Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [ROZ] Czym rysować cieki wodne  (Przeczytany 1757 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
dzrzewo24
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

dzrzewo24


Zobacz profil
« : 27.01.2019, 01:29:23 »

Mam pytanie jak szybko i precyzyjnie
można w GIMP rysować pędzlem linie, zmiennej grubości,
które precyzyjnie wiją się pomiędzy innymi elementami obrazu.
Czy warto to robić specjalną myszką dla grafików czy tabletem graficznym
a może jest lepszy sposób. Koszt urządzenia ma znaczenie.
« Ostatnia zmiana: 11.02.2019, 20:40:46 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 27.01.2019, 03:08:56 »

Najbardziej odpowiednim do tego celu urządzeniem będzie tablet graficzny, chociaż on też wymaga pewnej wprawy. Jeśli to jednak tylko mają być jakieś ozdobne linie, a nie zamierzasz zajmować się malarstwem cyfrowym, to można sobie poradzić bez dodatkowych urządzeń. Tylko wtedy akurat GIMP nie jest najbardziej odpowiednim programem. O wiele szybciej i wygodniej utworzysz takie linie w darmowym Inkscape. Dodatkowo będzie je można dowolnie kształtować już po utworzeniu. Musiałabym jednak najpierw zobaczyć, jak te linie mają dokładnie wyglądać, aby mieć pewność, że chodzi o takie jak myślę Mrugnięcie
W GIMP-ie pomocne będzie użycie narzędzia stalówka lub pędzel z odpowiednio ustawioną dynamiką i zaznaczoną opcją Płynne rysowanie oraz dopasowanymi ustawieniami jakości i wagi.
Linie można także utworzyć za pomocą ścieżek a następnie użyć opcji Rysuj wzdłuż ścieżki, jednak tworzenie i kształtowanie ścieżek jest znacznie łatwiejsze i wygodniejsze w Inkscape.
Sama korzystam z obu programów i tego typu elementy tworzę właśnie w Inkscape
Zapisane
dzrzewo24
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

dzrzewo24


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 28.01.2019, 18:37:11 »

Cieki wodne, kiedyś widziałem pokaz pracy tabletu Wacom w Photoshop
zastępował on myszkę, praca dużo szybsza czy da się tak użyć go w Gimp.
Jak skonfigurować jego prace taką w Gimp.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 29.01.2019, 03:29:10 »

Tak, można go użyć w GIMP. O konfiguracji tabletu było już tu na forum kilka wątków. Jednak tylko do rysowania cieków wodnych, to moim zdaniem nie ma sensu kupować tabletu, bo nie jest on tani. Sama mam ten tablet, ale cieki wodne i tak wolałabym narysować sobie bez niego w Inkscape, bo byłoby mi wygodniej Mrugnięcie A nawet gdybym miała użyć tabletu do rysowania takich linii, to GIMP akurat byłby ostatnim programem, który bym wybrała Język
Zapisane
dzrzewo24
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

dzrzewo24


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 30.01.2019, 02:02:39 »

Czy w takim razie rysować myszką  są teraz
 promocje na myszki z dużą wartością DPI, czy inaczej.

Czy utrata danych gdy obraz rastrowy przetwarzamy w Inscape.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 30.01.2019, 02:15:30 »

Tylko do tworzenia takich ścieżek w Inkscape nie jest potrzebna żadna specjalna myszka. Ja w ogóle nie mam myszki, używam touchpada w laptopie Język
Jeśli chodzi o obraz rastrowy, to czasami zdarza się, że po edycji w Inkscape jakoś dziwnie się rozmywa. Nie pamiętam już od czego to zależy, ale nie zawsze się tak dzieje. Ja na ogół otwieram sobie ten raster w Inku tylko pomocniczo, nanoszę ścieżki, wyłączam widoczność obrazu rastrowego i zapisuję te ścieżki na przezroczystym tle, po czym nakładam na obraz rastrowy już w GIMP-ie. Ale jakbym miała coś takiego robić często, to pewnie bym sprawdziła od czego ta jakość zależy i zapisywała z poziomu Inkscape. Po prostu nie potrzebuję aż tak często dodawać do obrazów rastrowych elementów utworzonych w Inku, żeby był to dla mnie problem.
Trzeba tylko zwracać uwagę na wymiary i rozdzielczość, bo Inkscape ma jakąś dziwną rozdzielczość natywną, zdaje się że 96 DPI czy jakoś tak
Zapisane
dzrzewo24
Nowicjusz

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 4
Galeria Użytkownika

dzrzewo24


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 30.01.2019, 23:33:22 »

dziękuję
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [ROZ] Czym rysować cieki wodne
Skocz do: