Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Programy i wtyczki  (Przeczytany 13864 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 18.02.2024, 15:35:40 »

Wydanie RawTherapee 5.10

Mam przyjemność ogłosić wydanie RawTherapee 5.10!
Aby zapoznać się z informacjami o wersji i plikami do pobrania, przejdź do download  RawTherapee v5.10 https://rawtherapee.com/downloads/5.10/
Nowe funkcje
•   Można dodać wiele niestandardowych edytorów zewnętrznych, a edytor zewnętrzny można wybrać na karcie Edytor.
•   Kartę Ulubione można skonfigurować w Preferencjach. Dodano opcję wyświetlania ulubionych narzędzi w ich oryginalnej lokalizacji.
•   Metadane są teraz obsługiwane przez Exiv2. Obsługiwane są metadane CR3.
•   Przy zapisywaniu obrazów w formacie pliku TIFF dostępna jest nowa opcja wykorzystania formatu BigTIFF.
•   Ścieżki plików DCP i LCP zapisane w profilach przetwarzania zapewniają lepszą interoperacyjność między systemami Windows i Linux oraz między różnymi komputerami.
•   Korektor tonów w ustawieniach lokalnych jest teraz dostępny także na karcie Ekspozycja. Mają nowy regulator Pivot, który pozwala zmieniać zakres dotkniętych tonów. Korektor tonów na karcie Ekspozycja może wyświetlać mapę tonalną w celu wizualizacji tonów.
•   Rozpoznawane są profile ICC w katalogu konfiguracyjnym użytkownika.
•   Wybór języka w Preferencjach pokazuje teraz nazwy wszystkich języków w ich własnym języku.
•   Katalog bazy danych Lensfun można zmienić w Preferencjach.
•   Selektory kolorów w Negatywach (zakładka Kolor) mają teraz regulowany rozmiar.
•   Reguły profilu dynamicznego mają teraz filtr ścieżki pliku.
•   Menu kontekstowe obrazów (zakładka Przeglądarka plików) otrzymało nową opcję sortowania obrazów według nazwy, daty, rangi, etykiety koloru lub EXIF.
•   Narzędzie Flat-Field (karta Surowe) ma nową opcję Z metadanych umożliwiającą stosowanie map wzmocnienia DNG.
•   Pliki tymczasowe wygenerowane przez funkcję edytora zewnętrznego mają teraz więcej uprawnień do plików prywatnych.
•   Narzędzie Wygląd i oświetlenie kolorów (karta Zaawansowane) otrzymało różne ulepszenia.
•   Profil abstrakcyjny w narzędziu Zarządzanie kolorami (zakładka Kolor) otrzymał opcję kontroli Gamutu.
•   Narzędzia Korekty L*a*b* (karta Ekspozycja) i Korekty lokalne (karta Lokalne) zostały ulepszone w stosunku do opcji Unikaj przesunięcia kolorów.
•   Rekonstrukcja podświetlenia w narzędziu Ekspozycja (zakładka Ekspozycja) ma nową metodę Inpaint Opposed, która zwykle zapewnia lepiej zrekonstruowane szczegóły niż metoda Mieszania i wyższą niezawodność w porównaniu z metodą Propagacji Kolorów.
•   Metoda automatycznego balansu bieli z korelacją temperatury w narzędziu Balans bieli (karta Kolor) otrzymała różne ulepszenia.
•   Sekcja Denoise narzędzia Rozmycie/ziarno i usuwanie szumu w obszarze Dopasowania lokalne (karta Lokalne) ma ulepszony interfejs.
•   Obsługiwane są pliki surowe z aparatów OM Digital Solutions.
•   Narzędzie Kompresja zakresu dynamicznego na karcie Ekspozycja i Dopasowania lokalne (karta Lokalne) poprawiło działanie. Narzędzie w Dopasowaniach lokalnych otrzymało opcję kontroli nasycenia.
•   Domyślna wartość opcji Pokaż dodatkowe ustawienia dla nowych miejsc w Dostosowaniach lokalnych (zakładka Lokalne) jest teraz powiązana z domyślną złożonością Dostosowań lokalnych ustawioną w Preferencjach.

•   Zależność od Exiv2 >+ 0.24

Dodano lub ulepszono obsługę kamer, formatów raw i profili kolorów

Dla informacji GIMP 2.10.36 obecnie widzi tylko:



* Import Raw.jpg (31.53 KB, 507x133 - wyświetlony 8 razy.)
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : 20.02.2024, 23:29:39 »

Pojawiła się wersja Darktable 4.6.1
https://www.darktable.org/install/
informację przekazuję ponieważ usunięto błąd na skutek którego, nie pojawiał się w GIMP 2.10.36, jako alternatywa do otwierania plików raw.
Mamy również możliwość ściągnięcia dokumentacji w j.polskim Version 4.6:
https://www.darktable.org/resources/
Polish html/epub/pdf

Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 20.02.2024, 23:54:50 »

Jaka właściwie jest różnica pomiędzy Darktable a RawTherapee? Nie jestem fotografem i jako laik w tej dziedzinie jestem ciekawa, czy któryś z tych programów mógłby mi się przydać. Raczej nie będę obrabiać plików RAW, ale może do obróbki zdjęć w PNG też by się któryś z tych programów sprawdził? Nie wiem, czy są tam jakieś lepsze narzędzia niż w GIMP? Rozumiem, że głównie można tam sobie jakoś poprawić kolorystykę?
Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 21.02.2024, 16:44:21 »

Jaka właściwie jest różnica pomiędzy Darktable a RawTherapee? Nie jestem fotografem i jako laik w tej dziedzinie jestem ciekawa, czy któryś z tych programów mógłby mi się przydać. Raczej nie będę obrabiać plików RAW, ale może do obróbki zdjęć w PNG też by się któryś z tych programów sprawdził? Nie wiem, czy są tam jakieś lepsze narzędzia niż w GIMP? Rozumiem, że głównie można tam sobie jakoś poprawić kolorystykę?

Można zajrzeć do ich instrukcji. Ludzie mają różne upodobania. Jeśli tylko do innych formatów poza raw to myślę (moim skromnym zdaniem), że bardziej podchodzi RawTherapee.
Osobiście mam zainstalowany Darktable, RawTherapee i korzystam z nich naprzemiennie.
Ale na marginesie wypowiedzi.
Jeśli np. ktoś podziwia Photoshop`a to może za friko online używać https://www.photopea.com/.
Czasami sam z niego korzystam.
« Ostatnia zmiana: 21.02.2024, 17:08:17 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : 21.02.2024, 18:03:13 »

Dziękuję Uśmiech
Zapisane
Strony: 1 [2]  Wszystkie
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeFotografia i obróbka zdjęćWątek: Programy i wtyczki
Skocz do: