Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Podmiana tekstu w pliku JPG (screen)
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Podmiana tekstu w pliku JPG (screen)  (Przeczytany 2149 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Tomek_19900
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Tomek_19900


Zobacz profil
« : 24.11.2021, 15:27:06 »

Dzień dobry. Nigdy nie używałem tego programu i próbowałem sam się w to pobawić , ale niestety nie potrafię , gdyż opcji jest multum. Chodzi mi o to , że mam plik jpg na komputerze ( screen ) i w tym pliku chciałbym zmienić tekst . Wiadomo , że nie można tego edytować bo to zdjęcie a więc trzeba pobawić się w jakieś wycinanie i wstawianie tekstu w tym samym miejscu. Może ktoś powiedzieć jak to zrobić ? Proszę o pomoc .

//be@: Poprawiłam tytuł. Przeczytaj: http://www.gimpuj.info/index.php/topic,62496.0.html pkt.3
« Ostatnia zmiana: 23.12.2021, 23:38:16 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24.11.2021, 15:30:48 »

Są różne metody, wszystko zależy od tła, na którym znajduje się tekst. Podmiana może być bardzo prosta, a może być prawie niemożliwa, zwłaszcza dla nowicjusza. Jeśli mam podać odpowiedni sposób, to muszę to zdjęcie zobaczyć
Zapisane
Tomek_19900
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Tomek_19900


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 24.11.2021, 15:33:48 »

Tło jest białe a więc nie ma żadnych grafik. Jest to tekst czarny na białym tle .
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 24.11.2021, 15:36:56 »

W takim razie wystarczy zaznaczyć tekst zaznaczeniem prostokątnym, tak aby cały znalazł się w obszarze zaznaczenia i wypełnić zaznaczeni białym kolorem. Następnie już normalnie wpisujesz własny tekst narzędziem tekstowym
Zapisane
Tomek_19900
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Tomek_19900


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 24.11.2021, 16:00:55 »

Udało mi się już wyczyścić pola tak aby było biało , ale ciężko mi trafić tekstem tak aby równo było i aby to była taka sama czcionka co obok i dodatkowo po edycji zostają takie ramki a ma być sam tekst :/
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 24.11.2021, 16:06:01 »

Podobnej lub tej samej czcionki przecież za ciebie nie będziemy szukać. Jest mnóstwo stronek z darmowymi fontami, jeśli żadna z dostępnych w GIMP-ie nie pasuje. Możesz też przecież ustawić sobie wielkość czcionki, ew. pogrubienie i szerokość odstępów pomiędzy znakami.
Nie wiem o jakiej ramce piszesz. Zapodaj screena. Może to tylko granice warstwy tekstowej, które po wyeksportowaniu nie będą widoczne albo ramka wokół aktywnego pola tekstowego. W razie potrzeby możesz też przesuwać pole tekstowe, aby tekst wypadał w odpowiednim miejscu. Można też przed usunięciem oryginalnych napisów zaznaczyć sobie ich wysokość oraz umiejscowienie za pomocą prowadnic
Zapisane
Tomek_19900
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Tomek_19900


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 24.11.2021, 16:12:07 »

Dziękuje. Już z wszystkim sobie poradziłem , ale nie wiem jak usunąć tą ramkę z kropeczkami po wpisaniu tekstu i kliknięciu " zapisz " ona zostaję. Ta ramka edycji tekstu :/
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 24.11.2021, 16:15:50 »

Zostaje w GIMP-ie czy na wyeksportowanej grafice otwartej w przeglądarce grafiki?
Jeśli w przeglądarce, to pokaż tą grafikę albo zrzut fragmentu z widoczną ramką.
BTW, opcja "Zapisz" służy do zapisania w formacie XCF (z zachowaniem warstw, aktywnego zaznaczenia, prowadnic itp.) do ew. edycji w GIMP. Jeśli chcesz mieć zwykły obrazek PNG (JPG nie polecam, chyba że do druku), użyj opcji "Eksportuj"
Zapisane
Tomek_19900
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Tomek_19900


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 24.11.2021, 16:22:46 »

Dobra poradziłem sobie już z wszystkim i już ogarniam , ale jedynie mam problem jeszcze. Czy da się jakoś skopiować czczionkę aby program sam użył takiej samej ? bo nie mogę trafić w podobną.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 24.11.2021, 16:28:03 »

Nie da się skopiować tekstu z obrazu JPG (jedynie odczytać treść programem OCR, ale to nie rozpozna czcionki), ale są strony służące do rozpoznawania fontów użytych w grafikach, np.:
https://www.myfonts.com/WhatTheFont/
https://www.whatfontis.com/
https://www.fontsquirrel.com/matcherator
Musisz wyciąć prostokątny fragment zawierający tekst (z odpowiednim marginesem dookoła napisu) i wgrać na taką stronę. Jeśli napis jest wyraźny, na kontrastowym tle (najlepiej czarny tekst na białym, jednolitym tle), powinno zadziałać.
Zapisane
Tomek_19900
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Tomek_19900


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 24.11.2021, 16:34:29 »

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Praktycznie poradziłem sobie już z wszystkim i został mi jeden napis. Wieczorem usiądę i poszukam odpowiedniej czcionki bo resztę już ogarniam. Dziękuje Chichot
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Podmiana tekstu w pliku JPG (screen)
Skocz do: