Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Nałożenie, zaokrąglenie i cieniowanie zdjęcia.
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Nałożenie, zaokrąglenie i cieniowanie zdjęcia.  (Przeczytany 1263 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dedorka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

dedorka


Zobacz profil
« : 04.04.2022, 13:21:47 »

Cześć wszystkim.

Ponieważ dopiero zaczynam zabawę z Gimpem, mam prośbę o pomoc.

Otóż chciałabym uzyskać trochę jakby efekt 3d na obrazie końcowym.
Mam jedno zdjęcie, na nim np. podstawkę o zaokrąglonym kształcie sfotografowaną nie na wprost a pod kątem, lekko z boku. Mam drugie zdjęcie, które chciałabym "wygiąć" i nałożyć na pierwsze, żeby wyglądało na położone na tej podstawce. Idealnie byłoby, gdybym mogła jeszcze to drugie, nałożone zdjęcie lekko pocieniować w górnej, najbardziej zaokrąglonej części, żeby wyglądało naturalniej.

Czy za dużo wymagam?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.04.2022, 13:26:52 »

Z opisu ciężko ustalić, jak ma dokładnie wyglądać efekt. Chyba musiałabym zobaczyć zdjęcia, żeby załapać, o co dokładnie chodzi. Raczej jest to do zrobienia. W każdym razie GIMP posiada narzędzia, za pomocą których można zdjęcie wygiąć i pocieniować. Na pewno da się w nim nałożyć zdjęcie np. na kubek, jeśli o podobny efekt chodzi.
Co do zaokrąglenia, to masz na myśli wycięcie z prostokątnego zdjęcia koła lub elipsy? Czy raczej chodziło o nałożenie zdjęcia na cylindryczny lub kulisty kształt?
Zapisane
dedorka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

dedorka


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.04.2022, 13:35:36 »

Dziękuję za zainteresowanie   heart

Wyobraź sobie, że ten kubek kładziesz na boku a na nim kładziesz kawałek papieru, który się na nim układa, spływa po nim. I fotografujesz lekko z ukosa. Widzisz wtedy tylko część tego papieru. Tę, która jest bliżej Ciebie, druga część spływa z tyłu kubka, więc jest niewidoczna. Heh. Mam nadzieję, że masz bujną wyobraźnię   Cool
Zapisane
dedorka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

dedorka


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.04.2022, 13:37:49 »

Chyba, że mogę wysłać Ci na pw dokładnie o co mi chodzi. Nie chcę tu publicznie robić z siebie leszcza  Język
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.04.2022, 13:40:40 »

Taki efekt da się uzyskać, ale żeby wyglądał realistycznie, to jednak trzeba być już nieco bardziej zaawansowanym użytkownikiem i mieć też jakieś zdolności plastyczne aby dobrze dostosować światłocień, kolorystykę. Jest to jednak fotomontaż, zdjęcie nie tylko trzeba będzie nałożyć na kształt ale też nadać mu odpowiednią perspektywę i umieć odpowiednio pocieniować
Zapisane
dedorka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

dedorka


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 04.04.2022, 13:48:20 »

Do cieniowania jeszcze nie dotarłam, bo najpierw chcę uzyskać kształt właśnie, więc trochę bawię się wyginaniem krzywych, perspektywą i przekształcaniem 3d. Czy to dobry kierunek czy utrudniam sobie życie i jest jakaś łatwiejsza metoda?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 04.04.2022, 13:55:22 »

Lepiej sprawdzi się nałożenie zdjęcia na walec: Filtry -> Odwzorowania -> Odwzorowanie obiektu. W okienku filtra jako obiekt docelowy trzeba wybrać walec. Aby uzyskać właściwy efekt trzeba dobrze poznać sposób działania filtra i odpowiednio przygotować zdjęcie. Sama uczyłam się metodą prób i błędów Mrugnięcie
Zapisane
dedorka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

dedorka


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 04.04.2022, 14:11:37 »

Próbowałam z walcem, skutecznie, ale do innej formy pokazania mojego obiektu, ale ta funkcja zamyka mi zdjęcie w okręgu 360°. Coś Ci wyślę   Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 04.04.2022, 14:13:36 »

Dlatego pisałam, że trzeba zdjęcie odpowiednio przygotować, np. dodać kawałek białego tła, które znajdzie się po tej niewidocznej stronie. Jeśli ma być widoczna też ta spływająca część, to trzeba ją osobno dodać do gotowego walca
Zapisane
dedorka
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

dedorka


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 05.04.2022, 13:03:14 »

Dobra, ponieważ teraz każdy będzie sobie wyobrażał różne, dziwne rzeczy - o taki efekt mi chodziło  Uśmiech 2
https://zapodaj.net/9ddf2d178f2ea.jpg.html

Ale przyznaję, że się poddałam. Nie podoba mi się efekt moich zabaw. Wygląda to sztucznie.
Jednak nie zostanę grafikiem  Mrugnięcie
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 05.04.2022, 13:14:02 »

Ten kształt nie jest walcem, więc trzeba użyć filtra Zniekształcenia -> Wyginanie krzywych - trzeba wygiąć zarówno górną, jak i dolną krawędź (po wygięciu górnej kliknąć w skopiuj). Następnie jeszcze narzędzia perspektywa i na koniec odpowiednio pocieniować.
Aczkolwiek tak jak wspomniałam już na pw, warto zainteresować się darmową Kritą, bo tam jednak to wyginanie może być wygodniejsze w użyciu

@Edycja:
Jeśli Wyginanie krzywych się nie sprawdza, można jeszcze poeksperymentować z narzędziem przekształcenie za pomocą klatki
« Ostatnia zmiana: 05.04.2022, 13:24:15 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: Nałożenie, zaokrąglenie i cieniowanie zdjęcia.
Skocz do: