Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Zaznaczenie: nie można użyć różdżki
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Zaznaczenie: nie można użyć różdżki  (Przeczytany 3816 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
madmorph
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

madmorph


Zobacz profil
« : 22.09.2019, 12:13:13 »

Witam! GIMPa używam od niedawna, chciałem użyć różdżki żeby usunąć tło przezroczystością, z potworka plastelinowego któremu zrobiłem zdjęcie.
Utworzyłem w GIMPIe nowy rysunek z przezroczystością, wkleiłem zdjęcie ctrl+v wybieram różdżkę i kiedy z już wybraną różdżką przesuwam kursor myszy
nad obrazek to kursor ma kształt przesuwania, a nie różdżki i nic nie mogę zrobić tylko przesuwać całe zdjęcie, z kolei jeśli wybiorę pędzel to mogę malować.
Spróbowałem wybrać zaznaczenie oderwij ale było niedostępne to kliknąłem zaznaczenie całość i potem oderwij nie pomogło. Nie wiem co zrobić, czy mógłby ktoś coś poradzić?
Tak docelowo chce zamienić tło stołu na przezroczystość a nie chce mi się gumką bo mam dużo zdjęć i chce szybciej i myślę że trzeba użyć różdżki i ustawić duże progowanie.
Z góry dziękuje za pomoc
« Ostatnia zmiana: 24.09.2019, 07:28:13 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 22.09.2019, 12:19:52 »

Mi się często zdarzało, że musiałam kliknąć w wybrane narzędzie ponownie, bo za pierwszym razem tak jakby wybór narzędzia nie do końca zaskoczył.
Taki błąd może się również pojawiać, gdy zamiast myszki używasz tabletu z rysikiem.
Możliwe także, że wklejona warstwa nie została zakotwiczona. Najlepiej zapodaj zrzut ekranu z widocznym oknem warstw i przybornikem oraz oknem opcji narzędzia różdżka.
A odnośnie usuwania tła przy pomocy różdżki polecam najpierw przeczytać tutorial: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,31.0.html
Zapisane
madmorph
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 2
Galeria Użytkownika

madmorph


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 22.09.2019, 13:02:24 »

No dzięki naprawdę teraz działa trzeba było zakotwiczyć, te kwestie związane z zaznaczeniami mi zawsze sprawiały w GIMPie problemy a to trzeba zakotwiczyć po prostu.
Naprawdę dzięki za pomoc, teraz GIMP mi się zaczyna podobać użyłem różdżki z większym progowaniem i działa jak chciałem tylko trzeba było jeszcze cienie usunąć.
Nie wiem gdzie tu się klika tak jak w innych forach że pomógł, ale jak znajdę jeśli jest to Ci kliknę.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 22.09.2019, 13:07:15 »

Tutaj nie ma przycisku "pomógł", ale cieszę się, że problem rozwiązany Uśmiech
Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 22.09.2019, 18:42:35 »

Tutaj nie ma przycisku "pomógł", ale cieszę się, że problem rozwiązany Uśmiech

Ale można dodać ROZ do tematu.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Zaznaczenie: nie można użyć różdżki
Skocz do: