Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [Roz] Nie można rysować poza ramką
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Autor Wątek: [Roz] Nie można rysować poza ramką  (Przeczytany 2954 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
zaocisco
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika

zaocisco


Zobacz profil
« : 17.01.2019, 02:24:07 »




Witam!

Czy ktoś może mi poradzić jak wyłączyć ramkę z żółtymi przerywanymi kropeczkami. Poza obszarem funkcji, czyli prostokątem nie można rysować. Nie wiem co ja włączyłem? Może przesunięcie obrazu? Nie jest to zaznaczenie. Czy da się to odwołać. Cofanie nie wchodzi w grę bo "majstrowałem" dużo na 2 innych warstwach. Jestem ciekaw jakiej funkcji użyłem.
« Ostatnia zmiana: 18.01.2019, 19:56:23 wysłane przez zaocisco » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 17.01.2019, 02:33:30 »

Jak już wstawiasz zrzut ekranu, to go nie pomniejszaj, bo psińco na nim teraz widać, a w szczególności nie widać tych "żółtych kropeczek" (BTW, to są kreseczki) Język
Obramowanie, które widzisz, to granice warstwy i wyłączenie ich w menu Widok nie sprawi, że będziesz mógł malować poza nimi. Sprawi jedynie, że nie będziesz tych granic widział. Po prostu warstwa to taki odpowiednik kartki i teraz próbujesz rysować poza tą kartką Mrugnięcie Najwyraźniej przesunąłeś warstwę i stąd ten problem. Musisz ją albo przesunąć Przesuwanie z powrotem tak, aby jej granice pokrywały się z granicami obrazu, a jeśli nie ma na niej nic ważnego, tylko jakieś bazgrołki, to najwygodniej po prostu wybrać z menu: Warstwa -> Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu
Zapisane
zaocisco
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika

zaocisco


Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17.01.2019, 03:06:20 »

Sprawi jedynie, że nie będziesz tych granic widział. Po prostu warstwa to taki odpowiednik kartki i teraz próbujesz rysować poza tą kartką Mrugnięcie Najwyraźniej przesunąłeś warstwę i stąd ten problem. Musisz ją albo przesunąć Przesuwanie z powrotem tak, aby jej granice pokrywały się z granicami obrazu, a jeśli nie ma na niej nic ważnego, tylko jakieś bazgrołki, to najwygodniej po prostu wybrać z menu: Warstwa -> Dopasuj warstwę do wymiarów obrazu


Nie da się przesunąć. Warstwa dopasuj - funkcja nieaktywna. Daje kolejny screen.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 17.01.2019, 03:12:40 »

A w jaki sposób przesuwasz? Spróbuj kliknąć w obraz narzędziem przesuwanie i użyj strzałek klawiatury. Jeśli umieścisz narzędzie przesuwanie Przesuwanie na przezroczystym obszarze warstwy, wtedy rzeczywiście nie zadziała. Dlatego albo trzeba "złapać" warstwę w miejscu zamalowanym, albo kliknąć w dowolnym miejscu i użyć klawiszy strzałek.
Dziwne, że opcja dopasowania warstwy do obrazu jest nieaktywna. Na pewno w momencie jej wyboru masz aktywną właśnie tę przesuniętą warstwę? Kliknij w nią dla pewności w oknie warstw i spróbuj jeszcze raz. Opcja powinna być dostępna...
Na zrzucie masz też wyszarzone inne opcje, które powinny być aktywne. Może zamiast warstwy masz aktywowaną maskę lub kanał?
Zapisane
zaocisco
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika

zaocisco


Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 17.01.2019, 03:16:45 »

Nie działa. Sprawdziłem na innych warstwach i działa przesuwanie. To jest może coś w rodzaju kadrowanie itd. Nie pamiętam co ja tam nawciskałem. Gimp nowsza wersja 2.1 czy jakoś tak.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 17.01.2019, 03:25:18 »

Bardzo dziwna sprawa Co? Może w takim razie to jakiś błąd programu, ale trudno powiedzieć. Pewnie musiałabym się temu przyjrzeć np. przez TeamViewer, aby mieć pewność. A próbowałeś zapisać ten projekt do XCF i zrestartować GIMP-a? Ostatecznie, jeśli na tej warstwie nie ma nic ważnego, to pozostaje ją usunąć i utworzyć nową...
Ew. może podeślesz tego XCF-a, to bym zerknęła co się tam wyprawia i czy u mnie też tak to będzie wyglądać?

@Edycja:
A może ta warstwa jest zablokowana? Pierwszy zrzut jest taki mały, że nie jestem w stanie tego zobaczyć Smutny
Ale chyba tak, wygląda, że ikonka narzędzia przesuwanie na górze okna warstw jest podświetlona. To musi być to! Gdybyś od razu wstawił normalny zrzut, to bym zauważyła Język
Zapisane
zaocisco
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika

zaocisco


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 17.01.2019, 14:10:06 »

Udało mi się rozwiązać problem.


Za ramkę odpowiadało skalowanie warstwy. Naciskając przycisk powyżej można zmieniać wielkość tego co narysujemy. Pojawia się ramka z żółtymi kreseczkami i poza nią nie można już rysować. Trzeba wyskalować warstwę ponownie na cały obszar.
Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 17.01.2019, 21:39:31 »

Przecież na poprzednim zrzucie skalowanie miałeś też wyszarzone. Wszystkie te opcje były nieaktywne z powodu zablokowania tej warstwy w oknie warstw. A na pierwszym zrzucie widać wyraźnie, że warstwa została przesunięta, nie przeskalowana. Skalowaniem faktycznie, także można dopasować jej wymiary do obrazu, ale o wiele łatwiej i szybciej zrobisz to przy pomocy opcji Warstwa -> Dopasuj wymiary warstwy do obrazu, która na pewno będzie aktywna po odblokowaniu tej warstwy.
Nie wiem czy w ogóle zrozumiałeś, w czym tkwił problem. Popatrz na ikony w górnej części okna warstw. Na pierwszym zrzucie słabo to widać, bo wstawiłeś pomniejszony, ale ikona przesuwania jest podświetlona na niebiesko, co oznacza że zostało zablokowane przesuwanie i zmiana wymiarów dla tej warstwy. Widocznie niechcący w nią kliknąłeś

« Ostatnia zmiana: 17.01.2019, 21:59:50 wysłane przez be@ » Zapisane
zaocisco
Użytkownik

Reputacja: 0 Offline Offline

Wiadomości: 38
Galeria Użytkownika

zaocisco


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 17.01.2019, 22:34:27 »

Mam ten pierwszy screen. Rzeczywiście jest też szare, ale przycisk zadziałał.

Ukryta treść: zrzut ekranu (kliknij aby pokazać/schować)

Mam nadzieję, że teraz będzie lepiej widać.
« Ostatnia zmiana: 17.01.2019, 22:35:42 wysłane przez be@ » Zapisane
be@
Moderator globalny

Reputacja: 49 Offline Offline

Płeć: Kobieta
GIMP: 2.8
Licencja: CC-BY
Wiadomości: 7 400
Galeria Użytkownika



Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 17.01.2019, 22:37:16 »

Tak, teraz bardzo wyraźnie widać, że warstwa została zablokowana i dlatego nie mogłeś jej przesuwać ani użyć opcji dopasowania do wymiarów obrazu.
Zapewne przypadkowo ją przesunąłeś a następnie kliknąłeś w ikonkę przesuwania w oknie warstw i zablokowałeś. Aby odblokować, trzeba ponownie w nią kliknąć
Zapisane
Strony: [1]
DrukujPobierz PDF
Polskie Forum Użytkowników GIMP-aOgólne dyskusjePomocna dłońGIMP - pomoc (Moderator: be@)Wątek: [Roz] Nie można rysować poza ramką
Skocz do: