Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Element w kolorze gradientowego tła zachodzący na napis
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Element w kolorze gradientowego tła zachodzący na napis  (Przeczytany 2777 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
jojo87
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: jojo87@jix.im
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika

jojo87


Zobacz profil
« : 17.02.2019, 15:24:47 »

Witam.

Chciałbym pomóc przygotować komuś logo na stronę. Zupełnie nie wiem jak się za to zabrać. Może to nie nie miejscu ale ten ktoś używa Photoshopa, więc jakbyście wiedzieli jak to ładnie zmajstrować w nim, to także możecie napisać.

Bazowa grafika wygląda tak, że w tle jest gradient z dwóch kolorów, na wierzchu jest napis (jednokolorowy). I teraz chodzi o to aby na wszystko nałożyć pewien element z przezroczystością, ale miałby być on w dwóch barwach - koloru napisu i gradientu. Element w miejscu gdzie w tle jest tło (gradient) byłby w kolorze napisu. I na odwrót, tam gdzie w tle byłby napis to element brałby kolor z gradientu.

Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 23.02.2019, 23:30:24 wysłane przez be@ » Zapisane

Średnio-zaawansowany gimper.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 17.02.2019, 15:41:56 »

Pytasz jak to zrobić w Photoshopie czy w GIMP-ie?
Logo tworzy się w programach do grafiki wektorowej, więc tak właściwie ani GIMP, ani PS się do tego nie nadają Język
Opis jest trochę zagmatwany, chyba musiałbyś pokazać ten element z fragmentem tła i napisu

@Edycja:
https://i.imgur.com/amPZIKr.png - o taki efekt chodzi?

Zapisane
jojo87
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: jojo87@jix.im
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika

jojo87


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17.02.2019, 15:57:35 »

Dokładnie o takie coś mi chodziło. To co, ani w GIMPie ani w Photoshopie nie da rady nic sensownego zmontować? Jakby co to tamta osoba działa w PS-ie, w ja w GIMPie. To musimy zmajstrować jakiś program od grafiki wektorowej?
Zapisane

Średnio-zaawansowany gimper.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 17.02.2019, 16:15:55 »

To akurat zrobiłam w GIMP-ie. Ale generalnie logo tworzy się w programach wektorowych, aby były skalowalne bez utraty jakości.
Mogę opisać jak to zrobić w GIMP-ie, chociaż może wystarczy załączony XCF.

* SMPL.xcf (412.76 KB - pobrany 111 razy.)
Zapisane
jojo87
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: jojo87@jix.im
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika

jojo87


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 17.02.2019, 18:45:25 »

No dobra, już wiem na jakiej zasadzie to działa tylko za bardzo nie wiem jak tekst odpowiednio "pociąć" na te fragmenty.
Zapisane

Średnio-zaawansowany gimper.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 17.02.2019, 18:58:43 »

Ale ten tekst nie jest pocięty. Po prostu dodajesz sobie białą maskę do warstwy z tekstem i do warstwy z tym dodatkowym elementem, czyli na np. kółkiem, tak jak na moim przykładzie. Następnie klikasz PPM na warstwie z tekstem i wybierasz Kanał alfa na zaznaczenie. To zaznaczenie wypełniasz czarnym kolorem na masce warstwy z kółkiem. Następnie klikasz PPM na warstwie z kółkiem i znów wybierasz Kanał alfa na zaznaczenie. To zaznaczenie wypełniasz czarnym kolorem na masce warstwy tekstowej.
Oczywiście zarówno tekst jak i kółko muszą się znajdować na osobnych warstwach i na przezroczystym tle
Zapisane
jojo87
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: jojo87@jix.im
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika

jojo87


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 17.02.2019, 19:26:13 »

To zaznaczenie wypełniasz czarnym kolorem na masce warstwy z kółkiem. Następnie klikasz PPM na warstwie z kółkiem i znów wybierasz Kanał alfa na zaznaczenie. To zaznaczenie wypełniasz czarnym kolorem na masce warstwy tekstowej.
Sorry ale tego nie rozumiem, możesz dokładniej napisać o które opcje chodzi? Znaczy się środek tego fragmentu rozumiem. Jeśli np. pod końcem piszesz o warstwie z kółkiem to nie rozumiem jak mem ją wypełnić czarnym kolorem na masce warstwy tekstowej.
Zapisane

Średnio-zaawansowany gimper.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 17.02.2019, 19:31:29 »

Aby wypełnić zaznaczenie na masce, klikasz w tą maskę w oknie warstw. Białe obramowanie wokół maski oznacza, że jest aktywna:

Zapisane
jojo87
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.8
JID: jojo87@jix.im
Licencja: Copyright
Wiadomości: 30
Galeria Użytkownika

jojo87


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 21.02.2019, 18:26:47 »

Nie odpisywałem przez jakiś czas bo czekałem na PSD/XCF z wszystkimi warstwami grafiki. Niby robię tak jak piszesz no ale cóż, okazuj się, że później zarówno tekst jak i tamten element mają przezroczysty środek (albo są w kolorze tła) i posiadają białe kontury. Dobra, jednak źle robiłem. Już mi się udało. Dzięki.
« Ostatnia zmiana: 21.02.2019, 18:38:52 wysłane przez jojo87 » Zapisane

Średnio-zaawansowany gimper.
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 21.02.2019, 19:39:49 »

W załączonym XCF były wszystkie warstwy, żadnej nie brakowało, więc nie wiem, o co Ci chodzi. Poza tym nie napisałeś, że na coś jeszcze czekasz, więc nie wiem, skąd by ktoś miał to wiedzieć. W myślach tu raczej nikt nie czyta. Gdybyś napisał, to bym od razu wyjaśniła, że tam są wszystkie warstwy i więcej nie będzie. A PSD nie załączę, bo nie używam PS-a.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Element w kolorze gradientowego tła zachodzący na napis
Skocz do: