Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Dopasowanie wymiarów zdjęcia do wymaganych?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Dopasowanie wymiarów zdjęcia do wymaganych?  (Przeczytany 3809 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
RjukiPatMorit
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

RjukiPatMorit


Zobacz profil
« : 04.06.2020, 14:56:07 »

Siemka.Mam taki problem. Siedzę już nad tym z godzinę i nie daję rady.
Chodzi o zdjęcie do dowodu.
 "dołącz kolorowe zdjęcie w formie elektronicznej o rozdzielczości minimalnej 492 x 633 piksele i wielkości maksymalnej do 2,5 MB, tak aby fotografia zachowywała proporcje odpowiadające fotografii o wymiarach 35 mm x 45 mm"
Czy ktoś wytłumaczył by mi krok po kroku jak to zrobić?? Smutny Jak zmieniam wymiar, to uciekają mi pixele, i tak w koło Macieju...
Pozdrawiam serdecznie.

« Ostatnia zmiana: 03.10.2020, 13:09:59 wysłane przez be@ » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 431
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 04.06.2020, 16:30:56 »

1. Otwórz sobie to swoje zdjęcie.
2. Wybierz zaznaczenie prostokątne: Zaznaczenie prostokątne
3. Zajrzyj do opcji tego narzędzia
4. Będzie tam opcja "stałe" i "zachowuj proporcje". Dokładnie nie wiem jak się nazywa, bo akurat mam GIMP-a po angielsku ("Fixed" i "Aspect ratio")
5. W każdym razie możesz określić stałe proporcje zaznaczenia, wpisz tam te 35:45
6. Teraz zaznacz taki prostokąt ze swojego zdjęcia, tak duży jak chcesz, ale z tego co pamiętam, ma obejmować głównie (i tylko) twarz
7. Masz? No z menu Obraz -> Przytnij
8. Masz więc obrazek który ma takie zadane proporcje, pamiętam, że minimalnie ma to być 492 x 633 pixeli.

PS... czy zdjęcia portretowe od fotografa, nie mają od razu wymaganej proporcji?
Zapisane
RjukiPatMorit
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

RjukiPatMorit


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 04.06.2020, 18:37:58 »

Samemu zrobiłem zdjęcie Uśmiech
Dzięki za czas.
Pójdę chyba do fotografa
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 04.06.2020, 20:24:11 »

Jakie wymiary w pikselach ma obecnie to zdjęcie? Tę informację powinien pokazać Windows po najechaniu kursorem na plik albo w oknie folderu w kolumnie Wymiary przy ustawieniu widoku szczegółów. Można też kliknąć PPM na zdjęcie i wybrać z menu Właściwości, a następnie przejść do zakładki Szczegóły
Zapisane
RjukiPatMorit
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

RjukiPatMorit


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 04.06.2020, 22:28:03 »

1560x2208
72dpi po obróbce i kadrowaniu w gimpie już, żeby spełnić wymagania twarzy.
Plik matka z motoroli g7power ma tak:
2248x3264
72dpi
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 05.06.2020, 00:00:08 »

To po prostu przeskaluj ten mniejszy z zachowaniem proporcji do szerokości 492 px, a następnie wykadruj Kadrowanie tylko na wysokość do 633 px.

Ew. zrób tak jak napisał Ziomioslaw, tylko używając narzędzia kadrowanie - tam też można wpisać stałe proporcje, a zamiast opcji przytnij, po prostu klikasz Enter po wyznaczeniu obszaru do skadrowania. Nie wiem czego tam nie zrozumiałeś, jak masz jakiś problem, to po prostu napisz, w którym miejscu się pogubiłeś.

PS
Na zrzucie w załączniku ta pierwsza opcja powinna być odznaczona, nie zauważyłam jej robiąc zrzut Mrugnięcie Ważne jest zaznaczenie stałych proporcji i wpisanie 35:45


* 2020-06-05_001258.png (42.24 KB, 728x645 - wyświetlony 288 razy.)
« Ostatnia zmiana: 05.06.2020, 00:15:24 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Dopasowanie wymiarów zdjęcia do wymaganych?
Skocz do: