Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak uzyskać efekt łańcucha z powtarzającymi się ogniwami?
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak uzyskać efekt łańcucha z powtarzającymi się ogniwami?  (Przeczytany 1906 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
xarx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

xarx


Zobacz profil
« : 18.08.2021, 10:49:19 »

Witam.
Chcę zrobić coś w stylu łańcucha rowerowego. Mam przygotowaną grafikę jednego ogniwa. Jak zrobić żeby uzyskać podobny efekt jak w przypadku opcji tekst na ścieżkę. Jak spowodować aby grafika ogniwa powtarzała się na całej długość ścieżki? Jest to możliwe do wykonania w Gimpie? Może w innym programie będzie łatwiej, ale tak aby dało się z powrotem wrzucić do Gimpa.
« Ostatnia zmiana: 24.08.2021, 12:56:53 wysłane przez xarx » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.08.2021, 10:55:02 »

Możesz po prostu zrobić z tej grafiki pędzel i użyć opcji rysowania wzdłuż ścieżki z odpowiednio ustawioną dynamiką.
Wydaje mi się, że też istniał jakiś skrypt powielający warstwę wzdłuż ścieżki czy coś takiego, ale teraz już nie pamiętam. Sprawdzę, czy w G'MIC nie ma czegoś takiego, jednak z tym pędzlem chyba będzie najprościej i bez instalowania dodatków.
Dość istotne jest, czy ta grafika jest kolorowa, czy to tylko kształt w jednym kolorze. Najlepiej jakbyś pokazał, jak to wygląda, wtedy będzie mi łatwiej doradzić najlepszą opcję
Zapisane
xarx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

xarx


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.08.2021, 12:10:01 »

Tu jest obrazek który ma się powtarzać.

https://i.ibb.co/NpMPnX8/ogniwo.png
G'MIC mam zainstalowany, korzystam, ale jest tam tego tak dużo, że bez dobrego poradnika ciężko coś dobrego uzyskać.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.08.2021, 12:16:02 »

To w tym przypadku kolorowy pędzel albo właśnie jakiś skrypt lub filtr z G'MIC. Sprawdzę to ostatnie. Jednak tutaj to ogniwo jest dość problematyczne, bo tak naprawdę to są jakby dwie połówki i ogólnie grafika dość skomplikowana. Lepiej by to zadziałało, gdyby było jedno całe ogniwo, no ale pokombinuję i dam znać Mrugnięcie

A jeszcze ważne pytanie, jaki kształt ma mieć ta ścieżka?
Zapisane
xarx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

xarx


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 18.08.2021, 13:52:22 »

Kształt ścieżki:
https://i.ibb.co/1Kttymv/lancuch.png
Średnica pędzla (ogniwa) na ścieżce 20px.
Inna wersja ogniwa:
https://i.ibb.co/87q2KLf/ogniwo-2.png
Może na tym będzie lepiej eksperymentować.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 18.08.2021, 13:57:18 »

Wygląd ogniwa będzie sporym problemem w przypadku takiego kształtu ścieżki, bo samych ogniw przecież nie wygniemy, trudno więc będzie je sensownie i płynnie łączyć po łuku.
Najlepiej aby grafika przedstawiała całe, pełne ogniwo, a nie fragment łańcucha przerwany w losowym miejscu, ponieważ jedynym sposobem jest powielenie tych obrazków i ułożenie jeden za drugim wzdłuż ścieżki. Tak będzie działać zarówno pędzel, jak i skrypt. Jeśli ułożymy je w linie prostej, to nie będzie problemu, bo ich krawędzie będą się stykać, ale po łuku już znajdą się względem siebie pod kątem i powstaną przerwy. Nie ma opcji, aby te grafiki były wyginane i łączone bezszwowo
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 18.08.2021, 14:10:48 »

Wg mnie najlepiej aby to ogniwo wyglądało w ten sposób (bez tych pomarańczowych dziwolągów pomiędzy zielonymi pałąkami):



Wtedy po łuku będzie można uzyskać sensowny i płynny łańcuch


* ogniwo.png (65.54 KB, 396x122 - wyświetlony 559 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 18.08.2021, 14:32:46 »

Sprawdziłam opcję z pędzlem i rysowaniem wzdłuż ścieżki, ale z takim dużym ogniwem niestety słabo sobie radzi. Nie wiem jak duży ma być ten łańcuch i czy to ogniwo ma pozostać w takich wymiarach jak załączyłeś, ale jeśli tak, to chyba trzeba po prostu klikać sobie tym pędzlem ręcznie ustawiając tylko za każdym razem odpowiedni kąt, tak aby ogniwa układały się wzdłuż ścieżki. Automatycznie niestety coś to szwankuje i nawet jak zmniejszyłam grafikę, to i tak miejscami ogniwa są zbyt blisko siebie, a miejscami są zbyt oddalone Smutny Ogólnie ciężko będzie uzyskać łuk z tak dużych elementów, chyba że cała grafika z łańcuchem ma być jakaś ogromna. Z drugiej strony przy tak szczegółowym obrazku trudno będzie te ogniwa jakoś bardzo mocno zmniejszyć, bo wtedy nie będzie widać, co to w ogóle jest...

@Edycja:



- coś takiego uzyskałam klikając pędzlem ręcznie wzdłuż ścieżki ze zmianą kąta przed każdym kolejnym kliknięciem. Ciężko spasować wielkość ogniwa lub odległości tak, aby pod koniec nie zachodziło jedno na drugie ani nie wyszła za duża przerwa. Trzeba by to było sobie wyliczać, o ile nie ma skryptu, który coś takiego robi...
« Ostatnia zmiana: 18.08.2021, 14:49:08 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 18.08.2021, 15:29:28 »

Nie udało mi się znaleźć żadnego takiego dodatku, ale okazało się, że Inkscape świetnie sobie radzi z takim zadaniem: https://i.ibb.co/SvN8Scw/2021-08-18-162624.png - ścieżka celowo jest na czerwono, aby było widać działanie efektu, ale po zastosowaniu filtra można ją usunąć lub zrobić niewidoczną. W przeciwieństwie do GIMP-a Inkscape tak układa obiekty, aby równomiernie wypełnić nimi ścieżkę.
Inkscape to darmowy program do grafiki wektorowej, ale jeśli nie chcesz go instalować, to zaczekaj, może jednak ktoś zna taki plugin do GIMP-a i odpisze w tym temacie.
Szkoda, że ta opcja z pędzlem tak koślawo działa Smutny
« Ostatnia zmiana: 18.08.2021, 15:42:07 wysłane przez be@ » Zapisane
xarx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

xarx


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 19.08.2021, 09:40:14 »

Dzięki, widać że jesteś prawdziwą pasojnatką. Ja stosuje trochę inne mechanizmy. Czasem warto się przespać z problemem, ale odradzam tego jako złoty środek w relacjach międzyludzkich. Mam parę koncepcji do sprawdzenie jeszcze na samym Gimpie. Jak się uda to wrzucę tu efekt końcowy. Co do Inkscapa to też znam ten program, parę razy już się na nim bawiłem, ale mam go na komputerze na surowo zainstalowanego i bym musiał sobie go skonfigurować. Będę musiał rozdzielić to ogniwo na dwa ogniwa, wtedy nie będzie tak mocno widocznych załamań przy łukach.
« Ostatnia zmiana: 19.08.2021, 10:00:27 wysłane przez xarx » Zapisane
xarx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

xarx


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 20.08.2021, 11:14:13 »

Co robię źle?
Nie wychodzi tak jak na zamieszczonym zdjęciu przez Ciebie.
ścieżka i obiekt są na oddzielnych warstwach, zaznaczone.
https://ibb.co/tLG1mgB
Wyłączyłem pierwszą opcje, ale obiekt się nie obraca.
https://ibb.co/MkqccvN
Tu użyłem innego narzędzia, ale kopiuje tylko czarny prostokąt o wymiarach obiektu.
https://ibb.co/c39hmfm
To ostanie robiłem na podstawie tutorialu:
https://www.youtube.com/watch?v=0sh8kp9rAkk

« Ostatnia zmiana: 20.08.2021, 13:34:56 wysłane przez xarx » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 20.08.2021, 12:15:02 »

Na twoim pierwszym zrzucie nic nie widać, bo wstawiłeś jakąś miniaturę i nie mogę odczytać ustawień. Zresztą wszystkie są takie małe i bezużyteczne. Wstaw screeny w oryginalnym rozmiarze.
Nie wiem czy ma to znaczenie, że obiekty są na oddzielnych warstwach, ale u mnie były na jednej. Przed użyciem filtra trzeba zaznaczyć obydwa obiekty w odpowiedniej kolejności
« Ostatnia zmiana: 20.08.2021, 12:40:33 wysłane przez be@ » Zapisane
xarx
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 13
Galeria Użytkownika

xarx


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 23.08.2021, 11:58:27 »

Nie wiem czy to jest błąd programu, czy cały czas robię coś źle?
Zdjęcia w poprzednim poście poprawiłem
Poniżej jest filmik z tego jak robiłem krok po kroku w Inkscape wypełnienie ścieżki.
https://www.szybkiplik.pl/c839G8qucq
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 23.08.2021, 13:33:44 »

Sorki, że dopiero teraz odpisuję, ale nie mamy powiadomień o edycji posta i dopóki dziś nie napisałeś, to nie wiedziałam, że coś się w temacie zmieniło.
Wg pierwszego screena masz wszystko prawidłowo ustawione. Może faktycznie to kwestia warstw, bo ja żadnych warstw nie tworzyłam. A może zabłąkał ci się tam jeszcze jakiś dodatkowy, niewidoczny obiekt? Ew. faktycznie występuje u ciebie jakiś błąd programu. Niestety dziś mam bardzo mało czasu i nie wiem czy znajdę chwilę na obejrzenie filmiku. Postaram się później dokładniej temu przyjrzeć.
Możesz jeszcze spróbować szczęścia zamieszczając pytanie na forum Inka: https://inkscape-tutorial.pl/forum/potrzebuje-pomocy.html

@Edycja:
Jednak zerknęłam na filmik i podejrzewam, że problemem może być ta ścieżka, którą utworzyłeś wektoryzując bitmapę. Musiałabym zerknąć na plik SVG, żeby się tej ścieżce przyjrzeć. To dość prosty kształt i lepiej gdybyś narysował go od nowa w Inku, zamiast wektoryzować obraz rastrowy. Dzięki temu ścieżka będzie mieć mniej węzłów. Im jest ich więcej i bardziej skomplikowany kształt, tym zapewne gorzej sobie radzi ten filtr
« Ostatnia zmiana: 23.08.2021, 13:47:41 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak uzyskać efekt łańcucha z powtarzającymi się ogniwami?
Skocz do: