Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Problem ze zmianą PPI w GIMP 2.10.14
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Problem ze zmianą PPI w GIMP 2.10.14  (Przeczytany 4331 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« : 18.11.2019, 16:34:42 »

Mam kilka gotowych projektow do wydrukowania które mają od poczatku ustawione bodajże 74ppi. Zapomniałem ustawić 300PPi zanim zacząłem robić te grafiki i teraz jest pewien problem.
Po zmianie na 300PPI i zapisaniu projektu czasami zdarza sie że program resetuje te ustawienia i są domyślne 74 (albo 72 nie pamietam)
Istnieje opcja, aby każdy otwierany projekt miał właściwości 300PPI? Bez konieczności zmieniania kązdego z osobna?

//EDIT

Gdy sprawdzam

//be@: Zmieniłam tytuł na bardziej adekwatny
« Ostatnia zmiana: 23.12.2021, 20:17:15 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.11.2019, 16:39:47 »

Nie da się zmienić PPI obrazu rastrowego bez zmiany jego rozmiarów. W zasadzie trzeba tworzyć obraz od początku w docelowej rozdzielczości. Musisz utworzyć dokument w 300PPI i wtedy wrzucić tam swój projekt. Zobaczysz, że automatycznie zostanie pomniejszony, bo większa rozdzielczość, to po prostu większe zagęszczenie pikseli, a obraz rastrowy ma ograniczoną liczbę pikseli. W ostateczności będziesz musiał przeskalować, ale skalowanie w górę powoduje utratę jakości, bo program musi wtedy sam dodać brakujące piksele.
W przypadku grafiki wektorowej taki problem nie występuje
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 18.11.2019, 18:23:27 »

Przed spłaszczeniem wszystkich warstw jest 300PPI a po spłaszczeniu czasami zdarzy się że jest 72PPI.
Na gorze ucielo post, wiec napisze jeszcze raz:
Ogólnie problem zaczął sie od przejścia na nowy PC. Otóż na starym miałem w gimpie wszystko poustawiane tak, aby projekt miał te 300PPI przy każdym rozpoczęciu. Teraz zainstalowalem najnowsza wersje gimpa i zaczynaja sie problemy. Zrobilem od nowa jedną grafike już na poczatku ustawiajac 300PPI, zapisałem w xcf. Otworzyłem, sprawdziłem właściwości obrazu i wszystko się zgadza, 300PPI. Dokonałem małych zmian w projekcie (dodałem tekst), sprawdzam po chwili właściwości obrazu i jest 72 PPI.

Wydaje mi się, że te projekty ktore byly robione na starym PC zachowały swoje wlasciwosci 300PPI i nowa wersja gimpa takie odtworzyła - jest to możliwe ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 19.11.2019, 02:58:11 »

Hmm, skoro tak, to możliwe że faktycznie wystąpił jakiś błąd Smutny W takim razie można założyć, że projekt jednak jest w 300 PPI. A próbowałeś zrobić tak jak pisałam, tzn. utworzyć nowy dokument w stosownych wymiarach i 300 PPI, po czym przeciągnąć na niego ten problematyczny XCF z projektem?

Odnośnie ucinania postów - trzeba uważać, aby przypadkiem nie wbić dodatkowej spacji, bo właśnie to powoduje ucinanie Smutny
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.11.2019, 09:17:33 »

Tak, utworzyłem nowy dokument z 300PPI, przeniosłem projekt i nie było widać żadnej róznicy, wszystko pasuje.
Może po prostu wgram tą samą wersję gimpa co na starym PC bo obecnie posiadam najnowszą
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 19.11.2019, 09:50:15 »

Zainstalowałam GIMP 2.10.14. Utworzyłam obraz w 300 PPI i dodałam nową warstwę na której coś tam pobazgrałam. Spłaszczyłam i zapisałam do XCF. Po ponownym otwarciu nadal miałam 300 PPI. Dodałam tekst, zapisałam projekt i znów po ponownym otwarciu miałam 300 PPI. Spłaszczyłam obraz, zapisałam, znów otwarłam plik XCF, ale PPI nie uległo zmianie. Także nie potrafię powtórzyć takiego błędu. Może dotyczy to tylko Windows 10, a może to jednorazowy wybryk albo kwestia Twojej konfiguracji...

Przydałoby się, żeby sprawdziła to osoba z Win10
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 19.11.2019, 09:50:29 »

Z ciekawości utworzylem dokument 72PPI, przerzuciłem projekt ale nie widzę żadnych różnic. Tak jakby różnice między 300PPI i 72PPI nie były widoczne
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 19.11.2019, 09:52:08 »

Różnice powinny być widoczne jeśli masz ustawione jednostki na mm lub cm. Jeśli PPI będzie sztucznie podbite, to po ustawieniu widoku rzeczywistego obraz będzie gorszej jakości (lekko rozmyty), a jeśli obraz ma 72 PPI, to w dokumencie 300 PPI powinien ulec zmniejszeniu. Gdybyś np. utworzył 2 projekty o wymiarach 10 x 10 cm , ale jeden w 300 PPI, a drugi w 72 PPI, to po eksporcie do JPG (z zaznaczonym zachowaniem rozdzielczości!), obraz z 300 PPI powinien mieć znacznie większe wymiary w pikselach
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 19.11.2019, 10:35:42 »

Zrobiłem tak:
Odinstalowałem Gimpa 2.10.14, zainstalowałem 2.10.12 (czyli ta sama co na starym PC)
Jak na razie wszystko jest tak jak być powinno
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 19.11.2019, 16:08:41 »

"How to Change Image Resolution Using GIMP" nie pomaga?
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Problem ze zmianą PPI w GIMP 2.10.14
Skocz do: