Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Kolorowanie ciemnego elementu  (Przeczytany 7266 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
3kwocik
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

3kwocik


Zobacz profil
« : 21.02.2019, 14:04:33 »

Potrzebuje pomocy, mam zdjęcie produktu który jest czarny/grafitowy, a potrzebuję zrobić np. beż. Jak to zrobić? Próbowałem różnych poradników ale one sprawdzają się na kolorach jasnych.
Poniżej oryginał oraz co +/- chciałbym uzyskać


* zgr-02a prawy.jpg (208.79 KB, 900x650 - wyświetlony 326 razy.)

* bez przyklad.png (537.01 KB, 539x755 - wyświetlony 314 razy.)
« Ostatnia zmiana: 15.03.2022, 20:05:40 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 21.02.2019, 19:44:26 »

Musisz po prostu odpowiednio manipulować opcjami z zakładki Kolory. Zaraz spróbuję sama i ew. opiszę dokładniej. Tylko zdjęcie tego ciemnego zlewu jest bardzo kiepskiej jakości. Przy zmianie koloru niestety może to mocno przeszkadzać. Takie rzeczy trzeba robić na zdjęciach w bardzo dobrej jakości i dużej rozdzielczości. Jak wyjdą jakieś babole, to wtedy zawsze łatwiej będzie to poprawić i po przeskalowaniu w dół nie będzie to widoczne, a tu nie bardzo jest na czym pracować Język

@Edycja:
https://i.imgur.com/MniNwa7.png - udało mi się uzyskać taki efekt. Z tej jakości zdjęciem już raczej nic wiele lepszego się nie zrobi. No i trzeba wziąć pod uwagę, że ten ciemny zlew ma inną fakturę niż jasny. Nie napisałeś nic o zmianie faktury, więc zmieniłam tylko jasność i kolor. Jeśli taki efekt Cię zadowala, to mogę opisać, jak to zrobiłam. Chociaż to tylko jeden z wielu sposobów.
« Ostatnia zmiana: 21.02.2019, 20:29:29 wysłane przez be@ » Zapisane
3kwocik
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

3kwocik


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 21.02.2019, 22:18:50 »

Niestety na zdjęcie nic nie poradzę, takie mam i w takim muszę rzeźbić. Efekt jest o wiele lepszy niż to co udało mi się do tej pory uzyskać, także poproszę o informację jak to zrobić.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 22.02.2019, 03:14:11 »

1. Otwierasz obydwa zdjęcia w GIMP-ie jako warstwy obrazu w 16-bitowym trybie kolorów (w trybie 8-bitowym jest większe ryzyko powstania niepożądanych artefaktów podczas zmiany koloru)

2. Powielasz warstwę z jasnym, beżowym zlewem

3. Stosujesz Kolory -> Desaturacja z trybem średnim na warstwie z ciemnym zlewem (nazwijmy ją dla ułatwienia warstwą C) i na kopii warstwy z jasnym beżowym. W efekcie powinieneś mieć dwie warstwy w odcieniach szarości (jedną z jasnym i jedną z ciemnym zlewem) oraz jedną kolorową (z beżowym zlewem)

4. Na warstwie C zaznaczasz dokładnie metalowy odpływ i odwracasz zaznaczenie, tak aby był zaznaczony cały zlew bez odpływu, po czym dopasowujesz jasność warstwy C do zdesaturowanej kopii warstwy z jasnym zlewem za pomocą opcji Krzywe kolorów:



Na powyższym zrzucie widać obie warstwy (wyżej po prawej jest ta z jasnym zlewem jako wzór jasności, do której dążę) i zastosowane przeze mnie ustawienia krzywych na warstwie C. Starałam się wygiąć krzywą tak, aby rozjaśnić zlew zachowując kontrast i światłocień

5. Do kolorowej warstwy z beżowym zlewem dodajesz przezroczystość, po czym zaznaczasz i usuwasz okrągły odpływ, ponieważ przeszkadzałby podczas pobierania próbki koloru, o czym mowa w pkt.7

6. Na warstwie C zaznaczasz dokładnie odpływ i odwracasz zaznaczenie, tak aby był zaznaczony cały zlew bez odpływu, bo ten musi pozostać szary. Warto też wcześniej usunąć białe tło - ja już się z tym nie bawiłam i się nieco zabarwiło Język

7. Stosujesz Kolory -> Odwzorowania -> Barwienie próbek pobierając próbkę koloru z kolorowej warstwy z beżowym zlewem:




8. Dostosowujesz uzyskany odcień za pomocą Kolory -> Barwa i nasycenie:



Na zrzucie widać dostosowywaną warstwę C oraz warstwę z oryginalnie beżowym zlewem (powyżej z prawej), na kolorze której się wzoruję. Staram się tak ustawić suwaki, aby odcień koloru na dostosowywanej warstwie C był jak najbardziej podobny do koloru beżowego zlewu

9. Jak można zauważyć na zrzucie z poprzedniego punktu, kolor udało się dopasować w jaśniejszych obszarach, ale cienie są bardziej różowe niż na zlewie, do którego kolorystyki staram się dopasować. Dlatego trzeba jeszcze na warstwie C użyć opcji Kolory -> Krzywe:



Najpierw (zrzut powyżej) zmniejszam nasycenie koloru czerwonego na cieniach (lewa strona krzywej to cienie, prawa to światła), a następnie odrobinę zwiększam nasycenie koloru zielonego (również na cieniach - zrzut poniżej):



Dzięki takim ustawieniom kolor cieni staje się mniej nasycony i mniej zaróżowiony, czyli taki, jak na zdjęciu do którego kolorystyki dążymy.

Oczywiście można to było zrobić na kilka innych sposobów, np. używając wyłącznie krzywych kolorów lub za pomocą krzywych i mieszania warstw. Dla mnie ten sposób był jakoś najwygodniejszy, dlatego go wybrałam Mrugnięcie Niestety, tak silna zmiana koloru i jasności wymaga wprawy w manipulacji krzywymi kolorów, więc będziesz musiał to poćwiczyć. Polecam tutoriale:
https://www.gimpuj.info/index.php/topic,48744.0.html
https://www.gimpuj.info/index.php/topic,64636.0.html
Warto także zerknąć sobie na ten:
https://www.gimpuj.info/index.php/topic,31633.0.html - nie ma o krzywych, ale o zastosowaniu mieszania warstw do zmiany kolorystyki zdjęcia, więc także może się przydać przy takich projektach
Zapisane
3kwocik
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

GIMP: 2.10
Licencja: Copyright
Wiadomości: 3
Galeria Użytkownika

3kwocik


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 22.02.2019, 14:12:09 »

Podziękował, mam co robić.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 15.07.2019, 10:43:27 »

Czy nie ma do tego jakiegoś automatu? Jakoś nie chce mi się wierzyć, że graficy tworząc np różnokolorowe ubrania przechodzą cały ten proces z każdym obrazkiem
Zależy od konkretnego obrazka i tego, jaki dokładnie kolor ktoś chce uzyskać. Czasami wystarczy użyć tylko 1 opcji, np. Kolory -> Barwienie albo -> Barwa i nasycenie. Po części jest to też kwestia wprawy, np. doświadczona osoba nie musi korzystać z barwienia próbek tylko ustawi sobie kolor suwakami czy krzywymi. Poza tym ustawienia krzywych można sobie zapisać jako gotowe presety do użycia na innych zdjęciach Mrugnięcie
Generalnie najtrudniejsza jest zmiana takich skrajnych odcieni, jak tutaj prawie czarny na jasny beż, albo odwrotnie: biały/kremowy na np. ciemny granat. Kolory o średniej jasności na ogół można zmienić w prostszy sposób
« Ostatnia zmiana: 05.08.2019, 18:34:01 wysłane przez be@ » Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aTutorialePropozycje i prośby o tutorialeProśby o tutoriale (Moderator: davlasq)Wątek: [ROZ] Kolorowanie ciemnego elementu
Skocz do: