Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak wygładzić przejście między dwoma kolorami na zdjęciu?
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Jak wygładzić przejście między dwoma kolorami na zdjęciu?  (Przeczytany 2226 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« : 18.06.2019, 08:39:50 »

Załóżmy, że obrazek jest podzielony na dwie części, po prawej stronie jest kolor np ciemny zielony, a po lewej jasny. Te dwa kolory się stykają i szukam sposobu aby ta linia styku była bardziej elegancka i co zrobić aby uzyskać efekt "płynnego" przejścia z jednego koloru do drugiego?

//be@: poprawiłam tytuł
« Ostatnia zmiana: 17.08.2019, 04:12:41 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 18.06.2019, 08:43:10 »

Wszystko zależy od tego, jak ów obrazek wygląda, ale tak ogólnie, to do stworzenia płynnego przejścia pomiędzy łączonymi obrazami trzeba użyć maski z czarno-białym gradientem: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,66051.0.html
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 19.06.2019, 14:43:58 »

Na poradniku są dwa zdjęcia, natomiast ja mam dwa kolory styczne na jednej warstwie tak jak w załączonym zdj.


* gimpujj.PNG (2.38 KB, 461x439 - wyświetlony 161 razy.)
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 19.06.2019, 14:46:55 »

Może być nawet taki efekt jak tutaj między czarnym a białym.


* gimpujj2.PNG (38.91 KB, 481x60 - wyświetlony 201 razy.)
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 19.06.2019, 15:20:53 »

Wtedy to już zależy od konkretnych kolorów i konkretnego zdjęcia. W przypadku jednolitych kolorów, tak jak na pierwszym przykładzie, wystarczy zastosować pionowe lub poziome (zależnie od tego jak stykają się kolory, czy w pionie czy w poziomie) rozmycie Gaussa, ale rozumiem, że raczej chodzi o zdjęcia, gdzie jest jakiś wzór/textura. Wtedy trzeba na warstwie powyżej dodać gradient w odpowiednio dobranych kolorach i zmienić tryb tej warstwy np. na Kolor lub Pokrywanie.
Najlepiej abyś zapodał to konkretne zdjęcie, bo inaczej nic dokładniej nie jestem w stanie napisać. Musiałabym na nim przetestować różne sposoby aby wybrać najlepszy
Zapisane
Colorful
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 114
Galeria Użytkownika

Colorful


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 20.06.2019, 16:04:31 »

Nie mam jednego konkretnego. Wiele razy zdarzyły mi się tego typu sytuacje i zastanawiam się jak temu zaradzić. Będę kombinował z gradientem.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 20.06.2019, 17:31:58 »

To ciekawe, bo mi się nigdy taki przypadek nie trafił Język W takim razie zapodaj jakieś jedno przykładowe zdjęcie tego typu, żebym mogła na nim poeksperymentować, bo nawet nie jestem na 100% pewna jak ten docelowy efekt ma wyglądać, ani jak wygląda ta linia przejścia. Jeśli np. nie jest ona całkiem prosta, to już gradient może nie być odpowiednim rozwiązaniem. W każdym razie zawsze będzie Ci później łatwiej uzyskać ten efekt na innych zdjęciach, jeśli dokładnie opiszę 1 przypadek dla przykładu

@Edycja:
Tak jeszcze patrząc na ten czarno-biały fragment zdjęcia, który wstawiłeś w załączniku, pomyślałam, że być może chodzi o zbyt duży kontrast pomiędzy cieniami i światłami albo zbyt ciemne cienie. W takich wypadkach polecam poradnik na temat masek jasności: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,62081.0.html
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Jak wygładzić przejście między dwoma kolorami na zdjęciu?
Skocz do: