Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Wydano Darktable 3.0.0rc0  (Przeczytany 2113 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 84 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 438
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« : 05.11.2019, 00:24:04 »

https://github.com/darktable-org/darktable/blob/master/RELEASE_NOTES.md
https://discuss.pixls.us/t/darktable-3-0-0rc0-released/14722
Wydano Darktable 3.0.0rc0
4 listopada 2 godziny temu
 
z dumą ogłaszamy pierwszego kandydata do wydania w nadchodzącej serii 3.0 Darktable 3.0.0rc0 !
Wersja github jest dostępna tutaj:
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/tag/release-3.0.0rc0
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.0.0rc0/darktable-3.0.0.rc0.dmg
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.0.0rc0/darktable-3.0.0.rc0.tar.xz
https://github.com/darktable-org/darktable/releases/download/release-3.0.0rc0/darktable-3.0.0rc0-win64.exe

jak zawsze, nie używaj automatycznie generowanego pliku tar dostarczonego przez github, ale tylko nasz plik tar.xz sumy kontrolne to:

$ sha256sum darktable-3.0.0rc0.tar.xz
272d813ee2ba6d34ec527b1650c04f657bce31bf4fe590e21ee6e8b6729f86a4 darktable-3.0.0rc0.tar.xz
$ sha256sum darktable-3.0.0.rc0.dmg
bd52ed13c8324f57d63dd2cd6f7ed03a9f719b8cb334dc5f4881c791f92c1eda darktable-3.0.0.rc0.dmg
$ sha256sum darktable-3.0.0rc0.exe
ef0692886f6c855308fc754d010745d8b4857e35a0b87daa1370afe1e9b1455a darktable-3.0.0rc0.exe

aktualizując z obecnie stabilnej serii 2.6.x, pamiętaj, że twoje zmiany zostaną zachowane podczas tego procesu, ale nie będzie już możliwe obniżenie wersji z 3.0 do 2.6.x.
Ważna uwaga: aby upewnić się, że Darktable może nadal obsługiwać format plików RAW dla twojego aparatu, przeczytaj ten post
https://discuss.pixls.us/t/raw-samples-wanted/5420?u=lebedevri,
w jaki sposób / jakie nieprzetworzone próbki możesz wnieść, aby upewnić się, że mamy pełny zestaw próbek RAW dla twojego aparatu na licencji CC0!
•   Prawie 3 tysiące zatwierdzeń do darktable+rawspeed od 2.6
•   Obsługiwanych 553 wniosków
•   66 problemów zamkniętych
•   Zaktualizowana instrukcja obsługi już wkrótce ™

Z tych dużych
•   Pełna przeróbka GUI Gtk / CSS. Cały GUI jest teraz w pełni kontrolowany przez reguły CSS. W kodzie Gtk C. nie ma już rozmiaru, koloru ani pozycji. To sprawia, że cały GUI jest użyteczny.
•   Ta wersja ma inny motyw:
o   darktable: domyślny motyw
o   darktable-elegant: bardziej zagęszczone czcionki najlepsze wrażenia, jeśli zainstalowana jest czcionka Roboto
o   ikony darktable: równie eleganckie, z ikonami IOP, które najlepiej działają po zainstalowaniu czcionki Roboto
o   darktable-elegant-grey: jak wyżej, ale szary zamiast ciemnego
o   darktable-icons-grey: jak wyżej, ale szary zamiast ciemnego
Pamiętaj, że wymaga to Gtk 3.22 lub nowszej do poprawnego działania.
•   color picker - Selektor kolorów w modułach mieszania, krzywej tonalnej, stref kolorów i wypełnienia światła pozwala teraz wybrać obszar, przytrzymując klawisz Ctrl + kliknięcie na nim.
•   Dodaj obsługę cofania / ponawiania w lighttable dla tagów, kolorowych etykiet, oceny, metadanych, usuniętego stosu historii, wklejonego stosu historii i zastosowanego stylu.

WAŻNE: Ponieważ Ctrl-z jest powszechnie używany do cofania / ponawiania, to jest to, co jest używane w stół podświetlany. Jest to sprzeczne z poprzednim Ctrl-z, który został przypisany do podglądu z punktem ostrości. Podgląd (wcześniej z) i podgląd z wykrywaniem ostrości (wcześniej Ctrl-z) są teraz przypisane odpowiednio do w i Ctrl-w.
•   Nowy widok osi czasu został wprowadzony do stół podświetlany.
•   Dodano nowy tryb do stół podświetlany ‘culling’ zbieranie. Wyświetla stałą liczbę kolejnych zdjęć, zaczynając od pierwszego wybranego obrazu i pozwala je przesuwać i powiększać. Można nim poruszać za pomocą kółka myszy i klawiatury, a liczbę wyświetlanych obrazów można ustawić za pomocą wpisu na dole.
•   Dokonano dość obszernego przepisania stół podświetlany, aby radykalnie poprawić ogólną wydajność. Dotyczy to również taśmy filmowej, która również otrzymała duże przepisanie z tych samych powodów. Stół oświetlany można teraz stosować na monitorach 4K i 5K.
•   Dodaj nowe wsparcie dla maski rastrowej. Jest to kopia maski parametrycznej, która jest stabilna podczas całego potoku pikseli.
•   Moduły można teraz zamawiać ponownie za pomocą Ctrl + Shift + drag.

WAŻNE PROSZĘ PRZECZYTAĆ:
Zauważ, że to NIE jest zmiana kolejności GUI, ale zmiana kolejności pikseli. Jeśli nie znasz kolejności pikseli i faktycznej jakości, która może wynikać ze zmiany wartości domyślnej, nie zmieniaj kolejności.
Domyślna kolejność została ustawiona tak, aby dawać najlepszy wynik przez większość czasu i nigdy nie będzie po złej stronie.
•   Moduł stref kolorów wyświetla teraz histogram oparty na kanale „wybierz według” i wyświetla wybrany zakres, jeśli próbnik kolorów jest w trybie obszaru. Działa teraz jak krzywa tonalna (ale pozioma), ma dwa tryby edycji: edycja według obszaru jest tym pierwszym, jeśli nie zaznaczone, węzły można edytować jak na krzywej tonalnej, usuwanie działa tylko kliknięciem prawym przyciskiem myszy, gdy nie jest w edycji tryb obszarowy. Dodano nowy tryb procesu: pierwszy jest gładki, nowy jest silny. Dodano metodę interpolacji, która pozwala wybierać różne typy krzywych. Selektor kolorów pozwala wybierać według obszaru za pomocą Ctrl + kliknięcie. Dodano nowy próbnik kolorów, który tworzy krzywą na podstawie obszaru wybranego z obrazu. Po naciśnięciu skrótu „przesuń i powiększ podczas edycji masek” obszar rysowania można teraz powiększyć.
•   Nowy moduł Filmic RGB. Ten moduł został zaprojektowany, aby zastąpić krzywą bazową, cienie i światła. Nowy moduł filmowy rgb zastępuje stary wprowadzony w 2.6.2 i powinien być łatwiejszy w użyciu i zmniejszy przebarwienia. Stary moduł filmowy jest już przestarzały i nie można go używać w nowych rozwiązaniach.
•   Nowy modułowy korektor tonów, który zapewnia łatwy i bezpieczny sposób dostosowywania tonów w różnych obszarach obrazu. Moduł jest wyposażony w 9 elementów sterujących, od czarnych po lustrzane. Możliwe jest dostosowanie każdego obszaru za pomocą slajdów, krzywych lub bezpośrednio nad obrazem za pomocą kontrolowanego próbnika.

Nowe funkcje i zmiany
•   Nowy moduł do obsługi transformacji 3D Lut (obsługiwane są pliki PNG Hald-CLUT i Cube).
•   Wiele zmian w profilach odszumiania. Transformacja stabilizacji wariancji uległa zmianie, umożliwiając dokładniejszą kontrolę odszumiania. W szczególności możliwe jest lepsze odszumianie cieni i poprawienie color casts rzutów kolorów, które mogą wystąpić w cieniach. Ta zmiana głównie poprawia odszumianie obrazów o wysokiej ISO. non-local means mode Tryb środków nielokalnych ma 2 nowe opcje: opcję rozproszenia strefy wyszukiwania oraz opcję kontrolowania ilości szczegółów, które należy zachować. Ponadto dodano jeden tryb „auto” zarówno dla falek, jak i dla non-local means mode. Ten tryb podaje niektóre parametry z użytego profilu. Domyślne wartości suwaków są również zmieniane dynamicznie w ten sam sposób. W związku z tym użytkownik, który chce odszumiać jednym kliknięciem, może aktywować moduł i od razu uzyskać dobry kompromis między wygładzaniem szumu a zachowaniem szczegółów. Tryby automatyczne pozwalają użytkownikowi tworzyć własne ustawienia wstępne, które dostosowują się do różnych ISO. Wreszcie formanty profilowane odszumiania mają teraz miękkie granice, co oznacza, że użytkownicy mogą wprowadzać wartości poza widocznymi granicami za pomocą klawiatury, jeśli to konieczne.
•   Nowy profil „profil histogramu” został dodany do tego samego wyskakującego okienka, który jest odporny na zakłócenia w ciemni. Kontroluje przestrzeń kolorów histogramu, próbnika kolorów i sprawdzania prześwietlenia. Gdy aktywne są testy gamut lub softproof, histogram i próbnik kolorów używają profilu softproof, w przeciwnym razie używają profilu histogramu. Kontrola Prześwietleń zawsze korzysta z profilu histogramu.
•   Nowy moduł „profil roboczy” został dodany do modułu profilu kolorów wejściowych. Teraz moduły RGB między wejściowymi i wyjściowymi modułami profili kolorów będą działać z tym profilem.
•   Nowy moduł próbnik kolorów został dodany do modułu mieszania obok istniejącego, który dostosowuje suwaki zakresu w oparciu o wybrany obszar z obrazu. Kliknij, aby dostosować suwak obrazu wejściowego, Ctrl + kliknij, aby dopasować jeden obraz wyjściowy.
•   Zmieniono nazwę modułu picasa na googlephoto i całkowicie przepisano, by obsługiwał nowy interfejs Google Photo API. Teraz znów można tworzyć albumy bezpośrednio z modułu eksportu.
•   Nowe informacje o obrazie modułu, które można umieścić na dole lub na górze ciemni. Wyświetlane informacje można zmienić za pomocą preferencji. Ten moduł może zastąpić informacje o obrazie wyświetlane na histogramie.
•   Moduł tagowania jest szybszy niż wcześniej i ma nowe funkcje. Najbardziej widoczna jest możliwość wyświetlania znaczników hierarchicznych w widoku drzewa. Dodano nowe polecenia (menu kontekstowe), aby ułatwić obsługę słownika tagów. Wprowadza również pojęcia prywatnych tagów (domyślnie nieeksportowanych), synonimów (w celu ułatwienia wyszukiwarkom) i kategorii (nieeksportowanych), może służyć jako pomocnik do uporządkowania tagów bez ich zanieczyszczania i / lub do zdefiniowania metadanych pasujących do twojego wymagania). Zgodnie z tymi nowymi funkcjami eksportowane metadane są teraz konfigurowane w module eksportu wybranego. Główne typy metadanych można ustawić jako wyeksportowane lub nie, ale można także zdefiniować określone metadane jeden po drugim, wypełnić dostępne informacje dt,
•   Wiele optymalizacji kodu dla ścieżek CPU i SSE.
•   Nowa preferencja rozszerzania / zwijania modułu ciemni, gdy jest on aktywowany / dezaktywowany.
•   Moduł zbierania obsługuje pojedyncze kliknięcie, jeśli aktywowana jest odpowiednia nowa opcja.
•   Moduł zbierania obsługuje wybór zakresu (dla liczb / dat) w trybie pojedynczego kliknięcia.
•   Orientacja maski gradientu jest teraz wyraźnie wyświetlana za pomocą strzałki.
•   Dodaj obsługę motywu i pozwól dynamicznie ładować motyw z preferencji.
•   Moduł z podziałką ma lepszą dokładność podczas obliczania obrotu, aby uniknąć sporadycznego odwracania się gradientu.
•   Upewnij się, że kod jądra OpenCL został ponownie skompilowany po zaktualizowaniu wersji sterownika.
•   Dodaj selektory kolorów w module podzielonego tonowania.
•   Dodaj selektory kolorów w module z podziałką.
•   Dodaj próbnik kolorów do modułu znaku wodnego.
•   Pozycje punktu wyboru koloru są zachowywane podczas edycji w module.
•   Widok mapy powiększy obrazy wybranej kolekcji.
•   Pokaz slajdów obsługuje zmianę opóźnienia między poszczególnymi obrazami.
•   Pokaz slajdów rozpocznie się od wybranych zdjęć, jeśli takie istnieją.
•   Pokaz slajdów będzie teraz bardziej responsywny podczas zmiany obrazu do tyłu i do przodu.
•   Dodano nowy moduł „podstawowe dostosowania”. Umożliwia dostosowanie ekspozycji, kompresji podświetlenia, kontrastu, jasności i nasycenia. Posiada również funkcję automatyczną opartą na poziomach automatycznych Rawtherapee, która może działać na całym obrazie lub obszarze wybranym przez użytkownika. Zarówno kontrast, jak i funkcja auto używają środkowego szarego punktu, domyślne ustawienie to opiera się na profilu roboczym.
•   Dodano nowy moduł „krzywa rgb”. Ma połączone i niezależne kanały RGB. Działa z przestrzenią kolorów rgb wybraną w profilu roboczym. Krzywe i histogram mogą być wyświetlane przy użyciu profilu roboczego lub mogą być skalowane do 50% szarości. Selektor kolorów pozwala wybierać według obszaru za pomocą Ctrl + kliknięcie. Drugi próbnik kolorów dodaje 4 węzły do krzywej w oparciu o obszar wybrany z obrazu: min., Średni, środkowy, maks. Po naciśnięciu skrótu „przesuń i powiększ podczas edycji masek” obszar rysowania można powiększyć. Można wybrać różne typy krzywych.
•   Dodano nowy moduł „poziomy rgb”. Ma połączone i niezależne kanały, opcję zachowania kolorów i jest natywnym RGB.
•   Tekst wyszukiwania został dodany do grup modułów w ciemni. Ma opcję konfiguracji, aby wyświetlać tylko grupy modułów, tylko szukany tekst lub oba. Moduły są wyszukiwane według nazwy (zlokalizowane).
Jeśli wyświetlany jest tylko tekst wyszukiwania, aktywne moduły potoku są wyświetlane, gdy tekst wyszukiwania jest pusty. Skrót ciemni można ustawić tak, aby skupiał się na polu wyszukiwania.
•   Okno podglądu zostało dodane do ciemni, która wyświetla edytowany obraz w osobnym oknie.
•   Dodano nową opcję „pomiń” do ustawienia „w konflikcie” w module eksportu, która pomija eksport, jeśli plik już istnieje.
•   Pozwól na zmianę klonowania / leczenia i rozmycia / koloru algorytmu w module retuszu.
•   Dodano okno przyspieszenia, aby podsumować wszystkie dostępne skróty i akcje myszy dostępne w bieżącym kontekście.
•   Dodano dynamiczne skróty do suwaków modułu ciemni. Pozwalają one zmieniać wartości suwaka za pomocą przyspieszenia + przewijania myszy.
•   Dodaj funkcję powiększania i przesuwania do pełnego podświetlanego podglądu.

Poprawki błędów
•   Obsługa próbnika kolorów została naprawiona przez całkowite przepisanie. Powinien teraz dawać prawidłowe wartości we wszystkich przypadkach.
•   Napraw prześwietlony wyświetlacz.
•   Nie wyłączaj SSL dla modułów pamięci.
•   Naprawiono długotrwały błąd zniekształcenia maski w module Liquify. Było to widoczne, gdy zastosowano maskę wraz z aktywowanym modułem korekcji perspektywy.
•   Błąd maski zniekształca się podczas kadrowania i obracania, a pewien kąt został naprawiony.
•   Napraw kadrowanie ręczne w module korekcji perspektywy, gdy nie jest w orientacji domyślnej.
•   Zmiana daty / godziny jest teraz zapisywana w XMP. Dzięki temu usunięcie obrazu i ponowne załadowanie spowoduje zmianę.
•   Napraw orientację, aby obsługiwać wszystkie przypadki ujawnione w tych przykładach: https://github.com/recurser/exif-orientation-examples
•   Zachowaj stany paneli dla każdego trybu podświetlanego stołu.
•   Napraw kadrowanie i obracanie oraz orientację w importerze lightroom.

Lua
•   Wyświetlany obraz w widoku ciemni można teraz zmienić
•   Widoczność panelu GUI można teraz sprawdzać i zmieniać
•   Zestaw narzędzi widoku Lighttable (filtr oceniający, komparator oceniający, pole sortowania i kierunek sortowania) można teraz zmienić
•   Układ Lighttable i poziom powiększenia można teraz zmienić
•   Wszystkie obrazy zawierające określony znacznik można wyszukiwać i zwracać

Zmieniono zależności
•   CMake 3.10 jest teraz wymagany
•   Wymagany jest teraz OpenMP 4.0 (zależność opcjonalna)

Zmiany RawSpeed

Zmieniono zależności
•   CMake 3.10 jest teraz wymagany
•   Pugixml 1.8 jest teraz wymagany
•   Wymagany jest teraz OpenMP 4.0 (zależność opcjonalna)
•   Wątki POSIX nie są już wymagane
•   Zlib 1.2.11 jest teraz wymagany (zależność opcjonalna)

Zmiany
•   Wątki zostały przeniesione do OpenMP z wątków POSIX
•   Poprawki dekompresora fazy pierwszej IIQ (skalowanie kwadrantu, zła kolumna)
•   Czyszczenie kodu na dużą skalę, hartowanie jest nadal w toku
•   Dodano infrastrukturę CMake, aby umożliwić integrację RawSpeed z LLVM LNT / Test-Suite
•   Powszechne dostrajanie wydajności, najbardziej dotknięte dekompresory:
•   Sony ARW2
•   Panasonic V5
•   Samsung V1
•   Faza pierwsza
•   Kontynuacja współpracy z projektem infrastruktury kompilatora LLVM

Obsługa aparatu, w porównaniu do 2.6.0

Wsparcie podstawowe
•   Epson R-D1s
•   Epson R-D1x
•   Fujifilm FinePix F770EXR
•   Fujifilm FinePix S7000
•   Fujifilm GFX 50R (skompresowany)
•   Fujifilm X-T30 (skompresowany)
•   Fujifilm XF10
•   Kodak DCS Pro 14N
•   Kodak EasyShare Z981
•   Kodak EasyShare Z990
•   Leica C (Typ 112) (4: 3)
•   Leica CL (dng)
•   Leica Q (Typ 116) (dng)
•   Leica Q2 (dng)
•   Leica SL (Typ 601) (dng)
•   Leica V-LUX (Typ 114) (3: 2, 4: 3, 16: 9, 1: 1)
•   Nikon Z 6 (14-bitowy bez kompresji, 12-bitowy bez kompresji)
•   Nikon Z 7 (14-bitowy bez kompresji)
•   Olympus E-M1X
•   Olympus TG-6
•   Panasonic DC-G90 (4: 3)
•   Panasonic DC-G91 (4: 3)
•   Panasonic DC-G95 (4: 3)
•   Panasonic DC-G99 (4: 3)
•   Panasonic DC-ZS200 (3: 2)
•   Panasonic DMC-TX1 (3: 2)
•   Faza pierwsza P30
•   Sony DSC-RX0M2
•   Sony DSC-RX100M6
•   Sony ILCE-6400
•   Sony ILCE-7RM4

Ustawienia balansu bieli
•   Leica Q2
•   Nikon D500
•   Nikon Z 7
•   Panasonic DC-LX100M2
•   Sony ILCE-6400

Profile szumu
•   Leica Q2
•   Nikon D3
•   Nikon D3500
•   Nikon Z 6
•   Nikon Z 7
•   Olympus E-PL8
•   Olympus E-PL9
•   Panasonic DC-LX100M2
•   Sony DSC-RX100M5A
•   Sony ILCE-6400
•   Sony SLT-A35

Tłumaczenia
•   Afrikaans
•   albański
•   chiński
•   Czech
•   holenderski
•   fiński
•   Francuski
•   Galicyjski
•   Niemiecki
•   hebrajski
•   język węgierski
•   Włoski
•   język japoński
•   Nepal
•   Norweski Bokmål
•   Polskie
•   portugalski
•   rumuński
•   Rosyjski
•   słoweński
•   tajski

Uwaga: szybko przetłumaczono przy pomocy Google, mogą być miejsca z błędami


* 2019-11-05_000628.jpg (127.21 KB, 1366x768 - wyświetlony 120 razy.)
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeFotografia i obróbka zdjęćWątek: Wydano Darktable 3.0.0rc0
Skocz do: