Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Usuwanie zielonego koloru ze zdjęcia
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Usuwanie zielonego koloru ze zdjęcia  (Przeczytany 2441 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kgolebiowski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

kgolebiowski


Zobacz profil
« : 05.01.2023, 18:50:19 »

Niektóre zdjęcia wykonuję z filtrem polaryzacyjnym. Zauważyłem że daje on zielony kolor. W jaki sposób mogę usunąć ten kolor? Na zdjęciu na białym tle wiem jak zrobić czarny kolor, ale nie potrafię sobie poradzić ze zdjęciem kolorowym żeby uzyskać czerń.Prawdopodobnie na zdjęciu kolorowym wprowadziłem jakiś tryb, ale chętnie dowiem się jak usunąć ten kolor.


* IMG_8391.JPG (561.27 KB, 1086x1209 - wyświetlony 17 razy.)

* IMG_1140.JPG (855.39 KB, 2816x1880 - wyświetlony 18 razy.)
« Ostatnia zmiana: 17.03.2023, 12:36:19 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 05.01.2023, 20:44:32 »

https://www.gimpuj.info/index.php/topic,64794.0.html - w tym poradniku znajdziesz wskazówki dotyczące usuwania dominanty barwnej (w tym przypadku to będzie zieleń) ze zdjęcia
Zapisane
kgolebiowski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

kgolebiowski


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 06.01.2023, 19:15:42 »

Skorzystałem z poradnika, próbowałem użyć zakraplacza. W przypadku pierwszego zdjęcia do momentu pobrania koloru ogarnąłem. Nie wiem co mam dalej robić z tym pobranym kolorem, jak mam zdjąć zielone przebarwienie.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 06.01.2023, 19:30:14 »

Kolor pobierasz z jakiegoś neutralnego punktu, białego lub szarego, tylko po to, aby się dowiedzieć, jakiego koloru jest ta dominanta, jeśli nie potrafisz tego stwierdzić na oko. Wtedy po prostu zaglądasz w okienko kolorów i maksymalnie zwiększasz nasycenie tego pobranego koloru. Tu widać, że dominanta jest zielona, więc po prostu dodajesz zieloną warstwę powyżej zdjęcia i ustawiasz jej tryb na Różnica, po czym zmniejszasz jej krycie aż do uzyskania zadowalającego efektu. To tak w dużym skrócie. Zbyma w poradniku podaje nieco inny sposób, a mianowicie stosuje na warstwie z tym kolorem inwersję (Kolory -> Inwersja), a następnie zmienia tryb warstwy na Pokrywanie. Można sprawdzić obydwa sposoby.
Poradnik faktycznie jest trochę zagmatwany
Zapisane
kgolebiowski
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 32
Galeria Użytkownika

kgolebiowski


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 06.01.2023, 19:47:57 »

Wydaje mi się że poradnik jest dobry ale dla kogoś kto już co nieco orientuje się w programie. Ja niestety jestem na razie zielony jak te moje zdjęcia.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 07.01.2023, 22:49:58 »

Użytkownik Zbyma72age właśnie dodał wtyczkę do usuwania dominującego koloru: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,69599.0.html
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Usuwanie zielonego koloru ze zdjęcia
Skocz do: