Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Kopiowanie i wklejanie lub zmiana koloru z zachowaniem półprzezroczystości
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Kopiowanie i wklejanie lub zmiana koloru z zachowaniem półprzezroczystości  (Przeczytany 1458 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
krq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krq


Zobacz profil
« : 12.10.2020, 23:03:13 »

Jestem nowy na forum, ale od jakiegoś czasu już bardziej w zabawie działam na gimpie.
Chcę wkleić w innej warstwie dokładnie takie same piksele, ale gimp mi to sumuje i przy cieniowanych krawędziach pogrubia je. Gdzie leży przyczyna?
Kombinowałem z "trybem złożenia", trybem warstwy i dalej nic, bo to dalej się sumuje. Nie ma trybu zastąp po prostu?

Dzięki za pomoc

Ukryta treść: zrzut (kliknij aby pokazać/schować)
« Ostatnia zmiana: 23.12.2021, 22:34:25 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13.10.2020, 07:59:01 »

Musisz wkleić ten fragment jako nową warstwę powyżej i zmienić jej tryb na Różnica, ew. pokombinować z innymi trybami
Zapisane
krq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krq


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 13.10.2020, 11:20:31 »

Cytuj
Musisz wkleić ten fragment jako nową warstwę powyżej i zmienić jej tryb na Różnica, ew. pokombinować z innymi trybami
Oczywiście kombinowałem z tymi trybami, bez skutku: albo wycina albo sumuje. Załączam xcf'a, może będzie prościej mi pomóc.
Mam GIMP 2.10.14

* zlozenie.xcf (12.03 KB - pobrany 33 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 13.10.2020, 12:47:48 »

Niestety, nie wiem jaki konkretnie efekt chcesz uzyskać. Być może po prostu wybrałeś niewłaściwy sposób, ale nie wiedząc jak wygląda cała grafika i jak ma ona wyglądać docelowo, nie jestem w stanie pomóc na podstawie XCF, który zawiera tylko fragment wyrwany z kontekstu. Nie wiem też dlaczego warstwa z kryciem 50% jest dziwnie rozpikselizowana, bo nie wygląda to na zwykłe rozmycie. Jeśli chcesz, aby rozmyte krawędzie tego elementu zachowały ten sam stopień przezroczystości, to po prostu usuń te fragmenty z wklejanej warstwy powyżej.
Być może w tym przypadku najsensowniej by było pomóc przez Skype lub TeamViewer
Zapisane
krq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krq


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 14.10.2020, 17:29:18 »

Chodzi o to, że jest czarny pasek, kawałek tego paska zaznaczam i kopiuję w to samo miejsce na warstwie nadrzędnej i chciałbym by piksele zastępowały te poniżej finalnie (a nie się sumowały, bo wtedy rozmycie krawędzi nie będzie jednorodne). Problemem jest rozmycie / stopień transparentności. Nie wiem jak to ujarzmić. Przesyłam XCFa jeszcze raz trochę zmienionego, jak możesz to wyłącz (zmieniaj krycie) czerwonego paska i obserwuj co się dzieje na rozmytej niebieskiej krawędzi z tłem i bez tła.
Wychodzi mi na to, że muszę usuwać to co pod spodem jak nie chcę mieć nakładania się transparentnych pikseli.
A chcę znajomemu zrobić napis imienia w stylu nazwy marki i druknąć to na koszulce na prezent.

* zlozenie2.xcf (16.36 KB - pobrany 32 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 16.10.2020, 18:21:41 »

No tak, wtedy musisz usunąć to, co pod spodem. A mi chodziło bardziej o to, czy to kopiowanie i wklejanie jest konieczne, bo może docelowy efekt można osiągnąć inaczej, ale tego się nie dowiem z jakichś fragmentów ani z tego, że ma to być napis. Tu chodzi o efekt graficzny, po co to jest w tym konkretnym miejscu wklejane. Przykładowo w tym drugim XCF wystarczyło zablokować przezroczystość tej czerwonej warstwy i przemalować zaznaczony fragment na niebiesko. Dlatego pisałam, że najsensowniej by było omówić to na Skype lub TeamViewer z opcją udostępniania ekranu.
« Ostatnia zmiana: 16.10.2020, 18:55:05 wysłane przez be@ » Zapisane
krq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krq


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 25.10.2020, 23:55:51 »

Temat sobie załatwiłem, ale mam nowy kłopot z wypełnianiem zaznaczeń, gdzie krawędzie są zmiękczone. Zaznaczę wg. koloru i zaznacza się całość ze zmiękczoną krawędzią, to po wypełnieniu kubełkiem, zmiękczone piksele są w całości pokryte kolorem bez uwzględnienia transparentności. Kombinowałem ze wszystkimi trybami wypełniania kubełkiem, różnym "uwzględnianiem obszaru" i nic.

* yoga.xcf (207.11 KB - pobrany 30 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 26.10.2020, 00:01:14 »

Tu w ogóle nie ma potrzeby niczego zaznaczać ani kombinować z trybami wypełniania. Wystarczy zablokować przezroczystość tej warstwy w oknie warstw i można wtedy wypełnić dowolnym kolorem, a pixele zachowają półprzezroczystość. Inny sposób, to po prostu użyć opcji Barwienie z menu Kolory, tylko trzeba też zwiększyć jasność aby móc zmienić kolor. W tym przypadku też nic nie musisz zaznaczać
Zapisane
krq
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 7
Galeria Użytkownika

krq


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 26.10.2020, 00:16:56 »

Dzięki wielkie.
Cenne uwagi wykorzystam, poradziłem sobie ustawiając progowanie w narzędzi zaznaczania wg. kolorów, niemniej zaraz potestuję Twoje porady, snkju so macz.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Kopiowanie i wklejanie lub zmiana koloru z zachowaniem półprzezroczystości
Skocz do: