Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ]Jak zrobić tęcze?  (Przeczytany 3581 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« : 13.08.2019, 17:30:41 »

Chcę stworzyć samodzielnie podobną tęczę do tej:

Wszystko szło dobrze, do czasu kiedy trzeba zrobić te paski. Nie mam pomysłu w jaki sposób zrobić to tak, aby było równo.
« Ostatnia zmiana: 14.08.2019, 11:50:15 wysłane przez Colorful » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13.08.2019, 17:42:07 »

Potraktuj to jako kolekcje coraz mniejszych kół o wspólnym środku. Aż do białego na środku.

W opcjach narzędzia elipsy da się wybrać, wybacz, mam angielskiego GIMP-a: "Expand from center", pewnie po polsku to będzie coś w stylu "rysuj od środka". Idealne koła uzyskasz trzymając włączony klawisz shift podczas rysowania. Ewentualnie ustawiając stałe proporcje.
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 13.08.2019, 18:37:00 »

Zrobiłem tak:
Stworzyłem okrąg, wypełniłem innym kolorem, następnie zaznaczony obwód koła zmniejszyłem o określoną wartość, dałem odwróć zaznaczenie i wypełniłem grubość paska odpowiednim kolorem poprzez narzędzie wypełniania (shift + B)
Ponawiałem tę czynność aż do skończenia wszystkich pasków.

Chodziło Ci o ten sposób, który zastosowałem?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 13.08.2019, 21:17:58 »

We wtyczce G'MIC jest filtr do tworzenia tęczy w zakładce: Rendering -> Rainbow.
Poza tym możesz sobie stworzyć odpowiedni gradient i ustawić jego Tryb na Promienisty. Gradient powinien wyglądać mniej więcej tak:



I zdjęcie z tęczą utworzoną przy pomocy tego gradientu: https://i.imgur.com/V6naewd.png
Oczywiście część trzeba wygumować, aby otrzymać łuk, bo gradient tworzy pełne koło. Warstwę z tęczą lekko rozmyłam, powieliłam i oryginał ustawiłam na Pokrywanie, a kopię na Przesiewanie. Dopasowałam również krycie aby wyglądała w miarę naturalnie.

Tutorial jak stworzyć własny gradient: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,63949.0.html
« Ostatnia zmiana: 14.08.2019, 03:28:24 wysłane przez be@ » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 14.08.2019, 07:39:25 »

Zrobiłem tak:
Stworzyłem okrąg, wypełniłem innym kolorem, następnie zaznaczony obwód koła zmniejszyłem o określoną wartość, dałem odwróć zaznaczenie i wypełniłem grubość paska odpowiednim kolorem poprzez narzędzie wypełniania (shift + B)
Ponawiałem tę czynność aż do skończenia wszystkich pasków.

Chodziło Ci o ten sposób, który zastosowałem?

Tak, choć sposób Bei będzie nieco ładniejszy z rozmyciem, wyglądać będzie bardziej realistycznie, jeśli chodzi Ci o taki efekt.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 14.08.2019, 07:53:39 »

Zrobiłem tak:
Stworzyłem okrąg, wypełniłem innym kolorem, następnie zaznaczony obwód koła zmniejszyłem o określoną wartość, dałem odwróć zaznaczenie i wypełniłem grubość paska odpowiednim kolorem poprzez narzędzie wypełniania (shift + B)
Ponawiałem tę czynność aż do skończenia wszystkich pasków.
Chyba sobie niepotrzebnie skomplikowałeś sprawę. Po co wypełniać innym kolorem i odwracać zaznaczenie?
Tworzysz okrągłe zaznaczenie i na nowej, przezroczystej warstwie wypełniasz kolorem znajdującym się po zewnętrznej stronie tęczy czyli czerwonym. Następnie zmniejszasz zaznaczenie o grubość paska koloru, czyli ok.15 px i wypełniasz pomarańczowym, znów zmniejszasz o tę samą wartość i wypełniasz kolejnym kolorem. Kiedy wypełnisz ostatnie, wewnętrzne koło kolorem fioletowym, znów zmniejszasz zaznaczenie o tę samą wartość i czyścisz klikając DELETE, aby uzyskać pusty środek. W ten sposób otrzymasz tęczowy okrąg. Na koniec zaznaczasz dolną połowę zaznaczeniem prostokątnym i czyścisz zaznaczenie aby otrzymać łuk.
« Ostatnia zmiana: 14.08.2019, 11:51:19 wysłane przez be@ » Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 14.08.2019, 11:49:52 »

Faktycznie nieco sobie to utrudniłem. Teraz poszło znacznie szybciej i wygodniej.
Dziękuję Uśmiech
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ]Jak zrobić tęcze?
Skocz do: