Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Generowanie konturów z obrazu
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Generowanie konturów z obrazu  (Przeczytany 1499 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Misiek9219
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Misiek9219


Zobacz profil
« : 15.12.2020, 18:47:03 »

Witam wszystkich Uśmiech

Od kilku dni szukam odpowiedzi i nigdzie nie mogę znaleźć. Przeleciałem połowę YT i dalej nic. Wychodzi na to że nie wiem czego chce albo robię coś źle.

Załączyłem zdjęcie którego efekt chce uzyskać w moim projekcie.
Chodzi mi o to żeby ze zwykłego zdjęcia np. samochodu wygenerować podobne kontury pojazdu oraz żeby grafika była w formie wektorowej.
Jeżeli jest ktoś w stanie podlinkować jakiś poradnik czy to z forum czy z YT będę wdzięczny

Pozdrawiam



* logosampochodkontur.jpg (27.73 KB, 343x278 - wyświetlony 82 razy.)
« Ostatnia zmiana: 23.12.2021, 21:55:29 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 15.12.2020, 19:02:52 »

Witam wszystkich Uśmiech

Od kilku dni szukam odpowiedzi i nigdzie nie mogę znaleźć.


Kolory => Kolor na alfę...

Trzeba się pobawić parametrami(usunąć kolor czarny)
Szybki przykład - kliknij obraz
Najlepiej przeczytać manual GIMP-a link jest na forum


* logosampochodkontur.png (170.84 KB, 343x278 - wyświetlony 71 razy.)
Zapisane
Misiek9219
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Misiek9219


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 15.12.2020, 19:33:55 »

A czy w ogóle z tego jestem w stanie dojść do efektu załączonego w pierwszym poście?

* plecy.xcf (658.34 KB - pobrany 30 razy.)
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 15.12.2020, 20:07:29 »

A czy w ogóle z tego jestem w stanie dojść do efektu załączonego w pierwszym poście?

Tylko G`MIC => Coutours => Edge

A jak dodamy Kolor => kolor na alfę...
otrzymamy to co w załączeniu (kolejność obrazów odwrotna)


* plecy.png (371.56 KB, 1024x678 - wyświetlony 76 razy.)

* plecy1.png (294.93 KB, 1024x678 - wyświetlony 64 razy.)
* plecy.svg (1865.94 KB - pobrany 27 razy.)

* Najpierw - Zmiana koloru na odcienie szarości.jpg (189.37 KB, 864x562 - wyświetlony 82 razy.)
« Ostatnia zmiana: 17.12.2020, 20:29:27 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 16.12.2020, 02:26:23 »

Chodzi mi o to żeby ze zwykłego zdjęcia np. samochodu wygenerować podobne kontury pojazdu oraz żeby grafika była w formie wektorowej.
A czy w ogóle z tego jestem w stanie dojść do efektu załączonego w pierwszym poście?
Nie, bo GIMP to nie jest program do grafiki wektorowej i automatycznie takiego efektu nie uzyskasz, nawet z G'MIC. Ten plugin może być pomocny w przypadku niektórych zdjęć, ale tylko pośrednio, bo wektorów i tak nie wygeneruje. Można jedynie uzyskać obraz, który będzie łatwiej przekształcić na wektory i mniejszym nakładem pracy uzyskać docelowy efekt. To jest odrysowane w programie do grafiki wektorowej, takim jak np. darmowy Inkscape. Możesz zrobić tak, jak Zbyma72age podaje w drugim poście (pierwszy, to chyba jakaś pomyłka i w ogóle nie ma nic wspólnego z tematem), a następnie otworzyć ten obraz w programie wektorowym i tam odrysować. W przypadku zdjęć o dużej rozdzielczości i w bardzo dobrej jakości, z dobrym kontrastem, można nawet użyć automatycznej wektoryzacji (trasowania) po wcześniejszym przygotowaniu za pomocą GIMP+G'MIC i tylko nieznacznie poprawić linie konturów i niektóre szczegóły. Wszystko zależy od zdjęcia. Nie zawsze w ogóle warto będzie bawić się w konturyzację za pomocą G'MIC
« Ostatnia zmiana: 16.12.2020, 04:09:55 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 16.12.2020, 20:34:53 »

Chodzi mi o to żeby ze zwykłego zdjęcia np. samochodu wygenerować podobne kontury pojazdu oraz żeby grafika była w formie wektorowej.
A czy w ogóle z tego jestem w stanie dojść do efektu załączonego w pierwszym poście?
(pierwszy, to chyba jakaś pomyłka i w ogóle nie ma nic wspólnego z tematem)

O tyle prawda,

* logosampochodkontur1.svg (148.87 KB - pobrany 38 razy.)
« Ostatnia zmiana: 18.12.2020, 16:03:44 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
Misiek9219
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 5
Galeria Użytkownika

Misiek9219


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 16.12.2020, 20:39:18 »

Dziękuje za pomoc, postaram się coś wyrzeźbić  Uśmiech
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 403
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 17.12.2020, 03:24:41 »

O tyle prawda, że nie podałem dalszego ciągu do wykonania:
Rysunek który załączyłem = Zaznaczenie wg koloru => Rysuj wzdłuż krawędzi zaznaczenia (Pełny kolor, Wygładz, 1px) dalej zaznaczenia Brak i Zapis
No chyba nie Mrugnięcie Po pierwsze wybrałeś rysunek, który został załączony przez autora jako przykład gotowego efektu, który chce uzyskać ze zdjęcia. Tak więc to już był gotowy efekt, który nie wymagał żadnej obróbki. Usunąłeś kontury zmieniając czarny kolor na alfę, po czym teraz dopisałeś, aby je dorysować. Po co najpierw kontury usuwać, a później znów je rysować? Szczególnie, że te usunięte nie były linią o jednolitej szerokości, a rysując automatycznie wzdłuż konturów takich wymodelowanych linii nie uzyskamy. Kompletnie nie widzę zastosowania dla takiej operacji, nawet gdyby użyć zdjęcia z efektem wykrywania krawędzi.

@Misiek9219 - w przypadku zdjęcia trzeba przetestować różne filtry G'MIC, bo jest tam więcej takich, które zmieniają zdjęcie w coś podobnego do rysunku wektorowego (np.: Artistic -> Poster Edges; Black&white -> Ink wash, Pencil; Contours -> Edges) . Trzeba też pobawić się ustawieniami tych filtrów, aby zrozumieć ich działanie i uzyskać w miarę dokładne, ale jednocześnie gładkie kontury. To niestety wymaga już pewnej wprawy i doświadczenia. Możliwe, że trzeba będzie też efekt końcowy zdesaturować (to już zależnie od wybranego filtra) i dopiero wtedy przerzucić do Inkscape, gdzie albo będzie można automatycznie zwektoryzować, albo uzyskany filtrami efekt ułatwi odrysowanie. W przypadku małych i słabej jakości fotek, często ta zabawa z G'MIC w ogóle nie ma sensu. Szybciej będzie od razu odrysować w Inku, no ale tu też trzeba mieć trochę wprawy...
Podsumowując, nie jest to proste zadanie dla osoby początkującej, ale jeśli lubisz i chociaż troszkę potrafisz rysować, to sobie poradzisz. Na pewno warto doinstalować G'MIC, bo pozwala uzyskać wiele atrakcyjnych efektów
« Ostatnia zmiana: 17.12.2020, 03:47:12 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 18.12.2020, 16:12:31 »


No chyba nie Mrugnięcie Po pierwsze wybrałeś rysunek, który został załączony przez autora jako przykład gotowego efektu, który chce uzyskać ze zdjęcia. Tak więc to już był gotowy efekt, który nie wymagał żadnej obróbki.
Autor zapytania pisał:
Chodzi mi o to żeby ze zwykłego zdjęcia np. samochodu wygenerować podobne kontury pojazdu oraz żeby grafika była w formie wektorowej.

Chyba jednak jeszcze widzę, że załączony był obrazek w formacie jpeg.
Nic więc nie stało na przeszkodzie aby wykorzystać go do przetworzenia do formatu SVG  i to jest dopiero gotowy efekt.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Generowanie konturów z obrazu
Skocz do: