Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Zmiana koloru po eksporcie do JPG
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Zmiana koloru po eksporcie do JPG  (Przeczytany 8479 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
darekdarek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

darekdarek


Zobacz profil
« : 12.04.2023, 11:08:50 »

Witam.
Mam taki problem - do gry muszę zrobić wersję pliku JPG (z wersji w BMP). Większość tła to czysty niebieski (0,0,255).
Przy zapisywaniu jpg akurat ten kolor (nie tylko w GIMP) zapisywany jest jako (0,0,254) a nie może tak być. Da się jakoś zapanować nad tym, żeby ten kolor w JPG miał właśnie tamtą konkretną wartość - po każdej zapisanej poprawce wprowadzonej ręcznie i ponownym otwarciu pliku ten kolor znów jest jest zmieniony z wartości 255 na 254 - tylko na oko nie ma w tym różnicy.

Darek.

//be@: Poprawiłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 12.04.2023, 14:16:33 wysłane przez be@ » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Online Online

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 12.04.2023, 11:33:07 »

To może być kwestia kompresji JPG, probiwales zmniejszyc poziom kompresji przy zapisie do JPG?
Zapisane
darekdarek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

darekdarek


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 12.04.2023, 11:41:17 »

Zapewne tak jest. Poziom jest minimalny. Musi to być JPG i kolor musi się zgadzać. Da się jakoś na sztywno ustawić ten kolor, żeby konwersja go nie ruszała?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 12.04.2023, 12:14:01 »

Utworzyłam obraz w tym kolorze, eksportowałam do JPG z jakością 100% i też niestety kolor się zmienił z 255 na 254.
Może spróbuj wyeksportować do formatu BMP lub PNG i wtedy zmienić rozszerzenie na JPG? U mnie działa
Zapisane
darekdarek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

darekdarek


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 12.04.2023, 12:17:12 »

Z tym rozszerzeniem to chyba nie jest najlepszy pomysł, ale dzięki za próbę pomocy. Problem jest chyba popularny, ale wiekszość wątków w internecie dotyczy photoshopa...
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Online Online

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 12.04.2023, 12:52:56 »

Ta Twoja gra na pewno używa JPG? nie ma wsparcia dla innych formatów?
Zapisane
darekdarek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

darekdarek


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 12.04.2023, 13:40:02 »

Nie ma. Czy w formacie jpg nie da się ustawić koloru/palety zgodnie z własnym wyborem? Kompresja kompresją, ale problem jest dziwny...
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 12.04.2023, 14:14:41 »

Paletę kolorów można sobie ustawić tylko w trybie indeksowanym.
A dlaczego nie możesz zapisać w PNG i później zmienić rozszerzenia na JPG albo nawet spróbować przekonwertować w jakimś innym programie (są też konwertery online), jeśli taki "sztuczny" JPG nie działa w tej grze?

@Edycja:
Z tego co czytam, problem występuje w wielu różnych edytorach, a na pewno w PS i Affinity, niezależnie od przypisanego profilu kolorów. Dziwna sprawa...

@Edycja2:
Dobra, przetestowałam 3 różne konwertery online i wszystkie tak samo zmieniają ten kolor. Może problem leży w samym formacie JPG?
W każdym razie problem na pewno nie jest stricte GIMP-owy
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Online Online

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 13.04.2023, 15:13:01 »

Nie ma. Czy w formacie jpg nie da się ustawić koloru/palety zgodnie z własnym wyborem? Kompresja kompresją, ale problem jest dziwny...

Nie wydaje mi dziwnym - jpg to format pomyślany z myślą o małym rozmiarze wynikowym, stąd kompresja kosztem kolorów, czy pojedynczych pikseli. Na pewno ta biblioteka której używacie nie wspiera np. png?
Zapisane
darekdarek
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

darekdarek


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 14.04.2023, 09:33:16 »

Całe tło (większa część obrazka to 255 niebieski) - kompresja nic nie zyskuje zamieniając to na 254. Zdaje się, że ta druga liczba (jej ograniczenie do 254) to jakaś specyfika formatu JPG, ale w tym przypadku nie wynika to z ograniczenia palety kolorów. Ciekawa sprawa, dużo ludzi w necie miało z tym problem...
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Zmiana koloru po eksporcie do JPG
Skocz do: