Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Projekt logo: przygotowanie do druku
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Projekt logo: przygotowanie do druku  (Przeczytany 2095 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Grobel
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Grobel


Zobacz profil
« : 28.06.2019, 00:36:55 »

Siemka. Moja sprawa wyglada tak, ze zrobilem w gimpie logo dla firmy. Ma ono sluzyc na koszulkach i bannerach reklamowych. Zapisalem go w pdfie, png i xcfie. Moj problem polega na tym, ze w drukarni wymagaja ode mnie tego projektu w pdfie, zapisanego w formie wektorowej, zeby mogli sobie pracowac z wymiarami, bo bez tego nie zaczna dzialac z koszulkami i innymi bajerami. Wspominali tez jeszcze o jakis krzywych i ze zapisalem swoj projekt w formie bitowej. Z taka sytuacja spotykam sie pierwszy raz, a chetnie bym sie troche w tej dziedzinie podszkolil, sam dla siebie. Jest tutaj ktos, to moglby mi jakos pomoc? Opisac, czy jestem w ogole w stanie zrobic cos takiego w gimpie, a jesli tak, to bede wdzieczny za jakies wskazowki. Z gory dzieki

//be@: poprawiłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 17.08.2019, 05:20:37 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 28.06.2019, 00:46:19 »

GIMP nie jest programem do grafiki wektorowej i takich rzeczy jak logo się w nim nie tworzy. Darmowym programem do wektorów jest Inkscape, ale nie obsługuje CMYK-a, a do druku często (choć nie zawsze) wymagany jest projekt w przestrzeni barwnej CMYK. Nie wiem jak jest teraz z Gravit Designer, bo słyszałam, że zrobił się płatny, a był darmowy i obsługiwał CMYK.
Z takich najtańszych mogę polecić Affinity Designer - nie ma polskiego menu, ale jest prosty w obsłudze i znajdziesz sporo poradników do niego na YT. Ogólnie bardzo przyjemny program, trochę podobny do Corela/Inkscape, ale tylko trochę.
Wg mnie możesz śmiało zrobić sobie w Inku, jeśli to jednorazowa akcja, a jak go ogarniesz, to później w razie czego bez problemu przerzucisz się na Affinity lub Corela. Polecam kanał Inkscapetutorial.pl: https://www.youtube.com/channel/UCsdRFvJTh4NPR2a8PFcjznA - zacznij od playlisty Podstawy, a później jeszcze Szybkie rady. Zerknij też na forumowe tutoriale: https://www.gimpuj.info/index.php/action=tutorials&sa=view_cat&id=40
« Ostatnia zmiana: 28.06.2019, 01:17:04 wysłane przez be@ » Zapisane
Grobel
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Grobel


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 28.06.2019, 11:16:06 »

A czy w takim wypadku, bede mial mozliwosc jakby przerzucenia kazdej warstwy z gimpa,zeby odwzorowac wszystko 1:1, czy raczej wszystko bede musial zrobic od podstaw?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 28.06.2019, 11:21:21 »

W Inkscape też są warstwy, ale nieco inaczej działają niż w GIMP-ie i przy tworzeniu logo raczej nie powinny być potrzebne. Możesz sobie wkleić to logo do Inka i odrysować ścieżkami. Jak masz w GIMP-ie jakieś ścieżki, to też możesz je przekleić bezpośrednio z jednego programu do drugiego.
Najlepiej jakbyś pokazał to logo, wtedy będzie łatwiej podpowiedzieć, jaki sposób wektoryzacji będzie najlepszy.
Zapisane
Hasia
Moderator globalny

Reputacja: 39 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 1 495
Galeria Użytkownika


Czasami nie jestem sobą


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 28.06.2019, 14:36:18 »

Co ważne, jeżeli drukarnia na 100% potrzebuje wektorów (bo nie każda technika druku na odzieży wymaga wektorów) to wszystkie czcionki, obrysy, symbole musisz przekształcić na te krzywe, o których wspominali ci w drukarni.
Krzywe to nic innego jak obiekty wektorowe dające się opisać kolorem i kształtem. Do wykonywania znakowania odzieży np. metodą flex (folia cięta na ploterze ), tampodruku, czy haftu takie informacje o obiekcie są niezbędne. Maszyny takie jak na przykład ploter tnący, który wycina elementy z folii, a ktorą to później nanosi się na odzież, nie odczyta bitmapy ani nie "zrozumie" kształtu liter użytego fontu jeśli nie będą obiektami. Dlatego ważne aby każdy kontur, czcionka itp, była "krzywą". Dodatkowo wszystkie ścieżki muszą być zamknięte.
Do niektórych technik nadruku nie są potrzebne wektory i wystarczy bitmapa ale musi być w dobrej jakości, najlepiej w skali 1:1 i w 300 dpi. Kolory CMYK także są wymagane (czasami w sublimacji potrzebują RGB). Czy wiesz jaką metodą będzie wykonywany nadruk?
Zapisane

Grobel
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Grobel


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 30.06.2019, 23:07:50 »

Podrzucam w załączniku jak wyglada ten projekt. Niestety nie znam metody wydruku


* male1g.png (32.58 KB, 1920x644 - wyświetlony 236 razy.)

* duze1g.png (44.29 KB, 1920x644 - wyświetlony 256 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 30.06.2019, 23:33:26 »

5 minut roboty w Inkscape Język Z łatwością to przerysujesz i ogólnie w Inkscape takie logo robi się znacznie łatwiej i szybciej niż w GIMP-ie Uśmiech I żadnych warstw tu nie potrzeba.
Jeśli to jednorazowa sprawa, to podrzuć fonty, a sama mogę Ci przerysować i przesłać PDF-a w krzywych Mrugnięcie
Zapisane
Grobel
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

Grobel


Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 01.07.2019, 01:48:42 »

Jednorazowa. Dziekuje Ci bardzo, zrobie to odrazu, jak podejde do kompa Uśmiech
@@@@@

Z góry Ci bardzo dziękuję Uśmiech

Wszedzie uzylem "MS Sans Serif", w tej dlugiej nazwie - rozmiar 63, z odstepami pomiedzy literami "4".
W malej nazwie rozmiar 66
Jesli dla Ciebie to nie problem, to potrzebny mi tez drugi wariant kolorow, jesli jednak bedzie to problem, to sam bede z tym walczyl Chichot Podsylam Ci tez w paczce czcionke, gotowca w xcfie i png, bo moze nie o takie "fonty" chodzilo Chichot Jeszcze raz dziekuje Uśmiech

https://megawrzuta.pl/download/a55bb9a093011db43826b9017facdf5f.html


* duze2gpopra.png (44.51 KB, 1920x644 - wyświetlony 214 razy.)

* male2g.png (33.05 KB, 1920x644 - wyświetlony 222 razy.)
« Ostatnia zmiana: 01.07.2019, 02:14:47 wysłane przez Grobel » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Projekt logo: przygotowanie do druku
Skocz do: