Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Brak zainstalowanej czcionki w v.2.10.8
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Brak zainstalowanej czcionki w v.2.10.8  (Przeczytany 5150 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
k4milek44
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

k4milek44


Zobacz profil
« : 01.02.2019, 21:58:34 »

Hej! Dzisiaj miałem zamiar zrobić dla kogoś logo, pobrałem pare czcionek a następnie gimpa. Po włączeniu programu szybko się odpalił, bardzo. Jak pamiętam najdłużej ładowały się czciony, ale pomyślałem, że może to być jakaś optymalizacja xd Wybierając czcionke, nie mogłem jej znaleźć a następnych też nie było. Zrobiłem 2 reinstale i zainstalowałem gimpa 2.8, ale bez skutku ;c Wydaje mi się, że jest to spowodowane brakiem folderu fonts, ale nie wiem jak to zrobić, z góry dziękuje za pomoc!
« Ostatnia zmiana: 11.02.2019, 19:39:38 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 02.02.2019, 03:16:19 »

Logo tworzy się w programach do grafiki wektorowej, np. w darmowym Inkscape. GIMP nie nadaje się do tworzenia profesjonalnych logotypów.
GIMP powinien korzystać z czcionek zainstalowanych w systemie, chyba że kiedyś sobie edytowałeś plik konfiguracyjny, aby tego nie robił.
Sprawdź, jakie masz ścieżki w: Edycja -> Preferencje -> Katalogi -> Czcionki
Najnowszą wersją jest GIMP 2.10, nie 2.8
Czy ta reinstalacja była przeprowadzona prawidłowo z dokładnym wyszukaniem i usunięciem wszystkich pozostałości po poprzedniej wersji? Czy program pobrałeś z oficjalnej strony?
Podobny problem był już poruszany tutaj: https://www.gimpuj.info/index.php/topic,68551.msg16943227.html#msg16943227 i też chodziło o Windows 10. Niestety autor wątku nic nie odpisał na mój ostatni post i nie wiem, czy podana porada była pomocna.
« Ostatnia zmiana: 02.02.2019, 03:56:33 wysłane przez be@ » Zapisane
Ziomioslaw
Administrator

Reputacja: 46 Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
GIMP: 2.10
JID: ziomioslaw@jabber.org
Licencja: Copyright
Wiadomości: 7 430
Galeria Użytkownika


Cyklista Apokalipsy


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 02.02.2019, 07:24:52 »

Podobno rzecz z internetów: https://superuser.com/questions/637665/gimp-does-not-see-windows-fonts
Zapisane
k4milek44
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

k4milek44


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 02.02.2019, 19:52:23 »

Wiem, że gimp to nie najlepszy program do robienia loga, ale uczyłem się w nim robić różne grafiki. Zresztą logo nie jest na jakieś zamówienie, robię to dla mnie i znajomych, bo mamy serwer i chcemy mieć logo. Chce zrobić fajny napis, a potem lekko spixelować aby pasował.
Nic nie edytowałem, dopiero co dostałem nowy komp i zainstalowałem gimpa.
Sprawdziłem te katalogi i mam 2 - C:\Users\kamil\AppData\Roaming\GIMP\2.10\fonts
                                  C:\Program Files\GIMP 2\share\gimp\2.0\fonts
Tak, wiem, że Gimp to 2.8 to nienajnowsza seria, ale w samym tytule jest napisane ''2.10.8'', ale to moja wina, bo źle sformułowałem to zdanie, przepraszam ;cc
Tak, pobrałem ze oficjalnej strony.
Sposobu z linku nie spróbowałem, ale za chwilke odpisze z wynikiem.

I mimo że problem jeszcze się nie rozwiązał to dziękuje! Przez chwile myślałem, że te forum umarło, a jednak wydawało mi się xd
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 02.02.2019, 20:16:08 »

To możesz wrzucić tę czcionkę do folderu: C:\Users\kamil\AppData\Roaming\GIMP\2.10\fonts albo w preferencjach dodać ścieżkę do systemowego folderu z czcionkami i odświeżyć cache czcionek, tak jak piszą w podlinkowanym przez Ziomioslawa temacie
Zapisane
k4milek44
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

k4milek44


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 02.02.2019, 20:33:14 »

Czcionke wrzuciłem bez skutku. Tak samo jak z tym drugim sposobem, jedyni pokazał się taki komunikat -
Wczytanie części czcionek się nie powiodło:
- C:\Windows\Fonts\desktop.ini
- C:\Windows\Fonts\modern.fon
- C:\Windows\Fonts\roman.fon
- C:\Windows\Fonts\script.fon
Zapisane
k4milek44
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

k4milek44


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 02.02.2019, 20:52:40 »

Dziękuje! Zrestartowałem komputer a czcionka, którą wrzuciłem do tego folderu pojawiła się!  laugh  laugh  laugh
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 399
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 02.02.2019, 21:04:20 »

Ale pliki z rozszerzeniem: .ini i .fon nie są plikami czcionek. Czcionki muszą być w formacie TTF lub OTF
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Brak zainstalowanej czcionki w v.2.10.8
Skocz do: