Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Redukcja kolorów do kilku wybranych  (Przeczytany 1283 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dbn
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

dbn


Zobacz profil
« : 26.10.2021, 21:17:44 »

Dzień dobry,
proszę o pomoc w jaki sposób można zredukować ilość koloru obrazu do kilku uprzednio wybranych.
Chciałbym założyć bazę np. 10 lub 20 kolorów (wybranych przeze mnie dowolnie z całej palety) i zredukować obraz tylko do nich w taki sposób, aby program zastępował kolory których nie ma w bazie kolorami, które są najbardziej zbliżone i znalazły się a bazie.
Pozdrawiam i czekam na informacje.
« Ostatnia zmiana: 15.03.2022, 20:52:03 wysłane przez be@ » Zapisane
Żaba
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 212
Galeria Użytkownika

Żaba


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 26.10.2021, 22:26:21 »

Dawno nie dubałam w GIMPie więc może nie będzie to najbardziej optymalne rozwiązanie ale chyba najbardziej zbliżone do tego co chciałeś.

1. Otwierasz obrazek w GIMPie
2. Wybierasz z menu obraz -> tryb -> indeksowany
3. W oknie dialogowym wybierasz ile kolorów chcesz mieć
   a) ostatnia opcja pozwala na wczytanie istniejącej palety kolorów (możesz utworzyć swoją) ale nie bardzo widzę możliwość kontroli który kolor jak ma być zastąpiony. Tworzenie palety opisałam niżej.

W tej chwili masz obrazek ze zredukowaną ilością kolorów. Pora na podmiankę.
4) Domyślnie możesz nie mieć okna z paletą kolorów, żeby ją wywołać wejdź w Okna -> dokowalne okna dialogowe -> paleta kolorów
5) Pojawi ci się karta z paletą kolorów użytych w danym obrazku (jak nie będziesz umiał znaleźć to powinna być obok pędzli, w widoku jednookienkwym jest to powyżej warstw ale u Ciebie może wyglądać inaczej)
6) Poniżej palety masz dwa pola tekstowe - indeks koloru i notacja języka HTML
7) Wybierasz kolor który chcesz podmienić i zmieniasz mu kod HTML (możesz pobrać np z palety pod przybornikiem)

To jeszcze tworzenie palety do zabawy z punktem 3a
I.   Jeśli koło pędzli nie masz zakładki palety to wywołujesz ją: Okna -> dokowalne okna dialogowe > paleta
II.  W zakładce z paletami klikasz Ikonę kartki z plusem
III. Wypełniasz atrybuty palety - nazwa, ilość kolumn
IV.  Dodajesz kolory do palety. W tym celu należy wybrać sobie kolor pierwszoplanowy na palecie pod przybornikiem (tam, skąd pobierałeś kod HTML) i w zakładce z paletą klikasz ikonę z kartką i plusem (dodaj kolor pierwszoplanowy do palety) - ikonka wygląda tak samo jak ta którą tworzyłeś paletę i powinna być niemal w tym samym miejscu
V.   Po wybraniu pożądanej ilości kolorów możesz użyć palety przy zmianie trybu obrazu na indeksowany
UWAGA. Z tego co testowałam nie znalazłam opcji wymuszającej użycie wszystkich kolorów z palety więc może się okazać że z bogatej palety którą zrobisz program wykorzysta zaledwie kilka kolorów
 

I daj znać jak wyszło
Zapisane

~Żaba

Cytat: Hasia
-Siema. Jak zrobić kanapkę z pomidorem? -Bierzesz chleb, kroisz, smarujesz masłem, kroisz pomidora i kładziesz na chlebie. -Dzięki, a jak zrobić kanapkę z ogórkiem?
dbn
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

dbn


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 27.10.2021, 20:44:59 »

Hej,
Generalnie działa całkiem nieźle ale pojawiają mi się jeszcze dwa dodatkowe pytania.
Po zmianie koloru chce wykonać pikselizację zdjęcia - po wykonanych krokach, które zaproponowałaś, wychodzi to mniej-więcej tak jak na załączonych zdjęciach.
Widać, że uszy są niedopracowane (prawdopodobnie przez ograniczoną ilość kolorów). Czy da się ręcznie poprawić niedoskonałości? W takim sensie aby w prosty sposób zmieniać kolory poszczególnych pikseli na inne?
Drugie pytanie - nie wiem czy ten program ogarnie coś takiego - czy jest szansa aby GIMP pokazał ile pikseli danego koloru jest na obrazie?


* 1xyz.jpg (918.23 KB, 1200x1200 - wyświetlony 38 razy.)

* 2xyz.jpg (213.79 KB, 1200x1200 - wyświetlony 35 razy.)
Zapisane
Żaba
Użytkownik

Reputacja: 5 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY-SA
Wiadomości: 212
Galeria Użytkownika

Żaba


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 27.10.2021, 21:24:43 »

Nie spotkałam się niestety z funkcją liczenia pikseli.
Co do reszty pytania - chyba jest tak jak mówisz, że problem jest spowodowany ograniczoną ilością kolorów, nie wiem czy nie najłatwiej będzie "domalować" pędzlem te fragmenty gdzie chcesz "wzmocnić" kolor, zastosować filtr rozmycie -> pikselizuj a potem dopiero zmienić tryb na indeksowany.
W załączniku to co mi wyszło - ilość kolorów 15, uszy "domalowane" przed pikselizacją.


* 3xyz.jpg (147.38 KB, 1200x1200 - wyświetlony 33 razy.)
Zapisane

~Żaba

Cytat: Hasia
-Siema. Jak zrobić kanapkę z pomidorem? -Bierzesz chleb, kroisz, smarujesz masłem, kroisz pomidora i kładziesz na chlebie. -Dzięki, a jak zrobić kanapkę z ogórkiem?
dbn
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

dbn


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 27.10.2021, 21:28:23 »

Super,
dziękuje Ci bardzo za pomoc Uśmiech
pozdrawiam!
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Redukcja kolorów do kilku wybranych
Skocz do: