Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Niechciana przezroczystość pomiędzy stemplami desenia
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Niechciana przezroczystość pomiędzy stemplami desenia  (Przeczytany 8812 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Marcin3232
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Marcin3232


Zobacz profil
« : 08.03.2023, 14:42:32 »

dzień dobry, zaznaczyłem fragment zdjęcia (lastrico) który chciałem powtórzyć w innym miejscu podłogi na tym zdjęciu. Przeniosłem do deseni, potem wkleiłem ten deseń w nowe zaznaczenie. Są niestety przeźroczyste przerwy pomiędzy źródłowymi składowymi desenia, inaczej mówiąc nie chce on się zlać w jedną całość. Te przerwy mają np. szerokość jednego piksela, a jak pierwotne zaznaczenie było krzywe to więcej. Nawet przy idealnie prostokątnym wyostrzonym zaznaczeniu (do wrzucenia do desenia) nie idzie tego uniknąć. W tablicy deseni, te moje też zawsze mają margines dolny i górny, w przeciwności do natywnych GIMP-owych. Pytanie, co robię źle.
Dzięki Marcin.
« Ostatnia zmiana: 13.03.2023, 21:10:39 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08.03.2023, 15:22:38 »

A warstwa z której pobrałeś deseń miała kanał alfa? Rozumiem, że tylko zaznaczyłeś, skopiowałeś i wkleiłeś jako deseń, bez żadnego wycinania?
Info o wersji GIMP-a w profilu aktualne? Jeśli tak, to może zaktualizuj do najnowszej...
Zapisane
Marcin3232
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Marcin3232


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 08.03.2023, 15:50:26 »

tak zrobiłem z alfami nic nie majstrowałem, co do wersji to jest 2.10.20 więc chyba nieźle.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 08.03.2023, 16:01:50 »

W profilu podajesz wersję 2.8 - w takim razie zaktualizuj tą informację.
Sprawdź przed zaznaczeniem, czy warstwa ma kanał alfa - w oknie warstw nazwa warstwy bez kanału jest pogrubiona, a w menu Warstwa -> Przezroczystość opcja Dodaj kanał alfa powinna być aktywna (nie klikaj w nią jeśli jest aktywna!).
Sprawdź również, czy w opcjach narzędzia zaznaczenie masz zaznaczone zmiękczanie krawędzi, bo to może być przyczyną problemu. Być może też chodzi o wymiary zaznaczenia. Spróbuj zaznaczyć kwadrat w wymiarach zaokrąglonych do 10px.
W każdym razie przetestowałam i u mnie taki błąd nie występuje, ale pobrałam zaznaczenie z warstwy bez kanału alfa i zaznaczyłam fragment o wymiarach 100 x 100px.
@Edycja:
Przetestowałam jeszcze prostokątny deseń (60 x 120px) i również działa prawidłowo
Zapisane
Marcin3232
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Marcin3232


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 08.03.2023, 16:15:08 »

tak zrobię, cyferki dot. wersji nie chcą się zmienić, na razie dzięki.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 08.03.2023, 16:36:24 »

cyferki dot. wersji nie chcą się zmienić...
Zmieniłam za ciebie - wystarczyło wejść w ustawienia profilu
Zapisane
Marcin3232
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Marcin3232


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 08.03.2023, 18:01:19 »

no to profil mi się wyprostował, sprawa małego źródła i krotności 10 jest prawdopodobna, było np:46x15px,
co do wyostrzania to próbowałem i nie pomogło, źródła desenia na tym zdjęciu są ograniczone, podejdę do problemu raczej przykładowo w innym miejscu, ale w nie od razu.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 08.03.2023, 18:05:19 »

Nie chodziło o zaznaczenie wyostrzania, tylko odznaczenie zmiękczania krawędzi. Ja nie wyostrzałam.
Skoro to taki mały fragment, to przynajmniej spróbuj z parzystą liczbą pikseli.
Ew. jeszcze powiel warstwę ze zdjęciem, kopię wykadruj do tego fragmentu, który ma być deseniem i wtedy go skopiuj
Zapisane
Marcin3232
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Marcin3232


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 08.03.2023, 18:16:36 »

sprawdzałem, że zmiękczenie krawędzi jest odznaczone, dodatkowo wyostrzyłem bo dla mnie wyostrzyć to utwardzić krawędzie. Jak przebrnę przez te wzorki to dam znać.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 08.03.2023, 18:26:19 »

Ja nie wyostrzałam i nie było takiego problemu, więc lepiej sprawdzić bez wyostrzenia
Zapisane
Marcin3232
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

Marcin3232


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 09.03.2023, 17:03:32 »

    Zabrałem trochę cennego czasu, dla usprawiedliwienia sobie też, następnego dnia wym. wyżej problemy znikły. Zaaranżowałem podobną sytuację, w której deseń ściągałem z wydłużonego paska na zdjęciu  kopiując go z rysowanego ręcznie? zaznaczenia (nie prostokąt) i wtedy odstępy między stęplami wklejonego desenia wystąpiły. Sprawdziłem też, że wielkość zaznaczenia źródłowego i kanalizacja alfa warstwy, nie wywoływały kłopotów. Czyli błąd był natury podstawowej, w dodatku nie ujawniłem go w pierwszym poście.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 13.03.2023, 21:09:49 »

Ano nie wpadłabym na to, że ktoś używał zaznaczenia odręcznego do kopiowania desenia. Fajnie, że napisałeś i wyjaśniłeś przyczynę Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Niechciana przezroczystość pomiędzy stemplami desenia
Skocz do: