Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: stara fotografia - renowacja  (Przeczytany 3306 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
covo
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 07.05.2021, 22:18:13 »

jakby ktoś chciał pochylić sie nad pomoca w sprawie renowacji starej foto  - będę zobowiązany Uśmiech
zdjecie takie ->
Moje dotychczasowe dosw. w sprawach renowacji są proste, by nie rzec - bardzo proste: zawsze stosowałem
In-paint -> czyszczenie z plam, brudów, Zoner Photo Studio, gimp, ew.
Lightroom --> operacje na światłach,cieniach,bielach,czerniach,kontrasty...
Takie proste, intuicyjne zabiegi. Zero jakichś... warstw na przykład. Nie dobrnąłem aż tak.
Przy tym zdjęciu w sprawie renowacji pojawia sie chyba wszystko:
- sprawa świateł (tak najogolniej)
- pogięty papier (to jest chyba najgorsze, na ile to można uratować...?)
Nigdy nie poprawiałem takiej jakości foto (chodzi zwłaszcza o uszkodzenia fizyczne).
Celem nie jest otrzymanie bóg-wi-czego Uśmiech, ale zdroworozsądkowe poprawienie, zwłaszcza -> zminimalizować (!) uszkodzenia, z prześwietleń wydobyc wiecej niz jest.
Jak sie za to zabrać?
do dyspozycji np. gimp, dlatego piszę tutaj (ale i lightroom, why not)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 07.05.2021, 22:48:17 »

Czy ta fotografia została zeskanowana czy jest to zdjęcie zdjęcia? Ta biała plama rozumiem, że jest na oryginalnej fotografii, a nie powstała w trakcie digitalizacji? Czy to co wstawiłeś, to oryginalna rozdzielczość?
Zapisane
covo
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 07.05.2021, 23:41:29 »

wszystko co widać - jest na foto oryg.
foto na papierze --> skan png --> skan otwarty w irfan  -> screen i z programu screenujacego poslane na imgur (link podałem)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 08.05.2021, 01:14:59 »

A rozdzielczość? Im większa rozdzielczość tym lepiej, a to wstawione w poście ma dość małą...
Odnośnie białej plamy i korekcji oświetlenia, to na pewno przydadzą się poradniki:
 Maski jasności
 Warstwa dopasowania
Warto też zainstalować wtyczkę G'MIC. Jest tam wiele filtrów do odszumiania, wygładzania, wyostrzania itd.
Zapisane
covo
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 08.05.2021, 13:19:00 »

Tyle udało mi sue zrobić,
[.....]
Pewne fragmenty namalowałam, bo były nie do odzyskania.
[.......]
może sobie poradzisz za pomocą poradników.
to teraz może jeszcze znajdzie się ktoś, kto - już po dowodzie, że naprawa zdjęcia możliwa,ale o tym to tzw. każdy wie  - podpowie którym narzędziem (a wiele ich jest, jak powszechnie wiadomo)  co wykonać, korekcję/naprawę czego. O to było pytanie.
(oczywiście nie ma mowy o domalowaniu czegokolwiek)
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 08.05.2021, 13:27:28 »

Usunęłam zatem swoja poprzednią wiadomość. Zauważyłam o co prosiłeś, jednak zdjęcie jest tak zniszczone, że naprawa go wymaga naprawdę dużego doświadczenia, wprawy i umiejętności. Zwykły grafik tego nie zrobi. Pomyślałam, że tak pomogę.
Wszystko zajęło mi 4 godziny, podczas pracy nad tym plik miał około 50 warstw na różnych trybach krycia. Dużo pracy intuicyjnej na korekcjach koloru, zaznaczeniach, maskach itp. Nie da się tego po prostu opisać.
Narzędzia:
łatka, stempel, zaznaczanie odręczne, maski warstw, krzywa tonalna, airbrush, smudge, blur, wyostrzenia, tekstury kamienia. Przekształcanie fragmentów wyciętych zdjęć.
Zapisane

covo
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 09.05.2021, 03:27:23 »

ok, załóżmy,że interesuje mnie tylko i wyłącznie likwidacja (tzn. zminimalizowanie) pęknięć, załamań, połamań. . Sprawę świateł - zostawiamy, poradzę sobie.
Przy czym - minimalizując pęknięcia/załamania - nie robimy domalowań. Jest wykonalne softowo, wtyczkowo? Jak? <--- potrzebna mi "ścieżka dostepu", step by step, w pktach.Nie za bardzo mam czas na lekturę poradników, niestety. Sprawa pilna.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 09.05.2021, 10:18:05 »

Sprawa pęknięć, to moim przypadku narzędzie łatka i stempel i ręczne "łatanie". Żeby zrobić coś bardziej automatycznie możesz sprawdzić także to:
https://www.youtube.com/watch?v=yNzIHrsmeIw
Nie wiem jak ta wtyczka poradzi sobie w wypadku usuwania uszkodzeń ze zdjęcia. Niestety są rzeczy, które nie zawsze da się osiągnąć za pomocą wtyczek.
Zapisane

covo
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 09.05.2021, 20:07:34 »

Maski jasności
 Warstwa dopasowania
Warto też zainstalować wtyczkę G'MIC.
thx, podziałam też tak
Zapisane
covo
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 1.*
Licencja: Copyright
Wiadomości: 33
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 09.05.2021, 20:08:45 »

Sprawa pęknięć, to moim przypadku narzędzie łatka i stempel i ręczne "łatanie". Żeby zrobić coś bardziej automatycznie możesz sprawdzić także to:
https://www.youtube.com/watch?v=yNzIHrsmeIw
Nie wiem jak ta wtyczka poradzi sobie w wypadku usuwania uszkodzeń ze zdjęcia. Niestety są rzeczy, które nie zawsze da się osiągnąć za pomocą wtyczek.
thx, popróbuję.
Zapisane
xcare 55
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 1
Galeria Użytkownika

xcare 55


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 28.07.2022, 08:47:51 »

Może ktoś z zaawansowanych użytkowników GIMP-a opracuje obszerny wizualny poradnik jak korzystając z dostępnych narzędzi GIMP-a - praca na warstwach, retuszu, separacji częstotliwości
itp - aby przwrócić "blask" starej zniszczonej czarno-białej fotografii z ubytkami, przebarwieniami itp. Praca trudna, ale może ktoś się podejmie ?
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: stara fotografia - renowacja
Skocz do: