Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: RAW Therapee 5.6 wydany  (Przeczytany 2235 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 84 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 419
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« : 24.04.2019, 23:00:45 »

wydany dnia 2019-04-20
RawTherapee zapewnia wybór potężnych narzędzi, dzięki którym możesz ćwiczyć sztukę tworzenia surowych zdjęć. Pamiętaj, aby przeczytać RawPedia, aby zrozumieć, jak działa każde narzędzie, abyś mógł go w pełni wykorzystać. Świetnym miejscem do rozpoczęcia jest artykuł „ Pierwsze kroki http://rawpedia.pixls.us/Getting_Started”.
Kliknij „Strona główna http://rawpedia.rawtherapee.com/Main_Page” w lewym górnym rogu po przeczytaniu tego artykułu, aby zobaczyć wszystkie inne artykuły.

Jeśli znajdziesz problem, nie zatrzymuj go dla siebie. Dowiedz się, jak napisać przydatne raporty o błędach http://rawpedia.pixls.us/How_to_write_useful_bug_reports, aby rozwiązać problem.

Porozmawiaj z innymi użytkownikami i programistami na naszym wspólnym forum
https://discuss.pixls.us/c/software/rawtherapee.
Możesz także prowadzić czat na żywo za pomocą IRC http://rawpedia.rawtherapee.com/IRC - nie wymaga instalacji.
Ściągnij
•   Instalator Windows jest dostępny na naszej stronie Pobieranie
https://rawtherapee.com/downloads.
•   Obraz dysku macOS jest również dostępny na w/w stronie.
•   Użytkownicy Linuksa mogą pobrać RawTherapee ze swoich menedżerów pakietów lub pobrać aplikację AppImage ze strony pobierania .

Wiadomości istotne dla fotografów
RawTherapee obsługuje większość formatów raw, w tym Pentax i Sony Pixel Shift, Canon Dual-Pixel oraz te z czujników Foveon i X-Trans. Jeśli zastanawiasz się, czy obsługuje on surowy format twojego aparatu, najpierw pobierz RawTherapee i spróbuj sam. Jeśli nieobsługiwany format nie jest obsługiwany, albo nie zostanie otwarty, albo podgląd na karcie Edytor będzie wyglądał na czarny, biały lub będzie miał silny odcień koloru - zwykle w kolorze magenta. W takim przypadku przeczytaj artykuł RawPedia „ Dodawanie obsługi nowych formatów raw”.

Aby efektywnie korzystać z RawTherapee, powinieneś wiedzieć, że:
•   Możesz przewijać wszystkie panele za pomocą kółka myszy.
•   Możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy nazwę narzędzia, aby automatycznie rozwinąć go podczas zwijania wszystkich innych.
•   Aby zmienić wartości suwaka lub listy rozwijanej za pomocą kółka przewijania myszy, przytrzymaj klawisz Shift. Dzięki temu można bezpiecznie przewijać panele bez przypadkowej zmiany suwaka lub innego ustawienia narzędzia.
•   Wszystkie krzywe obsługują klawisze Shift i Ctrl podczas przeciągania punktu. Shift + przeciąganie powoduje, że punkt jest przyciągany do znaczącej osi (góra, dół, przekątna, inne), podczas gdy Ctrl + przeciąganie powoduje, że ruch myszy jest bardzo precyzyjny, co pozwala na precyzyjne pozycjonowanie punktów.
•   Istnieje wiele skrótów klawiaturowych, dzięki którym praca z RawTherapee jest znacznie szybsza i zapewnia większą kontrolę. Upewnij się, że zapoznałeś się z nimi na stronie „ Skróty klawiaturowe ” RawPedia !
Nowe funkcje od 5.5:
•   Obsługa Pseudo-HiDPI, dla gładkiego i ostrego interfejsu użytkownika bez względu na rozmiar ekranu. Tryb Pseudo-HiDPI jest domyślnie wyłączony, włącz go w Preferencje> Ogólne> Wygląd. Skalowanie w RawTherapee zależy od rozmiaru czcionki, DPI i skalowania wyświetlania. Podczas gdy skalowanie zostało przetestowane pod kątem poprawnego działania w systemach Windows, Linux i macOS, istnieją pewne tryby wyświetlania systemu MacOS, które są z nim niekompatybilne, w szczególności te tryby z rozszerzeniem „(HiDPI)” w ustawieniach ekranu MacOS. Niektóre wersje macOS (10.14. *) Wydają się nie wyświetlać żadnych trybów, w takim przypadku użytkownik musi spróbować.
•   Możliwość przenoszenia narzędzi do nowej karty Ulubione .
 
•   Profil przetwarzania „ Unclipped ”, aby ułatwić zapisywanie obrazu przy zachowaniu danych w całym zakresie tonalnym.
•   Regulowane przez użytkownika ustawienia płytek na wątek w Preferencje> Wydajność dla użytkowników, którzy chcą znaleźć optymalne wartości dla swojego systemu. Domyślna wartość 2 płytek na wątek działa najlepiej ogólnie.
•   Setki optymalizacji prędkości, poprawki błędów i ogólne ulepszenia.
RawTherapee i inne projekty open-source wymagają dostępu do przykładowych plików raw z różnych marek i modeli aparatów, aby poprawnie obsługiwać te formaty raw. Możesz pomóc, przesyłając surowe pliki do RPU: https://raw.pixls.us/

PS
usunięto problem w otwieraniu RAW Therapee w Preferencje GIMP-a już od tej wersji nie ma problemu


* 2019-04-25_180337.png (30.11 KB, 439x184 - wyświetlony 163 razy.)
« Ostatnia zmiana: 25.04.2019, 17:07:51 wysłane przez Zbyma72age » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 6 936
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« Odpowiedz #1 : 26.04.2019, 00:47:14 »

Nie zajmuję się za bardzo obróbką zdjęć, a zwłaszcza plików RAW, więc może czegoś nie wiem, ale jaki jest sens otwierania pliku RAW w GIMP, a następnie z poziomu GIMP-a w RAW Therapee? Czy taki plik nie powinien być najpierw edytowany w RAW Therapee, a dopiero w następnej kolejności otwierany w GIMP?
Pytam, bo nie jestem pewna, gdzie przenieść ten wątek. Nie wiem czy mogę ten program potraktować jak coś w rodzaju wtyczki do GIMP-a, bo jest to zupełnie samodzielny program. Z drugiej strony na pewno jest bardzo istotny dla wielu użytkowników GIMP i nie chciałabym, aby wylądował w dziale HP -> Programy graficzne, bo jednak jest pewnym uzupełnieniem dla GIMP-a.
« Ostatnia zmiana: 26.04.2019, 01:00:47 wysłane przez be@ » Zapisane
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 84 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 419
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« Odpowiedz #2 : 26.04.2019, 12:42:04 »

Nie zajmuję się za bardzo obróbką zdjęć, a zwłaszcza plików RAW, więc może czegoś nie wiem, ale jaki jest sens otwierania pliku RAW w GIMP, a następnie z poziomu GIMP-a w RAW Therapee? Czy taki plik nie powinien być najpierw edytowany w RAW Therapee, a dopiero w następnej kolejności otwierany w GIMP?

Nigdy w swojej historii GIMP nie otwierał i nie otwiera plików Raw.
W początkach do tego była możliwość zainstalowania i stosowania UFraw.
Przez ostatnie kilka wersji były do dyspozycji Darktable i RawTherapee.
Aby można skorzystać z któregoś musimy go mieć zainstalowany w systemie.
Po czym w Edycja => Preferencje => Import i eksport obrazów ustawiamy, który z nich preferujemy do otwierania plików Raw (w wersji GIMP-a kompilacji Partha jest jeszcze nUFRaw).
Wtedy w GIMP po Otwórz… lub Kliknij i przesuń otwiera się plik Raw w określonym powyżej, a po obróbce i zamknięciu np. Darktable, zostanie otwarty w GIMP do dalszych operacji.
Oczywiście nie wyklucza to sytuacji że użytkownik korzysta tylko z edytora Raw jeśli nie chce nic dodatkowego wykonać, czego nie ma możliwości w edytorze Raw.

Problem istniał tylko w tym, że od pewnej wersji RawTherapee i GIMPA nie można było do swojej dyspozycji włączyć w Preferencjach RAWTherapee.

Oczywiście do indywidualnych preferencji zależy, który program zainstaluje sobie użytkownik (który poznał i preferuje), ale ostatnio była możliwość stosowania tylko Darktable.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 6 936
Galeria UżytkownikaZobacz profil
« Odpowiedz #3 : 26.04.2019, 12:55:53 »

Nie wiem czy kiedykolwiek próbowałam otwierać RAW w GIMP-ie, być może było to tak dawno, że nie pamiętam Mrugnięcie W takim razie nadal nie rozumiem, po co otwierać GIMP-a i dopiero z jego poziomu RAW Therapee?
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjeDyskusjeFotografia i obróbka zdjęćWątek: RAW Therapee 5.6 wydany
Skocz do: