Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Szablon w kształcie ptaka
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Szablon w kształcie ptaka  (Przeczytany 2770 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
rossi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

rossi


Zobacz profil
« : 29.11.2020, 21:39:35 »

Witam szanowne grono koleżanek i kolegów. Otóż walcze i zwalczyć nie mogę..... Nie wiem jak zrobić szablon żeby miał konkretny obrys. Później w ten obrys dopasować inny obraz ( te kolejne obrazy które będą miały być wpasowane w szablon będą z tej samej serii{będą pasowały konturowo} [[będą się różnić kolorami i szczegółami]] ale w szablon będą pasować...
Czy ktoś pomoże w wykonaniu takiego szablonu ?
« Ostatnia zmiana: 23.12.2021, 21:50:42 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 30.11.2020, 00:05:14 »

Chodzi ci o jakąś ramkę? Nie wiem, co rozumiesz pod pojęciem szablonu z obrysem. W GIMP szablonem jest po prostu nowy obraz o zadanych wymiarach w cm lub px i w przypadku cm, także o zadanej rozdzielczości. Gotowe szablony są dostępne w menu: Okna -> Dokowalne okna dialogowe -> Szablony.
Możesz sobie utworzyć jakąś ramkę z obrysem i po prostu zapisać ją jako XCF czy PNG z przezroczystością. Można też użyć filtra czy pluginu, który doda do zdjęcia ramkę, obrys czy co ty tam chcesz Mrugnięcie
A najlepiej, jakbyś podał przykład obrazujący, jak ma wyglądać taka grafika samodzielnie i z tym "wpasowanym" zdjęciem
Zapisane
rossi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

rossi


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.12.2020, 17:30:34 »

chodzi mi o szablon przedstawiający kontury, tak abym w kontury mógł wpasować zdjęcie przedstawiające tego samego ptaka( dokładnie rzecz ujmując tak aby kontur szablonu była zawsze na wierzchu, a zdjęcie, które dopasowuje było pod spodem, tak aby to co chcę żeby zostało poza konturem, poza nim zostało niewidoczne.)

https://gieldagolebi.pl/index2.php?id=szczegolyarchiwum&nr=121136
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 18.12.2020, 17:34:32 »

Czyli chcesz mieć biały prostokąt o określonych wymiarach z cieniem dookoła? Bardzo jakoś niezrozumiale to opisujesz. Podałeś przykład, gdzie jest kilka obrazków, jakieś tabelki i tekst, więc ciężko coś z tego wywnioskować. Ja tam widzę po prostu biały prostokąt, a na jego tle różne grafiki i tekst. Nie mam pojęcia, jak się to ma do jakiegoś zdjęcia, co ma być pod jakimś spodem...
Zapisane
rossi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

rossi


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 18.12.2020, 17:40:02 »

Be@, chodzi mi o obrys(kontur) dokładnie jak w linku takiego ptaka tzn... same zewnętrze kontury tego ptaka, tak jak by sam ptak na zdjęciu nie był widoczny tylko jego obrys. Tak żeby ten obrys był "na wierzchu" a ja żebym mógł swobodnie przekształcać i dpasować kolejne zdjęcie do kształtu obrysu.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 18.12.2020, 17:41:21 »

Czyli chcesz mieć biały prostokąt z dziurą w kształcie ptaka? Czy po prostu jakiś cienki, biały kontur sylwetki gołębia?
« Ostatnia zmiana: 18.12.2020, 18:12:58 wysłane przez be@ » Zapisane
rossi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

rossi


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 18.12.2020, 18:41:22 »

Biały prostokąt z dziurą w kształcie ptaka(jak na zdjęciu) taki żeby inny obraz można było do niego dopasować
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 18.12.2020, 19:01:01 »

No to nie jest szablon, tylko maska. Wystarczy do warstwy ze zdjęciem dodać czarną maskę z białą sylwetką gołębia.



Zdjęcie można sobie dowolnie przesuwać i skalować, widoczny będzie tylko ten fragment w miejscu sylwetki. Można sobie zapisać warstwę z maską do XCF i używać do innych zdjęć
Zapisane
rossi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

rossi


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 18.12.2020, 19:02:43 »

szybki brief jak to zrobic ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18.12.2020, 19:07:10 »

No klikasz PPM na warstwę i wybierasz z menu Dodaj maskę warstwy. W okienku, które się wyświetli, wybierasz czarną. Na koniec, na tej masce dodajesz białą sylwetkę gołębia. Nie wiem czy masz tą sylwetkę jako obrazek czy co? Ew. musiałbyś sobie poszukać albo odrysować. Aby rysować na masce, trzeba w nią kliknąć w oknie warstw. Można też wkleić do niej taką sylwetkę na przezroczystym lub czarnym tle albo kliknąć białym pędzlem w kształcie tego gołębia
« Ostatnia zmiana: 18.12.2020, 19:21:02 wysłane przez be@ » Zapisane
rossi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

rossi


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 18.12.2020, 19:11:16 »

wtedy będę mógł ten oraz pod spodem ustawiać względem maski tak aby jego kontury pokryły się z konturami maski ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 18.12.2020, 19:12:57 »

Tak, za pomocą narzędzie przesuwanie Przesuwanie. Tylko wtedy trzeba kliknąć w obraz, żeby nie przesuwać przypadkiem maski
Zapisane
rossi
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 10
Galeria Użytkownika

rossi


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 04.10.2022, 21:27:04 »

Hej, otwórz robię te warstwę dodaje czarne tło(pełna przezroczystość) bo innej opcji nie ma i nic, nie widzę obrazu pod spodem a tło mi się robi w szaro białe kwadraty
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 05.10.2022, 03:07:10 »

A co z twoim najnowszym tematem (https://www.gimpuj.info/index.php/topic,69494.0.html)? Odniosłam wrażenie, że tam chcesz uzyskać inny efekt, ale już prawdę mówiąc zgłupiałam. Zdecyduj się w takim razie, czy chcesz coś takiego jak na grafice nr 1, czy jak na grafice nr 2:

1. https://i.ibb.co/0Fq760j/1.png (z górnej warstwy widoczny jest tylko obszar sylwetek ptaków, a tło można dowolnie podmienić, dodając je na warstwie poniżej. Górny zrzut pokazuje efekt z podstawionym zdjęciem-tłem, dolny bez tła)

2. https://i.ibb.co/tx3C0pD/2.png (górna warstwa to tło z wyciętym, przezroczystym otworem w kształcie ptaków, przez który będzie widoczne zdjęcie na warstwie poniżej. Górny zrzut pokazuje efekt z warstwą widoczną w tym otworze, dolny pokazuje szablon z przezroczystym otworem, zdjęcie na niższej warstwie ma wyłączoną widoczność)

Tło w szare kwadraty oznacza właśnie przezroczystość i jeśli dodasz do warstwy czarną maskę, to ta warstwa stanie się przezroczysta. Natomiast gdy na tej czarnej masce namalujesz białą sylwetkę ptaka (można wkleić lub kliknąć pędzlem w takim kształcie), to wtedy ten biały obszar stanie się widoczny. Obrazują to zrzuty powyżej. W każdym razie na pewno potrzebujesz wyciętej sylwetki ptaka, ew. czarno-białej grafiki (czarny ptak na białym tle lub odwrotnie) albo pędzla w kształcie ptaka
« Ostatnia zmiana: 05.10.2022, 03:25:38 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1] 2  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Szablon w kształcie ptaka
Skocz do: