło mi jako pomoc/podgląd, ale niestety trzeba je "Cofnąć", żeby wprowadzić poprawki na dokumencie. Stąd pomysł, żeby zrobić z niego warstwę i oczyszczać widząc dokładnie wszystkie zanieczyszczenia.
Próbowałem wszystkich trybów w oknie warstw, niestety one dotyczą głównie tej jednej warstwy i zero interakcji z głównym dokumentem.

Oczywiście, wiem, że są inne sposoby (automatyczne narzędzia, zabawa z kontrastem, krzywymi, kubeł etc.) jednak przy złożonym dokumencie z różnymi czcionkami, grafikami nie sprawdzały się w pełni. Zawsze usuwały za dużo lub za mało.

Czytałem, że Photoshop ma możliwość wyboru warstw, na których można jednocześnie operować. Dlatego zapytałem Szanownych Forumowiczów, ale zdaje się, że nie można. Trudno, może w kolejnej wersji autor doda taką możliwość.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 26.04.2023, 21:07:23 »

W takim wypadku możesz właśnie użyć przezroczystej warstwy i po prostu malować po niej tak, jakbyś malował po tej kopii. Różnicy w widoku nie będzie. A jak już skończysz, to po prostu wyłączysz widoczność kopii i wtedy wszystkie te pomalowane na biało fragmenty będą zakrywać oryginalny obraz w tych samych miejscach, co kopię.
A co do innych sposobów, to nie chodziło mi o automatyczne, ale np. o ręczne poprawki z użyciem mieszania warstw
Zapisane
Doton
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Doton


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 26.04.2023, 21:11:32 »

Jeszcze taki pomysł, ale też nie wiem, czy właśnie o to chodzi:
- mógłbyś malować na przezroczystej warstwie powyżej tej kopii, na której zastosowałeś "Automatycznie > Zrównaj", a po zakończeniu nałożyć ją na oryginalny obraz lub powielić i nałożyć na wszystkie poniższe warstwy

Dopiero teraz przeczytałem Twojego ostatniego posta, bo odniosłem się do jeszcze wcześniejszej odpowiedzi.
Tak, masz rację, to działa! O to właśnie chodziło. Spróbowałem i udało się zrobić. Dodatkowa warstwa nad "Zrównaj", edycja, usunięcie warstwy ze "Zrównaj" i spłaszczenie obrazu. Wspaniale, dziękuję za pomoc.  laugh
« Ostatnia zmiana: 26.04.2023, 21:24:30 wysłane przez Doton » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Rysowanie na wszystkich warstwach.
Skocz do: