Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak zmienić granice warstwy w górę?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak zmienić granice warstwy w górę?  (Przeczytany 6028 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Marcin3232
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Marcin3232


Zobacz profil
« : 02.04.2023, 17:59:07 »

z jakiegoś powodu granice warstwy (bez zmiany zawartości) mogę modyfikować tylko w dół, to samo dotyczy chyba granic obrazu. Przycisk wyśrodkuj nie działa, krzyżyk przesuwający w oknie funkcji też nie. Pracuję na komp. więc może to jakieś ogr. funkcjonalności względem tabletu. Wstawienie ujemnego przesunięcia też nie pomaga.
« Ostatnia zmiana: 30.04.2023, 13:01:29 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 02.04.2023, 18:04:17 »

Co znaczy "modyfikować granice warstwy"? Chodzi o powiększenie wymiarów warstwy? Generalnie to, co jest poza granicami tzw. płótna i tak nie będzie widoczne, dlatego jeśli potrzebujesz większego obszaru, to najpierw powiększ wymiary płótna za pomocą menu: Obraz -> Wymiary płótna.
Poza tym można jeszcze warstwę przesuwać lub ją przyciąć/wykadrować (kadrowanie działa też w górę). Nie jestem pewna, co dokładnie chcesz uzyskać...


* 2023-04-02_180738.png (40.17 KB, 728x520 - wyświetlony 23 razy.)
Zapisane
Marcin3232
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Marcin3232


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 02.04.2023, 18:16:26 »

z opisanego przez ciebie powodu, chciałem przesunąć granice obrazu w górę ale są podobne ograniczenia, chodzi mi o to,  aby zawartość graficzna nie zmieniła się, a przesuwały się tylko granice warstwy.  Przesuwać przycinać powiększać granice (ramy) warstwy bez zmiany zawartości graficznej mogę, ale tylko w dół. Ogólne narzędzia trzech p zmieniają chyba też całą zawartość warstwy, a tego chcę uniknąć.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 02.04.2023, 18:25:53 »

Jakie "narzędzia trzech p"??
Napisałam już, jak można zwiększyć wymiary płótna, pokazałam też na załączonym zrzucie, jak ustawić opcje narzędzia kadrowanie Kadrowanie, aby kadrować w górę. Nie wiem, o co jeszcze chodzi. W okienku, w którym zmieniasz wymiary płótna, możesz przesuwać lub wyśrodkować aktualny obszar przed powiększeniem


* Wym.Płótna.png (33.98 KB, 486x613 - wyświetlony 19 razy.)
Zapisane
Marcin3232
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Marcin3232


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 02.04.2023, 18:51:24 »

jest pewien sukces, wg wskazówki powiększyłem wymiary obrazu, potem wyśrodkowałem, więc górna granica obrazu się podwyższyła. Jest  też takie okno "ustawienie wymiarów  granic warstwy"
W nim krzyżyk przesuwający chodzi, ale nic nie zmienia, jak już pisałem zmiana cyferek w okienku przesunięcie w pionie jak i powiększenie w pionie daje efekt tylko w dół. Wyśrodkowanie nic nie zmienia, chyba nie aktywne. Już bardziej precyzyjnie nie potrafię wyjaśnić i w razie czego dam spokój na razie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 02.04.2023, 19:01:23 »

U mnie jest jak najbardziej aktywna ta opcja, ale trzeba najpierw powiększyć te wymiary warstwy (wpisać większe w to okienko), inaczej nie ma po czym przesuwać, bo przesuwana jest warstwa w aktualnych wymiarach po obszarze o nowych, większych wymiarach. Jeśli np. powiększę tylko wysokość warstwy, to będę mogła przesuwać jedynie w pionie.
A dlaczego nie użyjesz narzędzia kadrowanie? Za jego pomocą możesz wykadrować w górę zarówno obraz, jak i warstwę
Zapisane
Marcin3232
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Marcin3232


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 02.04.2023, 19:21:46 »

Dzięki, kadrowanie zadziałało, początkowo kadrowanie to dla mnie było tylko przycinanie, tak jak w kartce papieru.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 02.04.2023, 19:24:44 »

...początkowo kadrowanie to dla mnie było tylko przycinanie, tak jak w kartce papieru.
Owszem, tak było w starszych wersjach GIMP-a Mrugnięcie Teraz jest możliwość kadrowania w górę Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak zmienić granice warstwy w górę?
Skocz do: