Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońOgólne - pomocWątek: Kopiowanie textu z grafiki .psd oraz odczytywanie danych dotyczących czcionki
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: Kopiowanie textu z grafiki .psd oraz odczytywanie danych dotyczących czcionki  (Przeczytany 6602 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Nitr0Skay
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Nitr0Skay


Zobacz profil
« : 11.02.2019, 18:59:38 »

Witam wszystkich. Próbowałem odnaleźć odpowiedź na moje pytania ale ostatecznie nie znalazłem nic. Generalnie postanowiłem spróbować pociąć Szablon .psd do strony przy pomocy Gimpa, gdyż to jedyne narzędzie, na jakie mnie obecnie stać. No i generalnie natrafiłem na przeszkodę w postaci textu:

Text i jego krój jest elementem wyglądu strony i chciałbym móc określić jaki to rodzaj czcionki jest, jaki jest jego dokładny kolor hexadecymalny i jego rozmiar. Nie mam pojęcia, jak przy pomocy Gimpa mogę odczytać te wartości.
Do tego też chciałbym się dowiedzieć, w jaki sposób mogę skopiować surowy text z tej grafiki na przykład do jakiegoś edytora textowego.

Za powyższe informacje i wskazówki byłbym dozgonnie wdzięczny. Pozdrawiam
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 11.02.2019, 19:06:58 »

Z tego co kojarzę, GIMP nie obsługuje w pełni prawidłowo plików PSD (zwłaszcza tych najnowszych) i warstwy tekstowe są spłaszczane, więc w GIMP-ie nie są już tekstem, tylko obrazkiem, z którego nie skopiujesz tekstu do edytora tekstowego.
A czy z pliku PSD da się jakoś odczytać nazwę czcionki przy pomocy innych, darmowych narzędzi, to niestety nie wiem. Najlepiej spytać na jakimś forum dotyczącym PS-a.
Kolor natomiast można sobie próbnikiem Narzędzie do pobierania koloru sprawdzić
Zapisane
Nitr0Skay
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Nitr0Skay


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 11.02.2019, 19:23:48 »

Czyli jak dobrze rozumiem, z Gimpem nie uda mi się uzyskać kroju czcionki i nie skopiuję textu do Edytora ?
Więc to dla tego webmasterzy korzystają raczej z innych narzędzi do cięcia plików .psd lub do tworzenia layoutów ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 11.02.2019, 19:28:43 »

Raczej nie, ale od bardzo dawna nie otwierałam żadnego PSD w GIMP-ie. Zawsze możesz otworzyć i sprawdzić, czy zostały zachowane warstwy tekstowe Mrugnięcie Nie wiem z czego korzystają webmasterzy.
Layout jak najbardziej można w GIMP-ie stworzyć. Co ma wspólnego edycja pliku PSD z tworzeniem layoutu?
Zapisane
Nitr0Skay
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Nitr0Skay


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 11.02.2019, 19:43:11 »

Proszę wybaczyć, źle się wysłowiłem. Nie chodziło mi o edycje pliku .psd, tylko pocięcie tej grafiki i zakodowanie tego do HTML i CSS. Największy problem póki co stanowi tutaj text w tych plikach .psd
Bez zczytania informacji o czcionce ciężko ustalić na podstawie gołego oka jaki krój i rozmiar czcionki został wykorzystany (bo kolor jeszcze da się z tego jakoś uzyskać - jak słusznie Pani zauważyła).
Również bez kopiowania dałoby radę się obejść - można bowiem przepisywać text ręcznie, ale na dłuższą metę byłoby to upierdliwe - a zwłaszcza przy jakiś specjalnych znakach lub literach z innych alfabetów.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 11.02.2019, 20:06:25 »

Ale otwarcie i pocięcie tego PSD w GIMP, to jest właśnie edycja.
W GIMP-ie można stworzyć layout od zera, ale niezbyt nadaje się on do edycji plików PSD.
Ja już nic więcej nie jestem w stanie doradzić. Jak koniecznie chcesz, to po prostu otwórz sobie to PSD w GIMP i sprawdź, czy są tam warstwy tekstowe - w oknie warstw są oznaczone literą T:


Zapisane
Nitr0Skay
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Nitr0Skay


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 11.02.2019, 20:25:50 »

No u mnie niestety tak wygląda okno warstw: https://imgur.com/a/Q32rgi8
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 11.02.2019, 20:27:39 »

Ten plusik przy warstwie oznacza grupę warstw. Rozwijałeś ją, żeby zobaczyć, jak wyglądają warstwy wewnątrz grupy?
Zapisane
Nitr0Skay
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Nitr0Skay


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 11.02.2019, 20:36:45 »

https://imgur.com/a/Q32rgi8 - Tylko że kolejność prawidłowa idzie od dołu. Widzi Pani tutaj coś, co mogłoby mi pomóc ?
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 11.02.2019, 20:42:06 »

Niestety, nie widzę tam warstw tekstowych. Czyli jest tak jak pisałam wcześniej.
Trzeba szukać innego programu, ale ja niestety takowego nie znam. PSD to format natywny Photoshopa, więc będzie ciężko. Może ktoś inny coś podpowie...
Zapisane
Nitr0Skay
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Nitr0Skay


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 11.02.2019, 20:44:27 »

No nic. Bardzo dziękuję za poświęcony mi czas i przepraszam za kłopot. Wygląda na to, że moja przygoda z Gimpem zaczęła się równie szybko, jak skończyła. Jeszcze raz dziękuję, przepraszam i pozdrawiam
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 11.02.2019, 21:02:04 »

Żaden kłopot i nie ma powodu przepraszać. Po to jest ten dział na forum Mrugnięcie
Zapisane
Gimpo-cienias
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 6
Galeria Użytkownika

Gimpo-cienias


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 26.01.2022, 13:08:28 »

Trochę odgrzeję, ale może komuś się przyda.
Obecnie można zarejestrować się w Adobe i otrzymać na 7 dni bezpłatny dostęp do Photoshopa, więc w takim przypadku dałoby się problem rozwiązać. Nie wiem jak było wcześniej ani jak będzie w przyszłości. Nie trzeba podawać nr kart VISA itd. Rejestracja na podstawie maila.
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońOgólne - pomocWątek: Kopiowanie textu z grafiki .psd oraz odczytywanie danych dotyczących czcionki
Skocz do: