Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Prowadnice - jak podzielić obrazek na 6 równych części?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Prowadnice - jak podzielić obrazek na 6 równych części?  (Przeczytany 2903 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
kintaro
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika

kintaro


Zobacz profil
« : 11.07.2020, 13:49:22 »

Witam,
Zacząłem się trochę bawić prowadnicami, ale wszystko robię ręcznie i zajmuje to trochę czasu, proszę zerknąć w link:
https://zapodaj.net/images/e208cde935a89.jpg

Wszystko robię ręcznie i dlatego obrazki nie mają takich samych rozmiarów.

Proszę mi podpowiedzieć, czy istnieje możliwość, żeby automatycznie obrazek podzielić na 6 równych części i od razu żeby te części miały zaznaczenie i przenieść je do nowego okna?

Bo jak robie to swoim "mozolnym" sposobem, to nie dość, że obrazki nie mają takich samych rozmiarów, to potem ręcznie je zaznaczam i przenosze do nowego okna i te zaznaczenia też nie są równe.
« Ostatnia zmiana: 12.08.2020, 18:44:47 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 11.07.2020, 14:07:29 »

Wydaje mi się, że kiedyś był w GIMP-ie filtr, który dzielił obraz na wybraną ilość kafelek, ale teraz nie mogę go znaleźć Smutny Może da się znaleźć taki skrypt.
Do cięcia obrazu wzdłuż prowadnic służy filtr: Strony www -> Przytnij lub Obraz -> Podziel za pomocą prowadnic. Ten pierwszy eksportuje wycięte części jako osobne obrazy do wskazanego folderu, drugi otwiera każdą w nowym oknie.
Natomiast do zarządzania prowadnicami są dodatkowe wtyczki, np.: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,51585.0.html i możliwe, że któraś ma opcję automatycznego ustawienia prowadnic tak, by podzieliły obraz równo na wybraną ilość części, ale nigdy z takiej wtyczki nie korzystałam, więc się nie orientuję.

Spróbuję poszukać skryptu, o którym pisałam na początku i dam znać, jeśli coś znajdę
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 11.07.2020, 14:23:27 »

https://www.gamedev.net/tutorials/visual-arts/slicing-images-using-gimp-the-manual-and-semi-automatical-way-r5257/ - Ziomioslaw znalazł coś takiego. Są tam omówione 2 sposoby. Ten drugi (trzeba sporo przewinąć w dół) jest właśnie automatyczny i wydaje się być tym, czego szukasz. Tylko trzeba doinstalować podlinkowane tam skrypty, a przynajmniej ten pierwszy, bo drugi służy do eksportu tych części
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Online Online

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 11.07.2020, 14:46:32 »

Znalazłam też taką opcję we wtyczce G'MIC:



Pocięte części są otwierane w nowym oknie (jeśli taki tryb wyjścia ustawisz) ale jako warstwy obrazu, a nie każda z osobna. Jednak dość łatwo można każdą warstwę otworzyć jako nowy obraz. Wystarczy przeciągnąć ją na obszar przybornika
« Ostatnia zmiana: 11.07.2020, 15:51:34 wysłane przez be@ » Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 11.07.2020, 16:16:44 »

Tutaj też jest fajny tutorial, w zamiarze do grafik na instagram, ale można użyć w innym celu. Tutorial ten przerobiłam też kiedyś sama i fajnie się sprawdził. https://www.youtube.com/watch?v=n_Gi2BU52jE
Zapisane

kintaro
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 19
Galeria Użytkownika

kintaro


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 11.07.2020, 17:53:42 »

dzięki za odpowiedzi, już się zabieram za czytanie i działanie
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Prowadnice - jak podzielić obrazek na 6 równych części?
Skocz do: