Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Ustawienia strony do druku
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Ustawienia strony do druku  (Przeczytany 2568 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Partrner
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Partrner


Zobacz profil
« : 09.04.2021, 19:21:19 »

Witam.
Taki problem. Potrzebuję drukować z Gimp (wer. 2.10.10 obecnie 2.10.20) zdjęcia w formacie 10x15 - pocztówka i 13x18. Niestety, ale non stop mam ustawienie papieru na A4. Żadne próby zmiany formatu papieru, jak i skalowanie obrazu, zmiana wielkości obrazu, wybór wielkości wydruku nic nie dają.
Gdy wszystko ustawię, wraz z preferencjami druku na pożądany format, to i tak nie da się wydrukować w takim formacie, a właściwie to w ogóle nic nie drukuje, bo otrzymuję komunikat "zły format papieru" co oczywiste skoro sam widzę że jego format nadal na podglądzie jest większy.
W załączeniu zrzut z ekranu.
Nie mam pojęcia co dalej robić.
Próbowałem już nowy plik otwierać wg rozmiaru z szablonu i do niego przenosić obraz ale to również nic nie dawało.
Pracuję pod Win10 najnowszym (musiałem z aktualizować bo problem był z wydrukiem zdjęć z przeglądarki zdjęć systemowej-jakieś błędy w Windowsie, już naprawione, a problem był i przed aktualizacją z drukiem zdjęć z pod Gimpa)
Drukarka Brother DCP-T510W
Może znajdzie się ktoś kto zna problem i mi pomoże?

https://photos.app.goo.gl/6etwiANjqNrBUy3J7


* ustawienia druku.jpg (201.47 KB, 640x375 - wyświetlony 226 razy.)
« Ostatnia zmiana: 23.12.2021, 23:14:10 wysłane przez be@ » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #1 : 09.04.2021, 19:36:12 »

A jaki format ustawiłeś w ustawieniach strony?

https://drive.google.com/file/d/1IRNyBRYE7pi3nO0siQBZ77TQMKM3p4I0/view?usp=sharing


* ustawienia_strony_gimp.png (18.95 KB, 365x418 - wyświetlony 202 razy.)
Zapisane

Partrner
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Partrner


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 09.04.2021, 21:28:35 »

Ustawiam, 10x15 (4x6 cali); 13x18(5x7cali)
Po przejściu do komendy "drukuj" sprawdzam w preferencjach a tam nadal A4 i chociaż zmienię format który potrzebuję, to na podglądzie widzę że biały "podkład" jest większy od zadeklarowanych wymiarów zdjęcia...
Tak jest tylko podczas próby wydruku w Gimpie, pod przeglądarką obrazów z Windowsa obecnie jest już OK.
Nie pomaga odinstalowywanie drukarki, ani jej uaktualnienia.
Problem ten, mam non stop.
PS
Gdy wrzucam do zasobnika papier formatu A4 zdjęcie się drukuje w zadanym formacie, czyli 10x15 lub 13x18.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 09.04.2021, 21:57:13 »

Wybacz, że tak cię meczę, ale dalej nie mam pewności czy na pewno ustawiasz ten format także w Ustawieniach strony(w załączniku w poprzedniej wiadomości zrzut ekranu z tego okna), czy tylko w opcji "wydruk" na karcie "ustawienia obrazu". Inne pytanie, czy w preferencjach drukarki także wybierasz ten format papieru, który wkładasz do drukarki? Oczywiście może tak właśnie robisz, ale musze zapytać, bo problem tak naprawdę może okazać się trywialny.
Zapisane

Partrner
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Partrner


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 09.04.2021, 22:04:34 »

Robię dokładnie tak jak o to pytasz. Ustawienia strony, następnie wydrukuj/preferencje (tu muszę za każdym razem ustawić potrzebny mi format bo ustawienia strony niczego nie zmieniają pomimo iż w nim też ustawiam format) sprawdzam na podglądzie po zatwierdzeniu zmian i widzę to tak jak opisałem w pytaniu na początku (zrzut ekranu)
Podejmując próbę wydruku otrzymuję komunikat że zły format papieru...
Próbowałem również ustawiać: Obraz/Rozmiar wydruku, a następnie Skalowanie.
Niestety żadne ustawienia nie dają oczekiwanych zmian.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 10.04.2021, 09:30:59 »

Tak sobie przypomniałam, że windows wraz z jedną aktualizacja popsuł drukowanie. U mnie pomogło zainstalowanie poprawki z windows update. Nawet nie wiem czy w GIMP-ie były jakieś problemy bo nigdy nie miałam potrzeby drukować od razu z GIMP-a, zazwyczaj pliki do druku zapisuję jako pdf i wtedy drukuję. Jeśli masz w systemie tę poprawkę, to ja nie wiem jak Ci pomóc. Poczekamy wtedy na kogoś jeszcze kto będzie znał rozwiązanie.
Zapisane

Partrner
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Partrner


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 10.04.2021, 11:38:05 »

znam ten problem. Najpierw był bluekran, a następnie fotki drukowane z systemowej przeglądarki zdjęć, się z dwoma pasami na krawędziach, z pustym środkiem. Męczyłem się z tym jakiś tydzień.
Odpowiadała za to poprawka KB5000809, następnie KB5000802. Podobno wystarczyło tę poprawkę odinstalować i wydruk na karcie pojawiał się w całości.
U mnie zdążyłem doinstalować wszystkie następne poprawki a następnie system uaktualnił się do najnowszej wersji, co usunęło ten błąd. Obecnie od wydruku jest chyba aktualizacja o nr KB5000842, ale na 100% tego pewny nie jestem, zresztą na pomocy Microsoftu też za bardzo nie wiedzą która to poprawka, ja do tych info docierałem bardziej u chłopaków z tej ciemniejszej strony netu  ;-)
Problem z wydrukiem z Gimpa, miałem jednak już przed błędami Windowsa.
Męczę ten temat od dość dawna.
No nic, może znajdzie się jakaś dobra dusz i podpowie co zrobić.

I jeszcze jeden temat się pojawił.
Zaktualizowałem Gimpa z 2.10.10 do wer 2.10.24 i przestał działać mi jeden z filtrów:"G'MIC_Qt"
Znasz może ten temat?
" ... We wtyczce wystąpił błąd: „gmic_gimp_qt.exe”
(C:\Users\Przemko\AppData\Roaming\GIMP\2.10\plug-ins\gmic_gimp_qt\gmic_gimp_qt.exe) ... "
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 10.04.2021, 12:46:32 »

Masz rację. Nie wiedziałam, ze się G'MIC popsuł z nową wersją. Właśnie odinstalowałam wtyczkę i zainstalowałam jeszcze raz wersja G'MIC 2.9.7, tak dla jasności Uśmiech). Teraz już działa.
Zapisane

Partrner
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Partrner


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 10.04.2021, 13:55:02 »

zainstalowałam jeszcze raz wersja G'MIC 2.9.7, tak dla jasności Uśmiech). Teraz już działa.

Zrobiłem to samo, na razie działa  Uśmiech
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #9 : 10.04.2021, 19:32:39 »

https://www.gimpuj.info/index.php/topic,69241.0.html
Poradnik od Zbyma72age, właśnie opublikowany na forum. Mam nadzieję, że pomoc od Zbyma72age rozwiąże większość problemów z drukowaniem.
Zapisane

Partrner
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

Partrner


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 11.04.2021, 12:59:08 »

Dzięki  Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Ustawienia strony do druku
Skocz do: