Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Efekt starego monitora  (Przeczytany 2045 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Grey_Wolf
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 160
Galeria Użytkownika


Kogo by tu wrzucić na ząb...


Zobacz profil
« : 07.07.2022, 12:11:29 »

Przygotowuję dla swoich graczy handout do sesji RPG. Chciałem aby wyświetlał się jak na starych monitorach z takmi lekkim efektem ziarna. Zielonoblady tekst na czarnym tele. Coś jak w Matrixie. Zna ktoś taki efekt?
« Ostatnia zmiana: 02.12.2022, 16:14:44 wysłane przez be@ » Zapisane

Pozdrawiam i zapraszam do oceniania mojej galerii Uśmiech 2
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 07.07.2022, 15:26:35 »

Można zastosować filtr: Zniekształcenia -> Wideo. We wtyczce G'MIC masz zakładkę Degradations, a w niej kilka przydatnych w tego typu efektach filtrów, np. Chromatic aberrations, CRT sub-pixels, Old-movie stripes, Scanlines...
Ew. może takie tutoriale będą pomocne:
https://www.gimpuj.info/index.php/topic,14849.0.html
https://www.mora-foto.it/en/tutorials-gimp/night-vision-infrared-googles-effect-gimp.html
https://www.gimpusers.com/tutorials/simple-scanline-effect

- jeśli o taki efekt chodziło, to zduplikowałam warstwę tekstową i na kopii zastosowałam rozmycie Gaussa. Następnie powieliłam tą rozmytą kopię i na jej kopii powtórzyłam rozmycie z większym promieniem. Połączyłam te warstwy z czarnym tłem i zastosowałam G'MIC -> Degradations -> Scanlines, a następnie Chromatic aberrations. Można tu jeszcze nałożyć zwykły szum, jeśli taki efekt, to za mało
« Ostatnia zmiana: 07.07.2022, 15:46:16 wysłane przez be@ » Zapisane
Grey_Wolf
Użytkownik

Reputacja: 3 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8 + GAP
Licencja: CC-NC-BY-SA
Wiadomości: 160
Galeria Użytkownika


Kogo by tu wrzucić na ząb...


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 07.07.2022, 16:19:17 »

Mniej więcej, o to chodziło. Wiesz może tylko czy jest to wbudowana wtyczka czy mam ściągać? U mnie nie ma Wideo tylko jest Degradacja wideo, ale tych opcji co potem wymieniłaś to nie było. Pokombinuję z tym może coś uda mi się zrobić na podstawie tego co ty piszesz
Zapisane

Pozdrawiam i zapraszam do oceniania mojej galerii Uśmiech 2
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 07.07.2022, 16:37:53 »

Musisz zainstalować G'MIC.
Degradacja video i Video, to ten sam filtr, tylko w nowej wersji GIMP zmienili nazwę Język W każdym razie ten filtr jest akurat na stanie, więc jeśli jego efekt jest dla ciebie wystarczający, to możesz zrezygnować z instalowania wtyczki Mrugnięcie W filtrze masz do wyboru kilka opcji, to sobie przetestuj na podglądzie
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 07.07.2022, 16:53:28 »


To jest efekt użycia filtra Degradacja video z opcją Szerokie paski. Z tym, że tutaj trzeba użyć ciemnoszarego tła, bo na całkiem czarnym te paski nie wychodzą. Musiałam też zrobić słabsze rozmycie napisu, tzn. tylko na jednej warstwie ale z większym promieniem, bo inaczej po zastosowaniu filtra napis był nieczytelny. Na koniec dodałam szum na przezroczystej warstwie powyżej i zmniejszyłam jej krycie. Można jeszcze jakąś ciemną winietkę dodać, żeby zasymulować wypukłość monitora
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 07.07.2022, 20:38:21 »

Jeszcze znalazłam ciekawy skrypt: https://gimplearn.net/viewtopic.php?t=584
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Efekt starego monitora
Skocz do: