Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Retusz skóry i skalowanie w Gimp 2.10. Windows 10
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Retusz skóry i skalowanie w Gimp 2.10. Windows 10  (Przeczytany 4480 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Silver1
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: GIMP Painter 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 29
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« : 12.03.2019, 13:55:03 »

Dzień Dobry,

Jak retuszować skórę twarzy m.in. na portretach etc. w nowej wersji Gimp 2.10 w systemie Windows 10 z efektem jak na zdjęciu / krok po kroku /
Zdjęcie znalazłam kiedyś na tym forum a retusz był wykonany właśnie w Gimpie.

I chciałabym również zapytać o skalowanie postaci podczas wklejania osoby na drugie zdjęcie, aby jej nie zniekształcić.
W wersji Gimp 2.8 nie było z tym problemu, wystarczyło jednocześnie ze skalowaniem przytrzymać klawisz Ctrl. W nowej wersji niestety to nie pomaga. Musi być inny sposób, tylko jaki?

Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam


* mały plik.png (630.08 KB, 720x314 - wyświetlony 315 razy.)
« Ostatnia zmiana: 02.04.2019, 19:07:18 wysłane przez be@ » Zapisane

<3
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 12.03.2019, 14:37:55 »

Jeśli chodzi o skalowanie wklejanej postaci z zachowaniem proporcji, to wystarczy kliknąć w ikonę łańcuszka w okienku skalowania i połączyć wymiary:



Skrót klawiszowy do proporcjonalnego skalowania to Shift, co można sprawdzić w opcjach narzędzia:



Co do retuszu, to po prostu wymaga pewnego doświadczenia. Ciężko by mi było teraz napisać tutorial, bo to zdjęcie retuszowałam wieki temu i nic już nie pamiętam. Ogólnie większe niedoskonałości usuwałam za pomocą klonowania i/lub łatki, ale używałam także mieszania warstw. Był jakiś myk z ustawieniem kopii warstwy na Tylko jaśniejsze, ale trzeba było najpierw ją lekko rozmyć (tylko skórę, bez oczu i ust) i możliwe że coś jeszcze, niestety nie pamiętam już co Smutny Dawno nie zajmowałam się takim retuszem. Makijaż był domalowany na warstwie powyżej w trybie Pokrywanie (ew. Kolor lub Barwa), pewnie podobnie z podrasowaniem koloru oczu i włosów. Mogłam też użyć krzywych kolorów i dodać blask na włosach za pomocą rozmytej, białej plamy na warstwie w trybie Pokrywanie
Zapisane
Silver1
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: GIMP Painter 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 29
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 12.03.2019, 19:45:58 »


Dziękuję bardzo za pomoc, już mi się udało to skalowanie /wklejanie postaci z zachowaniem proporcji /

Co do retuszu może kiedyś uda mi się uzyskać taki efekt jak na zdjęciu. Na pewno tu zajrzę.

Pozdrawiam serdecznie.
Zapisane

<3
Zbyma72age
√ ι ק

Reputacja: 85 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
Licencja: Copyright
Wiadomości: 550
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 17.03.2019, 17:55:57 »


Co do retuszu może kiedyś uda mi się uzyskać taki efekt jak na zdjęciu. Na pewno tu zajrzę.


Sugeruję np. metody:
https://www.youtube.com/watch?v=q-izyvJStcw G'MIC Superfilter w Gimp 2.10: retusz portretowy w 6 krokach
lub
https://www.youtube.com/watch?v=y56xGpP-aFY
Portret: zaznaczenie skóry i wygładzanie za pomocą G'MIC w Gimp Dwa filtry - Detect skin i Smooth [skin] - są idealne do szybkiego i łatwego wygładzania skóry. W tym filmie pokazano te możliwości.

Detail => Easy Skin Retauch
Filtr ma dwa etapy, po pierwsze, tworząc zbyt gładką podstawę, a następnie, dostosowując poziom szczegółów o różnych rozmiarach, aby dodać go z powrotem do gładkiej podstawy.
 
Uwaga prawdopodobnie będziesz chciał utworzyć nową warstwę i użyć maski w Gimp, ponieważ filtr stosuje efekt do całego obrazu, a nie do skóry.

Filtr Repair / Smooth [skin] dostępny w wtyczce G'MIC Ten filtr skupia się na wygładzaniu skóry ludzi na portretach. Składa się z dwóch głównych kroków: 1. Algorytm wykrywania skóry, aby zamaskować efekt filtra tylko dla pikseli skóry. 2. Zmiękczacz detali, wykorzystujący piramidalny rozkład obrazu, inteligentne (anizotropowe) wygładzanie i rekompozycję. Opcjonalny trzeci stopień pozwala trochę bardziej wyostrzyć najdrobniejsze szczegóły.
Istnieje oczywiście wiele parametrów do precyzyjnego dostrojenia tego filtru, ale po zapoznaniu się z całym procesem, te parametry są dość łatwe do ustawienia.
Więcej szczegółów i dyskusji na http://gimpchat.com/viewtopic.php?f=28&t=9334
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Retusz skóry i skalowanie w Gimp 2.10. Windows 10
Skocz do: